گیاهان هنگام اضطراب و تشنگی، فریاد می کشند

غزال زیاری: نتایج یک تحقیق جدید حکایت از آن دارد که گیاهان زمانی که مضطرب می شوند، صداهایی مثل فریاد تولید می کنند. تحقیقات حکایت از آن دارد که گیاهان در این شرایط صداهایی تولید می کنند که بدون استفاده از تجهیزات علمی، انسان ها قادر به شنیدن آنها نیست.

این تحقیق که نتیجه آن در سال 2023 در مجله Cell منتشر شده، نشان می دهد که گیاهان این سروصداها را در هنگام پریشانی و استرس حاد تولید می کنند.

گیاهان.jpg

صداهایی که ما نمی شنویم

لیلاچ هادانی، زیست شناس تکاملی در این باره گفته: « حتی در یک محیط آرام، صداهای زیادی هست که ما آنها را نمی شنویم و همین صداها حامل اطلاعات زیادی هستنند. برخی حیوانات می توانند این صداها را بشنوند؛ در نتیجه این احتمال وجود دارد که تعامل صوتی زیادی رخ دهد.»

او ادامه داد:« گیاهان همیشه با حشرات و حیوانات دیگر تعامل دارند و بسیاری از این موجودات با بهره گیری از صدا با هم ارتباط برقرار می کنند. در نتیجه کاملا غیر بهینه است که گیاهان از امکان ایجاد صدا بهره ای نبرند.»

این یافته ها حکایت از آن دارد که گیاهان هنگامی که مضطرب می شوند، صداهای باورنکردنی و بلندی ایجاد می کنند و این در حالی است که گیاهان بدون استرس، صدایی تولید نمی کنند. تعریف اضطراب در این مطالعه، درباره گیاهانی است که ساقه هایشان قطع می شود یا دچار کم آبی می شوند.

البته هنوز مشخص و قطعی نیست که گیاهان چطور این صداها را تولید می کنند.

گیاهان-2.jpg

هادانی دراین باره گفت:« الان که ما می دانیم که گیاهان صدا تولید می کنند، سوال بعدی این است که چه کسانی ممکن است این صداها را بشنوند. ما در حال حاضر مشغول بررسی واکنش سایر موجودات از جمله حیوانات و گیاهان دیگر به این صداها هستیم. همچنین توانایی خودمان در شناسایی و تفسیر صداها در محیط های کاملا طبیعی را بررسی می کنیم.»

مطالعات جدید نشان داد که رژیم های غذایی صنعتی غربی ممکن است نحوه هضم گیاهان در بدن انسان را تغییر دهند. از آنجا که رژیم های غذایی مدرن فاقد فیبر هستند، شیوه ای که بدن ما، سلولز موجود در میوه ها و سبزیجات را تجزیه می کند، در حال تغییر است.

منبع: indy100

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گیاهان هنگام اضطراب و تشنگی، فریاد می کشند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گیاهان هنگام اضطراب و تشنگی، فریاد می کشند"، کلیک کنید.