«کیفیت» در حوزه سلامت شوخی بردار نیست/وضعیت نیروهای طرحی ارتقا یابد

«کیفیت» در حوزه سلامت شوخی بردار نیست/وضعیت نیروهای طرحی ارتقا یابد

رییس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به تشریح ظرفیت های بالای نظام سلامت کشور، در عین حال با بیان اینکه کیفیت در حوزه سلامت شوخی بردار نیست که به خاطر کمیت از آن بگذریم، گفت: بحث اهمیت به رشته های تخصصی جدی است؛ به یک هزار نفر متخصص بیهوشی نیاز داریم و جراح قلب در مراکز استان ها نیاز است. همچنین وضعیت نیروهای طرحی باید ارتقاء یابد.

به گزارش گولوپ، رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور در نشستی با حضور 74 نماینده منتخب دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت حوزه سلامت به نقش و ساختار نظام پزشکی از زمان تاسیس پرداخت و گفت: با توجه به تنفیذ نظر مجمع عمومی با حکم رییس جمهور، نقش موثر و محوری نمایندگان مجلس در تعامل با سازمان نظام پزشکی برای حل مشکلات مردم و جامعه سلامت بسیار اهمیت دارد.

دکتر محمد رییس زاده در نشستی که به دعوت سازمان نظام پزشکی از منتخبین خانه ملت صورت پذیرفته بود، با قدردانی از حضور نمایندگان مجلس در این سازمان و توجه ویژه نمایندگان به حوزه پیچیده سلامت، به بیان دستاوردهای نظام سلامت و چالش های اساسی پیش رو پرداخت و گفت: در حوزه سلامت نه تنها از وابستگی مطلق به خودکفایی مطلق رسیدیم بلکه پزشکی و سیستم شبکه بهداشت ما مورد غبطه کشورهای پیشرفته دنیاست.

وی با اشاره به نقش مهم قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی برای مرتفع کردن بخشی از این مشکلات افزود: رهبر معظم انقلاب سیاست های کلی سلامت را در فروردین سال 93 ابلاغ کردند که همان نقشه راه درستی برای ادامه خدمات بهداشتی، درمانی و دارویی در کشور است. اما متاسفانه هنوز بسیاری از بندهای این سند بالادستی از سوی نهادهای ذیربط و مسیولین مختلف اجرا نشده است.

«کیفیت» در حوزه سلامت شوخی بردار نیست

نیاز کشور به متخصص بیهوشی و جراح قلب

رییس زاده با تاکید بر اینکه کیفیت در حوزه علوم پزشکی یعنی سلامتی جان مردم، گفت: کیفیت در حوزه سلامت شوخی بردار نیست که به خاطر کمیت از آن بگذریم؛ ما نگرانیم روزی عزیزان شما گرفتار آموزش بی کیفیت شوند و این مسیله چالش جدی است. بحث اهمیت به رشته های تخصصی جدی است، ما یک هزار نفر متخصص بیهوشی نیاز داریم و جراح قلب در مراکز استان ها نیاز است. همچنین وضعیت نیروهای طرحی باید ارتقاء یابد.

ظرفیت های بالای حوزه سلامت برای ارزآوری

رییس زاده با اشاره به فضاسازی رسانه ای علیه جامعه پزشکی عنوان کرد: عمده مسایل در بحث خروج از کشور بحث هجمه به جایگاه جامعه پزشکی است، جامعه پزشکی در دست سیاستگذاران است و رفتار آنها را نمایندگان در مجلس تعیین می کنند، دشمن برای ضربه زدن به ظرفیت و بازوی قوی جمهوری اسلامی یعنی حوزه سلامت برنامه ریزی کرده است. این حوزه هم دشمن و هم نفوذی دارد، این حوزه ظرفیت های بسیاری دارد و می تواند ارزآوری داشته باشد و سالانه 6 میلیارد دلار ارزآوری داشته باشیم و باید توجه داشت که حوزه سلامت این ارزش را دارد که نمایندگان به شکل تخصصی به آن توجه داشته باشند.

کمبود نیروی تخصصی در دنیا و علت مهاجرت پزشکان

وی با اشاره به علت مهاجرت پزشکان گفت: یک مطالعه تطبیقی در دنیا نشان می دهد، در سال 2030 در مراکز معتبر دنیا 18 میلیون نفر کمبود کادر تخصصی وجود خواهد داشت،  بعضی از کشورها در برخی رشته های تخصصی فارغ التحصیل ندارند و به همین دلیل کشورهای پیشرفته برنامه هایی برای جذب این نیروها از کشورهای کمتر برخوردار طراحی کردند، قوانین را تسهیل کردند و نیروی تخصصی را از کشور کمتر برخوردار تامین می کنند. چنانچه ما به سیاست تثبیتی نپردازیم؛ نیرو خارج می شود زیرا تفاوت نرخ ارز در ایران و برخی کشورهای دنیا بسیار است.

رییس زاده با تاکید بر اینکه بزرگان و مفاخر جامعه پزشکی، هر کدام نقش بی بدیلی در حفظ و ارتقاء این رشته ها و نماینده اخلاق و علم برای ایران در تمامی دنیا هستند، گفت: لازم است تمهیداتی اندیشید تا در کنار این بزرگان، جوان ترها فرصت آموزش و یادگیری داشته باشند و دستاوردهای بی نظیر نسل گذشته به نسل جدید منتقل شود.

80 درصد صدور رای در پرونده های پزشکی، به نفع بیمار است

رییس کل نظام پزشکی کشور در پاسخ به وضعیت رسیدگی به شکایات پزشکی گفت: در تمام پرونده هایی که موجب صدور کیفر خواست در سازمان نظام پزشکی شده؛ 80 درصد رای به نفع بیماران بوده است.

دستاوردهای 40 ساله کشور در نظام سلامت

رییس زاده در این نشست با اشاره به دستاوردهای 40 ساله نظام سلامت به ویژه در حوزه نیروی انسانی که منجر به افزایش چند برابری نیروهای نخبه فارغ التحصیل در رشته های متنوع علوم پزشکی شده است، گفت: افزایش تعداد بانوان در جذب هییت علمی دانشگاه ها و همچنین نیروهای متخصص درمانی در اقصی نقاط کشور در کنار حجم اعمال جراحی صورت گرفته و فرایندهای درمانی اجرا شده در داخل کشور به گونه ای است که هر گونه نیاز به بیگانگان را مرتفع کرده است.

162هزار پزشک در کشور

وی با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت کشور عنوان کرد: در سال 62، 13 هزار پزشک داشتیم و اکنون 162 هزار پزشک داریم، در سال 62، 5هزار متخصص داشتیم و اکنون 50 هزار متخصص داریم، در سال 62، 774 بانوی متخصص داشتیم و اکنون بالغ بر 22 هزار بانوی متخصص داریم و بیش از 35 درصد رشد در بانوان متخصص داشته ایم، در سال 62 سه بانوی فوق تخصص در کشور داشتیم اکنون بالغ بر هزار و 600 بانوی فوق تخصص در کشور داریم، اکنون بالغ بر 100هزار پزشک عمومی در کشور داریم و تعداد دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی ما از 7 به 70 رسیده و 50 هزار عمل پیوند در کشور انجام شده است، همچنین 7 هزار پیوند موفق کبد و بیش از 220 پیوند موفق قلب اطفال به عنوان قله علم پزشکی انجام شده است و برخی از کودکانی که پیوند قلب داشتند، اکنون دانشجوی شریف یا سال پنجم پزشکی هستند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، رییس زاده ادامه داد: در 150 رشته علوم پایه و بالینی در کشور فارغ التحصیل داریم و 6 هزار و 500 دانشجوی خارجی در کشور داریم و به جایی رسیده ایم که در هیچ رشته ای برای آموزش و تشخیص و درمان نیاز به اعزام به خارج از کشور نداریم و در مخیله هیچ ایرانی نیست که اگر برای جراحی قلب به اروپا برود درمان بهتری می گیرد، در سال 68 حدود 11 هزار بیمار به خارج بیمار اعزام می کردیم و 5 هزار پزشک خارحی با حقوقی حدود 3 هزار دلار در کشور داشتیم ولی هم اکنون به خودکفایی رسیده ایم که در منطقه و دنیا زبانزد هستیم.

رییس کل نظام پزشکی کشور در پایان با قدردانی از حضور نمایندگان منتخب مجلس دوازدهم پس از استماع صحبت های برخی از منتخبین به سوالات آنان پاسخ داد.

گفتنی است در این نشست، دکتر فاضل رییس شورای عالی، دکتر کاظمی رییس مجمع عمومی، معاونین و مدیران سازمان نظام پزشکی نیز حضور داشتند.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«کیفیت» در حوزه سلامت شوخی بردار نیست/وضعیت نیروهای طرحی ارتقا یابد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«کیفیت» در حوزه سلامت شوخی بردار نیست/وضعیت نیروهای طرحی ارتقا یابد"، کلیک کنید.