کشته شدن 110 نفر در تصادفات 3 روز اخیر – خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان

کشته شدن 110 نفر در تصادفات 3 روز اخیر - خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری گولوپ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سردار حسن مومنی، در مراسم سراسری آغاز اجرایی پویش «چشم به راهیم» با بیان اینکه در سالی که گذشت، 14 نفر از همکاران سازمان راهداری در راه خدمت به مردم جان خود را از دست دادند، اظهار کرد: برای کنترل تصادفات از دو روش اقدامات سلبی و ایجابی عمل می کنیم و اقدامات ایجابی شامل فرهنگ سازی می شود، بیش از 80 درصد تصادفات در اثر سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، نداشتن توجه به جلو و به دلیل استفاده از تلفن همراه و خستگی و خواب آلودگی است؛ این عوامل همه مربوط به راننده است و اگر به این عوامل توجه کنیم، می توانیم 80 درصد سوانح را کاهش دهیم.

وی افزود: به نسبت آزادراه هایی که در کشور داریم که ایمنی زیادی دارند، تعداد فوتی ها زیاد است و این از سرعت، خستگی و خواب آلودگی ناشی می شود که در دو سال گذشته هم افزایش داشته است، در این خصوص درخواست داریم هموطنان برنامه ریزی های خود را فشرده انجام ندهند برای اینکه زمان از دست رفته را جبران کند، زیرا این موضوع منجر به سانحه می شود، در آن صورت برای 1403 روزنه خوبی خواهیم داشت و می توانیم به کاهش تصادفات امیدوار باشیم.

رییس پلیس راه کشور تصریح کرد: در نوروز 1402، 1217 نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند که آمار بالایی نسبت به سال های گذشته بود، آمار 11 ماه سال جاری هم حاکی از آن است که بیش از 18 هزار و 500 نفر جان خود را از دست دادند، همچنین آمار کشته شدگان در تصادفات در سال 1400 نسبت به سال 1399، 12 درصد افزایش داشته، در سال 1401 نسبت به سال 1400، 18 درصد افزایش داشته و این افزایش در سال 1402 تا کنون به 3.4 درصد رسیده است که باز هم باید کاهش یابد.

مومنی با بیان اینکه در سه روز گذشته 110 نفر جان خود را از دست دادند، گفت: با توجه به ارتباطات با سازمان راهداری، تعاملات خوبی داریم و تمرکزمان را بر 30 کیلومتری شهرها را افزایش دادیم، زیرا تراکم جمعیت در این مناطق و احتمال رانندگی با حالت خواب آلودگی برای رسیدن به مقصد هم بیشتر است، از این رو در ایام نوروز بر 30 کیلومتری شهرهای تمرکز کردیم تا حوادث را کم کنیم.

وی با اشاره به اقدامات سلبی از سوی پلیس راه نیز اظهار کرد: باید با رانندگان خاطی برخورد جدی شود، البته بیش از 90 درصد رانندگان قانون مند هستند و تخلف حادثه ساز انجام نمی دهند، اما برخی هستند که می خواهند تخلف خود را تحمیل کنند که باید با آنها برخورد شود؛ زیرا حتی یک اشتباه هم می تواند به آخرین اشتباه تبدیل شود، به همین دلیل در نوروز 1403 با کسانی که تخلف حادثه ساز دارند، برخورد خواهیم کرد.

رییس پلیس راه کشور خاطرنشان کرد: واقعیت کشور این است که نرخ جرایم رانندگی بازدارنده نیست، کسی که تخلف می کند، باید تاوان سنگینی دهد چون جان خودش و دیگران را به خطر می اندازد، درخواست این است که این موضوع مورد پیگیری قرار گیرد، زیرا جریمه سبد خانوار نیست که اگر افزایش پیدا کند، در معیشت مردم اثر بگذارد، بلکه تصادفات را کاهش می دهد.

مومنی ادامه داد: ما در کشور با پدیده جوان مرگی روبه رو هستیم، 22 درصد کشته شدگان در تصادفات بین 20 تا 30 سال دارند، بیش از 65 درصد کشته های ما از کسانی هستند که بین 20 تا 60 سال دارند و در سنین کار هستند که کشته شدن آنها صدمات جبران ناپذیری دارد، از نظر اقتصادی هم 7 درصد تولید ناخالص ملی، هزینه تصادفات است و تبعات اجتماعی پنهانی دارد که قابل محاسبه نیست.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشته شدن 110 نفر در تصادفات 3 روز اخیر – خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشته شدن 110 نفر در تصادفات 3 روز اخیر – خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.