کاظمی قمی: بیش از 300 میلیون متر مکعب حقآبه ایران دریافت شد

کاظمی قمی: بیش از 300 میلیون متر مکعب حقآبه ایران دریافت شد

نماینده ویژه رییس جمهور گفت: در سال آبی جاری و در پی رایزنی ها و توافقات انجام شده در چارچوب دیپلماسی آبی ایران، بیش از 300 میلیون متر مکعب حقآبه جمهوری اسلامی از سوی افغانستان، تامین شده است.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری گولوپ، حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رییس جمهور و سرپرست سفارت ایران در کابل گفت: در سال آبی جاری و در پی رایزنی ها و توافقات انجام شده در چارچوب دیپلماسی آبی ایران، بیش از 300 میلیون متر مکعب حقابه جمهوری اسلامی از سوی افغانستان، تامین شده است.

کاظمی قمی همچنین گفت که در سال گذشته، سه اقدام اصلاحی از سوی طالبان صورت گرفت که یک مورد آن ناکارآمد بود و آب به سمت «گودزره» رفت؛ اما دو مورد دیگر که منجر شد تاکنون این مقدار آب به ایران بیاید اثربخش بود.

نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان افزود که به دلیل عدم اصلاح نادرست تاج سد کمال خان، قسمتی از آب بار دیگر به سمت شوره زار گودزره هدایت شد و این امر مانع از تامین بخشی از حقابه ایران گردید.

وی  تایید کرد: در نتیجه دو اقدام دیگر طالبان یعنی اصلاح دریچه های سد کمال خان و لای روبی مسیر انتقال آب به سمت سیستان، بیش از 300 میلیون متر مکعب حقابه ایران تامین شد.

کاظمی قمی با تاکید بر رویکرد تعاملی و سازنده جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان، موارد یادشده را از دستاوردهای ملموس و قابل محاسبه موفقیت دیپلماسی آب ارزیابی کرد و گفت که با توجه به تعهدات طرف افغانستانی و تمرکز و توجه مستمر دستگاه دیپلماسی ایران و به طور خاص نمایندگی ویژه ریاست جمهوری بر این امر، انتظار می رود که تا پایان سال آبی جاری، حقابه ایران از رودخانه هیرمند به طور کامل تامین شود.

او همچنین گفت که از تجربه دیپلماسی آب در سایر حوزه های روابط با افغانستان به ویژه در زمینه های تجارت، ترانزیت، مشارکت در پروژه عظیم چابهار، کریدورهای منطقه ای و حضور موثر کنسرسیوم شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری در حوزه صنعت و معدن افغانستان نیز به مثابه یک الگوی موفق استفاده می شود که تاکنون نتایج ملموس و سودمندی برای هردو کشور همسایه و سایر کشورهای ذینفع در منطقه داشته است.

گفتنی است که براساس توافق دولت های وقت ایران و افغانستان در سال 1351 خورشیدی، طرف افغانستانی باید سالانه 820 میلیون مترمکعب آب از رودخانه هیرمند به سمت سیستان ایران رها کند. رهبران طالبان نیز به طور مکرر تاکید کرده اند به مفاد این توافق متعهد اند و آن را اجرا خواهند کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاظمی قمی: بیش از 300 میلیون متر مکعب حقآبه ایران دریافت شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاظمی قمی: بیش از 300 میلیون متر مکعب حقآبه ایران دریافت شد"، کلیک کنید.