چین می تواند زیردریایی های بزرگ را ردیابی کنند

غزال زیاری: محققان چینی اعلام کرده اند که زیردریایی آمریکایی USS Connecticut که در اکتبر سال 2021 (گولوپ 1400) حین حرکت با سرعتی بالا در قسمت شمالی دریای چین جنوبی به کوهی دریایی برخورد کرد، احتمالاً امواج قابل تشخیصی را در سطح آب ایجاد کرده و بدین ترتیب ممکن است موقعیتش را آشکار کرده باشد.

USS Connecticut زیردریایی هسته ای واکنش سریع نیروی دریایی آمریکاست که در اکتبر 2021 در دریای چین با کوهی در زیر آب برخورد کرد و به شدت آسیب دید؛ به طوری که فرآیند تعمیر پرهزینه و زمان بر آن هنوز در جریان است.

بیرون کشیدن این زیردریایی از آب در ژوین سال 2023 (خرداد 1402) انجام شد و طبق برآوردهای انجام شده، این زیردریایی در اوایل سال 2026 مجدداً به خدمت بازخواهد گشت.

چین می تواند زیردریایی های بزرگ را ردیابی کنند

ادعاهای محققان چینی

در طول این مدت محققان چینی مطالعاتی را در جزایر دونگشا در جنوب غربی تایوان که گذرگاه مهم زیردریایی ها در بخش شمالی دریای چین جنوبی است، انجام دادند.

بر اساس مقاله منتشره در ساوت چاینا مورنینگ پست، محققان در حین حرکت در نزدیکی جزایر دونگشا متوجه شدند که زیردریایی هایی با طول تقریبی 100 متر و قطر بیش از 10 متر می توانند در آب طنین بیندازند و آشفتگی های غیرمنتظره ای ایجاد کنند.

طبق این مطالعه، چنین زیردریایی ای وقتی با سرعت بیش از 20 گره دریایی و در عمق 100 متری دریا حرکت می کند، موج های خاصی را در سطح آب ایجاد خواهد کرد که ارتفاعشان به چندین سانتی متر می رسد و بدین ترتیب می توان آن ها را شناسایی کرد.

USS Connecticut هم که زیردریایی کلاس Seawolf آمریکاست و حدود 40 سال پیش طراحی شده، قابلیت حرکت با سرعت حداکثر 25 گره دریایی را دارد و ابعادش نیز به اندازه ای است که محققان چینی به آن اشاره کرده اند.

پس از سانحه ای که در سال 2021 برای این زیردریایی رخ داد، مشخص شد که در آن هنگام زیردریایی با سرعت بالایی در حال حرکت بوده است.

چین می تواند زیردریایی های بزرگ را ردیابی کنند

پیامدهای مطالعه توسط محققان چینی

طبق مقاله منتشرشده، زیردریایی های عظیم حتی درصورتی که با سرعت کم حرکت کنند، باز قابل شناسایی هستند. به گفته این محققان، حتی زمانی که زیردریایی با سرعت 2 گره دریایی حرکت می کند، رزونانس و طنین قابل توجهی ایجاد می کند.

انتشار چنین مقاله ای حالا آمریکا و سایر کشورهایی را که برای پنهان کاری، عملیات سریع جنگی، نجات و دیگر عملیات های صلح آمیز به زیردریایی ها متکی هستند، نگران کرده است.

شناسایی شدن این زیردریایی حالا چالش مهمی برای آمریکا و متحدانش در منطقه هند و اقیانوس آرام است؛ به ویژه با درنظر داشتن اینکه با افزایش حضور نظامی چین در منطقه و تمرکز تسلط آن ها بر اقیانوس های اطراف، تنش ها رو به افزایش است.

چین می تواند زیردریایی های بزرگ را ردیابی کنند

ازجمله مواردی که در شناسایی زیردریایی ها و موقعیت آن ها عملکرد کارآمدی دارند می توان به سونار (دستگاه ردیاب سنتی زیردریایی ها)، شبکه های سنسور در بستر دریا، آشکارسازهای ناهنجاری مبتنی بر هوا، آشکارسازهای گرانشی با دقت بالا و لیزرها اشاره کرد. حالا ادعای چینی ها مبنی بر محسوس بودن طنین موقعیت زیردریایی، مشکلات نیروی دریایی آمریکا و دیگر کشورها را افزایش خواهد داد.

نکته جالبی که در این مطالعه به آن اشاره شده، این است که می توان امواج سطحی ناشی از حرکت زیردریایی ها را با افزایش عمق کاهش داد؛ هرچند که افزایش عمق حرکت زیردریایی هم بدون محدودیت نیست!

منبع: interestingengineering

54321

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چین می تواند زیردریایی های بزرگ را ردیابی کنند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چین می تواند زیردریایی های بزرگ را ردیابی کنند"، کلیک کنید.