چه کسانی مقابل خانه دختر مظفرالدین شاه ساخت و ساز کردند؟

چه کسانی مقابل خانه دختر مظفرالدین شاه ساخت و ساز کردند؟

آفتاب نیوز :

«تعدادی از بنا ها و خانه های تاریخی تبدیل به انبار و یا مکانی غیرمجاز برای برخی مشاغل شده است» این ها را رییس کمیسیون میراث فرهنگی شورای شهر تهران احمد علوی می گوید.

حفظ آثار تاریخی بر عهده سازمان میراث فرهنگی است و چند روزی است که تصاویری در فضای مجازی مبنی بر ساخت وساز در مقابل عمارت تاریخی فخرالدوله منتشر و باعث گلایه مندی شهروندان شده است. 

این ملک قجری که در پیچ شمیران قرار دارد، «متعلق به دختر مظفرالدین شاه قاجار بود که در گولوپ 83 به ثبت ملی رسید» و در سال 87 توسط شهرداری وقت مرمت و یک سال بعد به خانه مداحان تغییر کاربری یافت. مدتی بود که سازه آجری در مقابل این بنای تاریخی در حال ساخت است.

رییس هییت مدیره خانه مداحان علیرضا طاهری می گوید که «دستور توقف ساخت و ساز داده شده» و ساخت بنا با میراث بوده و ربطی به شهرداری ندارد.

قرار است تغییراتی در سازه صورت گیرد و کارشناسان میراث هم در این زمینه ورود کرده تا مشکلی برای بنای قجری ایجاد نشود.

در ماده 13 قانون حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی و فرهنگی، دستگاه های اجرایی مانند اوقاف وامور خیریه، شهرداری ها، اداره کل ارشاد و … که مالک بنا های تاریخی هستند، مکلف شده اند تا نسبت به مرمت بنا های و حفظ بنا های تاریخی اقداماتی انجام دهند، اما در سال های گذشته به این مسیله توجه چندانی نشده است.

فعال حوزه میراث رضا کرمی می گوید که «برای شناسایی بهتر مکان های تاریخی بهتر است در داخل آن ها ساخت و ساز صورت گیرد تا امکانات لازم برای شهروندان فراهم شود.» در مقابل یکی از فعالان حوزه حفظ خانه های تاریخی رضا احمدی هم می گوید که «قانون اجازه ساخت و ساز های سنگین در بنا های تاریخی را نمی دهد» و باید اقدامات جدی در مقابله با سازندگان ایجاد شود تا «تیشه به ریشه بافت تاریخی زده نشود.»

به گفته کارشناسان، باید مشوق ها و سیاست گذاری های لازم در حفاظت و احیای فضا های تاریخی ایجاد شود و تمام دستگاه ها به یک اجماع ملی در این زمینه برسند. در حال حاضر وضعیت به گونه ای است که بسیاری از مالکان، بنا های تاریخی خود را رها می کنند تا تخریب شود بلکه بتوانند در آن چند طبقه ساخت و ساز کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه کسانی مقابل خانه دختر مظفرالدین شاه ساخت و ساز کردند؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه کسانی مقابل خانه دختر مظفرالدین شاه ساخت و ساز کردند؟"، کلیک کنید.