چهره فروشی؛ بازاری که با توسعه هوش مصنوعی داغ تر شد!

گولوپ گزارش می دهد؛

چهره فروشی؛ بازاری که با توسعه هوش مصنوعی داغ تر شد!

اطلاعات چهره افراد بسیار ارزشمند هستند به طوری که شرکت ها بدون رضایت ما آن را از اینترنت شکار می کنند و مورد سوء استفاده قرار می دهند.

خبرگزاری علم و فناوری گولوپ؛ اطلاعات چهره شما شکل منحصر به فردی از اطلاعات حساس شخصی است که می تواند به شناسایی شما کمک کند.  نمایه سازی شدید و نظارت انبوه دولت ها توجه زیادی را به خود جلب می کند. اما کسب و کار ها و افراد نیز از ابزار هایی استفاده می کنند که اطلاعات چهره را جمع آوری، ذخیره و اصلاح می کنند به طوری که امروز با موج غیرمنتظره ای از عکس ها و ویدیو های تولید شده با ابزار های هوش مصنوعی مواجه هستیم.

توسعه مقررات قانونی برای این کاربرد ها بسیار کند است. اما در چه سطوح و به چه روش هایی باید از اطلاعات چهره خود محافظت کنیم؟

جمع آوری و استفاده از اطلاعات شخصی در قانون

قوانین حریم خصوصی اطلاعات بیومتریک (که شامل چهره شما می شود) را بخشی از اطلاعات حساس شخصی ما می داند. با این حال، این قوانین اطلاعات بیومتریک را تعریف نمی کند.

این قوانین علی رغم اشکالاتی که دارند، در حال حاضر قانون اصلی برای حفاظت از اطلاعات چهره هستند. این قوانین بیان می کند که اطلاعات بیومتریک را نمی توان بدون رضایت فرد جمع آوری کرد.

اما قانون مشخص نمی کند که آیا باید رضایت صریح یا ضمنی داده شود. رضایت صریح به صورت شفاهی یا کتبی داده می شود. رضایت ضمنی به این معنی است که رضایت ممکن است به طور منطقی از اقدامات فرد در یک زمینه خاص استنباط شود. به عنوان مثال، اگر وارد فروشگاهی شوید که علامت دوربین تشخیص چهره در محل دارد، رضایت شما جلب می شود. در نهایت استفاده از رضایت ضمنی داده های چهره ما را در معرض بهره برداری بالقوه قرار می دهد.

اطلاعات چهره؛ ارزشمند و محافظت نشده

اطلاعات چهره ما بسیار ارزشمند است به طوری که شرکت های داده ای بدون رضایت ما آن را در اینترنت شکار می کنند.

این شرکت ها پایگاه های داده ای را برای فروش جمع آوری می کنند که نه تنها توسط پلیس کشور های مختلف، بلکه توسط شرکت های خصوصی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

حتی اگر تمام داده های چهره خود را از اینترنت حذف کرده باشید، به راحتی می توانید در معرض دید عموم قرار بگیرید و به هر حال در برخی پایگاه داده ها ظاهر شوید. به طور مثال حضور در ویدیوی تیک تاک بدون رضایت شما یک مثال بارز است.

علاوه بر این، ما در حال حاضر با برنامه های هوش مصنوعی مولد مانند استیبل دی فیوژن، دال-ای 3، میدجرنی و … نیز دست و پنجه نرم می کنیم. نه تنها جمع آوری، بلکه تغییر چهره ما می تواند به راحتی توسط هر کسی انجام شود.

خلاء قانونی برای محافظت از چهره

چهره ها برای ما منحصر به فرد هستند، آن ها بخشی از چیزی هستند که ما به عنوان خودمان درک می کنیم. اما آن ها وضعیت قانونی یا حمایت قانونی ویژه ای ندارند.

تنها اقدامی که می توانید برای محافظت از اطلاعات چهره خود در برابر جمع آوری تهاجمی توسط یک فروشگاه یا نهاد خصوصی انجام دهید، شکایت در مراجع قانونی است که ممکن است منجر به تحقیق شود یا نشود. همین موضوع در مورد دیپ فیک ها نیز صدق می کند.

در بسیاری از کشور ها قوانین حریم خصوصی از ما در برابر اقدامات دیگران محافظت نمی کند. بسیاری از ما با اینکه کسی  یک مدل هوش مصنوعی را با اطلاعات چهره ما آموزش دهد و تصاویر ساختگی تولید کند موافق نیستیم. اما هیچ نظارتی هم بر چنین استفاده از ابزار های هوش مصنوعی مولد وجود ندارد. هیچ قانونی وجود ندارد که مانع از جمع آوری یا تغییر اطلاعات چهره شما توسط دیگران شود.

تصویب قانون برای مدیریت هوش مصنوعی

از این رو ما به مجموعه ای از مقررات در مورد جمع آوری و اصلاح اطلاعات چهره نیاز داریم. کارشناسان دانشگاه فناوری سیدنی یک چارچوب قانونی جامع را برای تنظیم استفاده از فناوری تشخیص چهره پیشنهاد کرده اند.

در رابطه با اصلاح عکس با استفاده از هوش مصنوعی، باید منتظر اعلامیه های متخصصین هوش مصنوعی باشیم که برای توسعه شیوه های ایمن و مسیولانه هوش مصنوعی تلاش می کنند.

به طور کلی هیچ بحث خاصی در مورد سطح بالاتر حفاظت از اطلاعات چهره ما وجود ندارد. بسیاری از کشور ها توافق کرده اند که ملاحظات بیشتری باید برای افزایش الزامات ارزیابی خطر در زمینه فناوری تشخیص چهره و دیگر کاربرد های اطلاعات بیومتریک در نظر گرفته شود.

از آنجایی که اطلاعات چهره به طور فزاینده ای مورد سواستفاده قرار می گیرند، همه ما منتظریم تا ببینیم که آیا این بحث ها به قانون تبدیل می شوند یا خیر.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چهره فروشی؛ بازاری که با توسعه هوش مصنوعی داغ تر شد!" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چهره فروشی؛ بازاری که با توسعه هوش مصنوعی داغ تر شد!"، کلیک کنید.