چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟

بر اساس آخرین اعلام مرکز ثبت دامنه کشوری تاکنون یک میلیون و 634هزار و 609دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده که در این میان پسوند دات آی آر (ir.) بیشترین دامنه فعال را دارد.

به گزارش گولوپ، نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت کاربر بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می کند. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تایید شده باشند. نمونه های پسوندهای متداول  com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همچنین در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل نیز تاثیرگذار است.

در واقع دامنه یا دامین همان آدرس اینترنتی است که شما با آن شناخته می شوید. این آدرس هر چقدر ساده تر و سرراست تر باشد بهتر بوده و کاربران بیشتری شما را خواهند یافت. دامنه از دو بخش اصلی تشکیل شده است؛ نام دامنه و پسوند دامنه، نام دامنه را شما تعیین می کنید و در صورتی که این نام آزاد باشد می توانید آن را در اختیار بگیرید. البته پسوند دامنه هم بستگی به نوع کار شما و گاهی به کشوری که در آن هستید، بستگی دارد.

در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی از جمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی به شمار می رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. 

این پژوهشگاه همچنین آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد. مرکز ثبت دامنه کشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره ی دامنه های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info که در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه ها در تمامی کشورها باز است، بسیار گسترده باشد که برآورد آماری دقیق از آن ها کمی مشکل شود، اما مرکز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه های ثبت شده را به دست می دهد.

طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از ابتدای ثبت دامنه های فارسی در کشور تاکنون یک میلیون 634هزار و 609دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یک میلیون و 626 هزار و  293دامنه فعال در صدر قرار دارد. در واقع بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ به طوری که از میان دیگر پسوندهای فارسی، هر کدام کمتر از 5000 دامنه را ثبت کرده اند.

دامنه هایی که بیشتر از 1000 مورد ثبت شده دارند، co.ir با 4331مورد، دامنه ایران با 1506مورد و دامنه ac.ir با 1118 دامنه فعال هستند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند که کمتر از 1000 مورد به نام آن ها ثبت شده است.

دامنه id.ir با 717مورد، دامنه org.ir  با 231مورد، دامنه sch.ir  با 214مورد و دامنه gov.ir با 174 مورد نیز در رتبه های بعدی لیست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت شده نیز متعلق به دامنه net.ir با 25 دامنه فعال است.  

چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟"، کلیک کنید.