چقدر نمک مصرف کنیم؟

چقدر نمک مصرف کنیم؟

آفتاب نیوز :

 دکتر احمد اسماعیل زاده، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از عادت های غذایی ایرانیان اضافه کردن نمک به غذا هنگام خوردن غذا است، افزود: بسیاری از افراد قبل از اینکه غذا را از نظر نمک بچشند، نمکدان را برداشته و به غذا نمک اضافه می کنند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین راهکار ها برای حفظ فشارخون و پیشگیری از ابتلا به پرفشاری خون، استفاده نکردن از نمکدان و اضافه نکردن نمک به غذا هنگام مصرف غذاست؛ این مورد شاید مهمترین کاری باشد که برای کاهش فشار خون خودمان می توانیم انجام دهیم.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: بر اساس پژوهش های انجام شده، مصرف روزانه نمک در ایران 2 برابر نیاز حد استاندارد است، نمک به عنوان یکی از عوامل اصلی ابتلا به فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی سالهاست که در دنیا مطرح شده است.

دکتر اسماعیل زاده خاطرنشان کرد: نتایج مطالعه ای نشان داده که کاهش مصرف سدیم با افزودن کمتر نمک به غذا پس از پخت و هنگام سرو غذا، با کاهش خطر بیماری قلبی ایسکمیک (IHD)، نارسایی قلبی (HF) و سکته مرتبط است؛ در این مطالعه رابطه بین دفعات افزودن نمک به غذا (هرگز/به ندرت، گاهی اوقات، معمولاً و همیشه) و خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی در یک گروه آینده نگر متشکل از 176570 شرکت کننده (حدود 56 سال) بررسی شد.

وی افزود: محققان دریافتند دفعات کمتر افزودن نمک به غذا به طور قابل توجهی با کاهش خطر عوارض قلبی و عروقی مرتبط است، بنابراین برای پیشگیری از حوادث قلبی و عروقی از همین امروز نمکدان های خانه خود را از سفره غذا دور کنید و به کودکان خود آموزش دهید که برای حفظ سلامتی، نمک کمتر مصرف کنند و از نمکدان استفاده نکنند.

گفتنی است، پویش ملی اطلاع رسانی تغذیه سالم با هدف آگاهی بخشی آحاد جامعه درخصوص مصرف نمک تصفیه شده یددار و افزایش مصرف لبنیات با شعار “انتخاب همه، نمک کم، اما تصفیه شده ید دار” برای هفته اول و شعار “از کودکی تا پیری، لبنیات دوست سلامتی” برای هفته دوم، از تاریخ 1 بهمن ماه آغاز شده و تا 15 بهمن ماه سال جاری ادامه دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چقدر نمک مصرف کنیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چقدر نمک مصرف کنیم؟"، کلیک کنید.