چطور می توانیم از تکرر ادرار شبانه جلوگیری کنیم؟

چطور می توانیم از تکرر ادرار شبانه جلوگیری کنیم؟

«حسین الزبیدی»، پزشک عمومی تقریبا هر هفته حداقل یک بیمار را ویزیت می کند که از «نوکتوریا» (Nocturia) رنج می برد. این بیماری یک اصطلاح پزشکی برای کسانی است که در طول شب برای ادرار کردن از خواب بیدار می شوند.

به گزارش گولوپ، ضعیف شدن مثانه از عوارض جانبی شناخته شده بالا رفتن سن است و تحقیقات نشان داده است نوکتوریا بین 69 تا 93 درصد از مردان بالای 70 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل اغلب با هیپرپلازی خوش خیم پروستات، یعنی بزرگ شدن پروستات و بافت های اطراف آن که با افزایش سن رخ می دهد، مرتبط است.

الزبیدی، مدیر بخش سبک زندگی و فعالیت های فیزیکی در کالج سلطنتی پزشکان عمومی انگلیس می گوید: برای بسیاری از مردان بالای 60 سال، این بدان معنا است که توانایی آنها برای تخلیه مثانه شان ضعیف است. آنها زمان بیشتری را صرف ماندن در توالت می کنند و به طور کلی ادرار را در مثانه نگه می دارند، بنابراین احتمال بیشتری دارد با تحریک ادرار از خواب بیدار شوند.

اما الزبیدی اخیرا شاهد یک روند نگران کننده جدید بوده است – بسیاری از بیمارانی که برای ویزیت نزد او می آیند، مردان و زنانی در دهه 20 و 30 زندگی خود هستند. برخی از متخصصان دریافته اند که نوکتوریا می تواند تا 44 درصد از مردان بین 20 تا 40 سال را تحت تاثیر قرار دهد. پس چه اتفاقی افتاده است؟

یک نظریه این است که تحریک ادرار در هنگام شب، نتیجه سبک زندگی مدرن است. الزبیدی می گوید: فکر می کنم دلیل اصلی آن عادات نوشیدن است. مردم اغلب در طول روز پرمشغله تر هستند، بنابراین تمایل ندارند صبح ها مایعات زیادی بنوشند، در حالی که بدن ما برای همین کار طراحی شده است. افراد عصرها به دلیل تشنگی آب بیشتری می نوشند و سپس در ساعات اولیه صبح که مثانه شان پر است از خواب بیدار می شوند.

چنین عادات ناسالم نوشیدن ممکن است با علاقه ما به پلتفرم های استریم و رسانه های اجتماعی تشدید شود. یک مطالعه اخیر با استفاده از داده های نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه در ایالات متحده نشان داد که 32 درصد از شرکت کنندگان بالای 20 سال مجبور بودند در طول شب، دو بار یا بیشتر برای ادرار کردن از خواب بیدار شوند. این وضعیت در افرادی که روزانه پنج ساعت یا بیشتر را صرف تماشای ویدیو می کنند، تقریبا 50 درصد بیشتر بود.

اما عوامل زیاد دیگری هم وجود دارند که می توانند در نوکتوریا نقش داشته باشند. «ربکا حداد»، پزشک بیمارستان «روچیلد» در پاریس که قبلا به طور خاص روی تحقیقات نوکتوریا و پیری تمرکز داشته، می گوید سیگار کشیدن، مصرف الکل و کم تحرکی همگی می توانند ظرفیت مثانه را کاهش دهند و باعث شوند شما دفعات بیشتری نیاز به ادرار کردن پیدا کنید. او می گوید بین فعالیت بدنی و تولید ادرار در طول روز و شب ارتباط وجود دارد.

حداد به طور خاص توضیح می دهد که نشستن بیش از حد در طول روز یا خیره شدن به صفحه نمایش در طول عصر ممکن است ریتم شبانه روزی بدن را تغییر دهد و منجر به پدیده عجیبی به نام پُرادراری شبانه (Nocturnal Polyuria) شود که در آن افراد در طول روز مقدار طبیعی ادرار دفع می کنند، اما در شب حجم زیادی ادرار تولید می کنند.

همچنین تغییرات بزرگ هورمونی زندگی باعث می شود که نوکتوریا با افزایش سن شایع تر شود. حداد اشاره می کند در حالی که اغلب این مشکل به عنوان یک بیماری مردانه در نظر گرفته می شود اما برای زنان هم به همان اندازه مشکل ساز است. یک مطالعه پیشرو به نام «اپی لوتس» (EpiLUTS) که روی 30 هزار نفر انجام شد، نشان داد 69 درصد از مردان و 76 درصد از زنان بالای 40 سال با نوکتوریا زندگی می کنند که باعث می شود حداقل یک بار در طول شب از خواب بیدار شوند.

او می گوید: نوکتوریا قطعا فراتر از مسیله پروستات است. یایسگی یکی از دوره های گذار است که به طور کلی بر بروز آن تاثیر می گذارد. کاهش سطح هورمون استروژن ممکن است تغییرات آناتومیکی و فیزیولوژیکی در مثانه ایجاد کند و در نتیجه ظرفیت عملکردی مثانه را کاهش دهد. کمبود استروژن همچنین می تواند باعث تولید بیش از حد ادرار در شب شود.

چطور می توانیم از ادرار شبانه جلوگیری کنیم؟

به گزارش یورونیوز، وقتی صحبت از پیشگیری از نوکتوریا به میان می آید، بهترین توصیه احتمالا تمرکز بر برنامه ریزی برای مصرف بیشتر مایعات در اوایل روز است. به طور خاص، الزبیدی توصیه می کند که در سه ساعت قبل از خواب بیش از 330 میلی لیتر مایعات مصرف نکنید. این مقدار معادل یک قوطی نوشابه معمولی یا یک لیوان بزرگ است.

اگر مجبور شدید شب بلند شوید، سعی کنید زودتر به خواب برگردید. احتمالا چک کردن پیام های گوشی یا چرخیدن در شبکه های اجتماعی وسوسه کننده است، اما باید بدانید که نور صفحه نمایش بر سطح هورمون های خواب تاثیر می گذارد و دوباره خوابیدن را سخت تر می کند.

دکتر الزبیدی می گوید: وقتی برای رفتن به دستشویی بلند می شوید، سعی کنید هیچ چراغی را روشن نکنید. چشمان شما باید با تاریکی سازگار شوند، زیرا نصف شب از خواب بیدار شده اید. سپس سعی کنید زودتر به رختخواب برگردید. آخرین توصیه من این است که یکی از سیگنال های کلیدی که بدن برای خوابیدن استفاده می کند، کاهش دما است. بنابراین، وقتی به رختخواب برمی گردید، کافی است روبالشی را بچرخانید یا پتو را کنار بزنید، با این کار به احتمال زیاد دوباره احساس خواب آلودگی خواهید کرد.

پنج دلیل دیگر که باعث می شود شب ها از خواب بپرید

– گرمای بیش از حد: در طول خواب، دمای مرکزی بدن شما باید 1 تا 2 درجه سانتیگراد کاهش یابد. این الگوی رایج در میان تمام پستانداران است. با این حال، اگر خیلی گرمتان شود – که می تواند ناشی از خوردن وعده غذایی حجیم نزدیک به زمان خواب یا مصرف الکل یا کافیین در عصر باشد (چون هضم غذا باعث افزایش متابولیسم شما می شود) – ممکن است در رسیدن به خواب عمیق مشکل داشته باشید. همچنین ممکن است پتوی شما خیلی کلفت باشد.

– استرس: یک روز پر استرس می تواند به معنای فعال بودن یک شبکه پیچیده در بدن شما به نام محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال باشد که مغز و غدد مختلف را به هم متصل می کند. این در حالی است که شما در حال تلاش برای خوابیدن هستید. این بدان معناست که کورتیزول، هورمون اصلی استرس، بسیار بالاتر از حد انتظار بدن شما در ساعات اولیه صبح است. این می تواند چرخه طبیعی خواب شما را مختل کند.

– وقفه تنفسی در خواب: آپنه یا وقفه تنفسی در خواب، وضعیتی است که باعث توقف موقت تنفس می شود. این وضعیت حدود 1.5 میلیون نفر در انگلیس را تحت تاثیر قرار می دهد و در افراد دارای اضافه وزن شایع تر است. کمبود اکسیژن ناشی از این عارضه، رفلکس بقا را فعال می کند و به این ترتیب شما برای شروع دوباره تنفس بیدار می شوید و چرخه خواب شما مختل می شود. در نتیجه، افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، صبح ها احساس خستگی شدید می کنند.

– سوزش سر دل: خوابیدن به مدت طولانی در تخت به غذا و اسید معده اجازه می دهد تا به سمت مری سرازیر شود. این وضعیت در طول شب به آرامی افزایش پیدا می کند تا شما با سوزش و ناراحتی از خواب بیدار شوید. این وضعیت می تواند ناشی از سیگار کشیدن، خوردن وعده های غذایی حجیم قبل از خواب، مصرف غذاهای تند، اسیدی یا بسیار چرب و همچنین نوشیدن الکل و نوشابه های گازدار باشد.

– سندرم پای بیقرار: این بیماری که به طرز شگفت انگیزی شایع است، 5 تا 10 درصد از بزرگسالان در انگلیس را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند دلایل مختلفی از زمینه ژنتیکی تا کمبود آهن در مغز داشته باشد. برخی داروهای ضد افسردگی یا آنتی هیستامین می توانند این وضعیت را تشدید کنند. افراد مبتلا به این عارضه معمولا احساس سوزن سوزن شدن یا کشش در پاهای خود دارند و علایم آن در شب شدیدتر است. بهترین راه حل ها عبارتند از ورزش روزانه، برنامه خواب منظم، کشش عضلات پا قبل از خواب و حمام آب گرم.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چطور می توانیم از تکرر ادرار شبانه جلوگیری کنیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چطور می توانیم از تکرر ادرار شبانه جلوگیری کنیم؟"، کلیک کنید.