چالش های امروز کنسرت ویژه بانوان در کشور/ نسل جدید باید ماهیت موسیقی را درک کنند

در گفت وگو با عوامل کنسرت «به رنگ خاطره» مطرح شد؛

چالش های امروز کنسرت ویژه بانوان در کشور نسل جدید باید ماهیت موسیقی را درک کنند

یک تهیه کننده موسیقی معتقد است که امروز موسیقی، کلاً در ایران هم هست و هم نیست و متاسفانه وقتی شرایط اقتصادی هم خراب می شود، موسیقی، جزیی از اولین کالا هایی است که به واسطۀ شرایط از سبد خانوار های ایرانی حذف می شود و در کنار آن، مواردی است که بیشتر جنبۀ احساسی دارد و متاسفانه این بخش، حیات روزمرۀ فرد را به راحتی تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری گولوپ، کنسرت بزرگ گروه موسیقی «آوای صحرا»، با همراهی و اجرای گروه حرکت «رخسار»، با عنوان «به رنگ خاطره»، با سرپرستی گروه موسیقی و خوانندگی «الهام کریمی»، طراحی حرکت و سرپرستی گروه حرکت «نوشین بدری کوهی» و تهیه کنندگی «علیرضا جعفری مرام»، 28 اردیبهشت ماه 1403 از ساعت 14 تا 16 در تالار وحدت تهران به روی صحنه خواهد رفت.

«الهام کریمی» خواننده و نوازندۀ سه تار، «نغمه فتحی افشار» نوازندۀ تار، «کتایون طهرانی فرد» نوازندۀ پیانو، «سوسن مکرم» نوازندۀ دف، «فرنوش تدین» نوازندۀ عود، «فاطمه کریمی» نوازندۀ کمانچه، «مهناز اطهری نژاد» نوازندۀ تنبک و سرپرست گروه کوبه ای نوازندگان این رویداد موسیقایی هستند.

«غزاله آشوری»، «فروغ اردهالی»، «شمیم بقایی»، «فهیمه رنجوری»، «غزال زاده نور»، «آیدا زینعلی»، «آریانا سالاریه»، «سولماز سیفی»، «ساغر فتحی»، «شهرزاد محمد زاده»، «دیبا معین پور» و «صبا نسترن» نوازندگانی هستند که در گروه کوبه ای به سرپرستی «مهناز اطهری نژاد» در این رویداد به روی صحنه خواهند رفت.

در گروه «رخسار» نیز «پروانه آخیشجان، «نوشین بدری کوهی»، «سارا خدادادی»، «سولماز عبدیان»، «لیلا عزتی»، «فاطمه فرزانه»، «غزاله محمدی»، «هانیه ملکوتی»، «کتایون مهراد»، «فاطمه اکبری»، «الهه اهدایی»، «فرنوش دبیری»، «سونیا میرزاآقا»، «زهره یحیایی»، «نوشین یقارپوش»، «محبوبه احمدی»، «راضیه احمدی پور»، «خاطره اسدی»، «فرانک اولنگ»، «سپیده بشارتیان»، «سودابه ربیعی»، «آلاله سموریان»، «بهناز صبوحی»، «طاهره عباسی»، «یلدا فاطمی»، «شیوا فرجی»، «لیلا کرمی»، «مریم مقدسی»، «نرگس طاهردل» و «نسیم نظری» در نقش اجراگران این رویداد بر روی صحنۀ تالار وحدت به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

گروه میهمان «آهون» نیز به سرپرستی «سپیده آهون» و با اجرای «رومینا آهون»، «مهسا زینلی آشتیانی»، «معصومه گودرزی»، «عالیه کرمی»، «معصومه ورمزیار» و «حدیث آذرگشب» نیز در این رویداد در کنار دیگر هنرمندان، به ایفای نقش خواهند پرداخت. در ارتباط با کنسرت این گروه موسیقی با برخی اعضای گروه موسیقی آوای صحرا به  گفت وگو پرداختیم که مشروح آن را می خوانید: 

گوش مخاطب باید به شنیدن موسیقی خوب عادت کند

خانم کریمی لطفا درباره مشکلات اجرا بردن یک کنسرت بانوان برایمان بگویید؟

الهام کریمی، سرپرست گروه «آوای صحرا» و خواننده: از لحظۀ دریافت مجوز این دشواری ها شروع می شود و تا لحظه ای که اجرا به ثمر می رسد، ادامه دارد، مضاف بر این امر، ما به عنوان یک گروه از بانوان نمی توانیم برای اجرا تبلیغاتی وسیع داشته باشیم و هزینه های اجرایی، از جمله تهیه لباس، هزینه های جانبی مانند اجارۀ سالن، فضا های تمرینی بسیار بالاست.

من به عنوان سرپرست یک گروه موسیقی، در واقع بعد از اجرا به دلیل این که محدودیت فیلمبرداری و محدودیت ضبط صدا داریم، چیزی در دسترس ندارم که بتوانم نقاط قوت و نقاط ضعف این اجرا را ببینم تا اگر نقطۀ قوتی وجود داشته است، آن را پرورش بدهم و اگر نقطۀ ضعفی در کار بوده است، آن را مرتفع سازم. مخاطبینی که لطف می کنند و در این اجرا ها حضور پیدا می کنند، در واقع دارند از گروه های موسیقی بانوان حمایت می کنند تا این گروه ها بتوانند به فعالیت خویش ادامه دهند.

رسانه های جمعی اخبار مربوط به رویداد های موسیقی و حرکات بانوان را پوشش دهند

لطفا درباره چالش های اجرای کنسرت بانوان برایمان بگویید؟

نوشین بدری کوهی، طراح حرکت و سرپرست گروه حرکت «رخسار»: کمبود فرصت های برابر برای اجرا های بانوان، یکی از مهم ترین چالش های پیش روست و در بسیاری از موارد پیش می آید که فرصت برابر با اجرا های عمومی نداریم و با محدودیت هایی روبرو هستیم که چه از لحاظ تایم سالن و چه از لحاظ تبلیغات، فعالیت ما را محدود می کند.

از طرفی دوستان من، در بنیاد رودکی و تالار وحدت، چه در حوزۀ نمایشی و چه در حوزۀ موسیقی تلاش می کنند که ما را در این راه حمایت کنند که من، در همین جا از آنان تشکر می کنم، اما فکر می کنم که اگر بستری فراهم شود که تعداد بیشتری از مخاطبان بتوانند اجرا های بانوان را بشناسند و ببیند، به مراتب دشواری های اجرا های ما روز به روز کمتر خواهد شد.

همچنین تسهیل امور اجرا های موسیقی بانوان زمینه ساز گسترش دامنۀ تعداد اجرا ها و افزایش کیفیت آنها است. امروز، عدم تبلیغات و عدم اطلاع رسانی در این زمینه، مهم ترین چالش هایی است که در خصوص اجرا های بانوان وجود دارد، اجرا های قطعات سنتی و محلی و در کنار آن اجرا های حرکات محلی در هیاهوی موسیقی امروز کشورمان، می تواند حس و حال خاصی را در مخاطب ایجاد کند و می تواند حس هویت به مخاطب بدهند، چرا که این حرکات ریشه در تاریخ و فرهنگ غنی این سرزمین دارند و به همین دلیل، می توانند حس تعلق خاطر و هویت را در ذهن مخاطبان ایجاد کنند . ایجاد حس دلنشینی از دیگر ویژگی های حرکات اجرایی در این دست از برنامه ها است. از دیگر کارکرد های حرکت در این برنامه ها، می توان به انتقال میراث گذشتگان اشاره کرد، چرا که نسل های جدید با دیدن و شنیدن این اجراها، با گنجینه ای از موسیقی و حرکات ایرانی آشنا می شوند که این گنجینۀ گرانبها، به همین واسطه به نسل های بعدی منتقل خواهند شد و این موضوع، به نظرم بسیار ارزشمند است.

به نظر شما چه راهکارهای برای گسترش دامنه مخاطب اجراهای موسیقی بانوان وجود دارد؟

 در این مسیر می توان گام های مختلف و متفاوتی را برداشت که مهم ترین آنها می تواند آموزش در مدارس کشور باشد. به نظر من، موسیقی سنتی و آیینی و حرکات آیینی، می تواند تحت عنوان یک هنر اصیل آموزش داده شود و از سویی دیگر، برگزاری جشنواره ها و کنسرت های مختلف از این دست در استان ها، شهر ها و حتی روستاها، می تواند فرصتی مغتنم برای دسترسی عموم به این حرکات باشد.

استفاده از رسانه از دیگر ابزار های موثر در گسترش دامنۀ مخاطبان حرکت سنتی ایرانی است. رسانه های مختلف، مانند صداوسیما، مطبوعات و فضای مجازی، می توانند در معرفی حرکات موسیقی سنتی ایرانی مثمر ثمر باشند. نهایتاً حمایت از هنرمندان مهم است، چرا که ما هر چه از هنرمندان و گروه های مختلف فعال در این عرصه، با مثلاً ارایۀ تسهیلات، کمک های مالی و کمک های معنوی در عرصۀ رونق و پویایی این هنر کمک شود، هنرمندان می توانند آثار با کیفیت تری ارایه کنند و ما، هر اندازه که بتوانیم کیفیت آثار را بالا ببریم، امکان این که جذب مخاطب بیشتری داشته باشیم و امکان این که مخاطب بیشتری به آن اثر جذب و علاقه مند شود، بیشتر است.

استفاده از نوآوری و خلاقیت از دیگر ابزار های مهم جذب مخاطب در حوزۀ موسیقی سنتی و فولکلوریک بانوان است. ارایۀ حرکت در موسیقی سنتی و آیینی، البته با حفظ اصالت و چارچوب ها، می تواند این هنر را برای نسل های جدید جذاب تر کند. معرفی درست ساز های سنتی، برگزاری کارگاه های آموزشی، استفاده درست از موسیقی در آموزش، حمایت خانواده ها و قبل از آن، تشویق فرزندانشان به یادگیری هنر اصیل ایرانی، می تواند در گسترش مخاطبان موسیقی و حرکت تاثیرگذار باشد و موجب شود تا نسل جدید نیز با این جنس از موسیقی و حرکت آشنا شوند.

رسانه های جمعی می توانند نقش بسیار مهمی در اطلاع رسانی فعالیت های گروهی بانوان، چه در زمینۀ حرکت و چه در زمینۀ موسیقی در کشور داشته باشند. رسانه های جمعی، می توانند رویداد های مربوط به موسیقی و حرکت بانوان را پوشش خبری بدهند تا بتوانند در این عرصه از بانوان حمایت کنند تا اطلاع رسانی و معرفی این هنر به عموم مردم انجام شود.

هنرمندان با ابزار و احساس می توانند در مخاطب انقلاب به وجود بیاورند

 چگونه می توان نسل جدید و نوآموز موسیقی را به سمت و سوی ساز های ایرانی برای آموختن گرایش داد؟

علیرضا جعفری مرام، تهیه کنندۀ کنسرت «به رنگ خاطره»: این نوع از برنامه ها می بایست برای اجرا های صحنه ای بیشتر برگزار شود و خانواده ها نیز بتوانند بیشتر برای این دست از برنامه ها وقت بگذارند. خانواده ها می توانند با شرکت در این جنس از برنامه های موسیقی، فرزندان خود را به موسیقی ناب ایرانی علاقه مند کنند، البته باید گفت که آلات موسیقی، صرفاً نمی تواند موسیقی غربی را رواج بدهد، کما این که پیانو یک ساز کامل غربی است، اما با کوک ایرانی می توان نوا های بسیار زیبای ایرانی را با آن نواخت و بچه ها را می توان به راحتی به آموختن این ساز علاقه مند کرد.

نکته ای که در اموزش موسیقی در عصر حاضر مهم است، ماهیت موسیقی است که بچه های نسل جدید امروز می بایست آن را فرا بگیرند. نسل جدید و بچه های امروز و فردای ما، می بایست اصالت ایرانی را در اشعار ایرانی پیدا کنند و در این مسیر، خانواده ها می بایست وقت بگذارند و سرمایه گذاری و هزینه کنند، چرا که هر چه بیشتر این اتفاق بیفتد، فرهنگ اصیل ایرانی تا سال ها و سالیان آینده، پا برجا و زنده خواهد ماند.

من همچنان معتقد هستم که فعالیت در این رشته ها باید با گستره و دامنۀ بیشتری از مخاطبان پیگیری شود. سیستم های دولتی که در شرایط اقتصادی حال حاضر، این امکان را دارند که از سرمایۀ خود ملت، برای آنها هزینه شود تا این دست از آموزش ها، با درصد ها و مبالغ پایین تر آموزش داده شود، تا دغدغه های مالی فرزندان نسل جدید و اولیای آنها در جهت آموختن آموزش های این نوع ساز ها و رشته های موسیقی ایرانی کمتر شود.

امروز موسیقی، کلاً در این کشور شرایطی دارد که هم هست و هم نیست و متاسفانه وقتی شرایط اقتصادی هم خراب می شود، موسیقی، جزیی از اولین کالا هایی است که به واسطۀ شرایط بد اقتصادی از سبد خانوار های ایرانی حذف می شود و در کنار آن، مواردی است که بیشتر جنبۀ احساسی دارد و متاسفانه این بخش، حیات روزمرۀ فرد را به راحتی تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی که موسیقی از زندگی دور می شود، یعنی جنبه های احساسی و شادی مخاطبان موسیقی، یعنی همین انسان ها کمتر و کمتر می شود و غم جایگزین آن می شود. این پرسش که چطور باید در زمینۀ تبلیغات در موسیقی فرهنگ سازی کرد تا رسانه های بزرگ و گوناگونی که امروز کم نیستند و به واسطۀ گسترش فضای مجازی و در دسترس بودن آن، به موسیقی گرایش پیدا کنند و موسیقی، شرایط آموختن و استفاده از ان را پوشش دهند، پرسشی بسیار بزرگ است.

گسترش موسیقی اصیل ایرانی، قطعاً می تواند برای رشد و بالندگی فرهنگی و ادبی فرزندان این کشور و نسل های آینده مهم و موثرتر باشد، تا این که ما بخواهیم از اقلام موسیقی در کشور های دیگری که ناخواسته به کشور ما وارد شدند، استفاده کنیم. باید برنامه ریزی های لازم انجام شود تا این جنس از موسیقی برای فرزندان و نسل جدید ما، در کیفیت بسیار بالا و خوبی به اجرا در بیاید و این زمینه، باید از طرف رسانه ها فراهم شود.

نکته پایانی؟

به نظرم تسهیل و هموار ساختن مسیر دریافت آموزش های موسیقی ایرانی برای نسل جدید و نوآموز، برنامه ریزی برای این مهم را فراهم می کند.  رسانه باید این مسیر را باز کند تا بچه های نسل فردا بتوانند راحت تر آن را به دست بیاورند. هنر ابزاری تنیده شده در احساس است و قطعاً هنرمند کسی است که با تمام احساس خودش از این ابزار در رشته ای که به آن علاقه دارند و استعداد آن را دارد، استفاده می کند و از نظر من، هنرمندان در واقع کسانی هستند که می توانند از طریق این ابزار و ترکیب آن با احساسات کامل خودشان، انقلابی را در مخاطبان، در هر رشته ای که حضور دارند، به وجود بیاورند.

علاقه مندان به شرکت در این رویداد می توانند برای دریافت بلیط به پایگاه اینترنتی «ایران کنسرت»، به نشانی www.iranconsert.com مراجعه کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چالش های امروز کنسرت ویژه بانوان در کشور/ نسل جدید باید ماهیت موسیقی را درک کنند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چالش های امروز کنسرت ویژه بانوان در کشور/ نسل جدید باید ماهیت موسیقی را درک کنند"، کلیک کنید.