پزشکیان: نیازی به نوشتن برنامه مجدد نیست

پزشکیان: نیازی به نوشتن برنامه مجدد نیست

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در اجرا نتوانستیم اهداف و سیاست ها را پیاده کنیم در نتیجه اگر روزی سیستم اجرایی را در اختیار داشته باشیم اولویت ما رفتن به سمت اجرای برنامه ها است.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری گولوپ، مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه دوشنبه – 21 خرداد 1403 – در برنامه «گفت وگوی ویژه خبری» با بیان اینکه «امیدوارم خداوند توفیق دهد هرچه بیشتر بتوانیم خدمت گذار مردم باشیم»، در پاسخ به پرسشی درباره جایگاه برنامه هفتم توسعه اظهار کرد: من در صحبت هایی که بعد از ثبت نام انجام دادم گفتم که قرار نیست برنامه جدید بنویسیم و قرار نیست سیاست های جدیدی در کشور اجرا کنیم، بلکه سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری مشخص است و برنامه های توسعه هم وجود دارد؛ هر دولتی که می آید باید برنامه های موجود را اجرایی کند.

وی تاکید کرد: اگر روزی سیستم اجرایی را در اختیار داشته باشیم، قطعاً اولویت ما رفتن به طرف سیاست های کلی و اجرای برنامه هایی است که به آنجا برسیم.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: معمولاً وقتی دولت ها برنامه اعلام می کنند، قطعاً کارهایی کارشناسی برای رسیدن به آن انجام داده و پیش بینی های لازم را انجام داده اند و وظیفه ما این نیست که دوباره برنامه بدهیم، بلکه وظیفه ما این است که برنامه ای را که دولت با کار کارشناسی به مجلس داده، ادامه دهیم و سعی کنیم برنامه ها را درست و به موقع اجرا کنیم. اگر در ارزیابی هایی که ممکن است در آینده شکل بگیرد، ببینیم که برنامه یا نیروهای اجرایی ممکن است نواقصی داشته باشند، اصلاحاتی در مسیر باید شکل بگیرد. مشکلی که در دولت ها و تغییر مدیریت ها داریم این است که هر کسی می آید برنامه و مسیر را تغییر می دهد.

پزشکیان با تاکید بر اینکه از نظر علمی اصولاً برنامه معلوم و راه مشخص است گفت: وظیفه کسی که جای فرد قبلی می آید ادامه مسیر قبلی است؛ حال اگر راه نامناسب بوده باید کارشناسی مجدد انجام داد و اگر راه مناسب است، لزومی ندارد که برنامه مجدد بنویسیم. نقشه کشیده شده و سیاست معلوم است و وظیفه مجریان اجرای مسیرهایی است که ما را به اهداف برساند. در نتیجه نیازی به نوشتن برنامه مجدد برای اجرای برنامه فعلی نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است تناقضی میان برنامه هفتم توسعه و برنامه های دولت جنابعالی وجود داشته باشد؟ اظهار کرد: تناقض اگر خلاف جهت سیاست باشد باید اصلاح شود، اما اگر برنامه در جهت اجرای سیاست ها است باید برنامه را ادامه داد. اگر این برنامه نیازمند بازنگری جهت تسریع در کار است باید استراتژی که ما را به هدف برساند را پیاده کرد. کاری که باید در دولت انجام دهیم این است که مجریان را چابک تر کنیم تا ما را به هدف نزدیک تر کند.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری افزود: آنچه که اصلاحات و تجربیات بین المللی در اختیار کارشناسان قرار داده 3 اصل و 5 استراتژی است؛ در جهت رسیدن به اهداف باید سه اصل مسیولیت پذیری، طی کردن مسیر دستیابی به هدف و پاسخگویی را در نظر بگیریم. اگر می خواهیم که مملکت ما به نتیجه برسد باید مشخص شود که چه کسی مسیول است؟ چه باید بکند و اگر نکرد باید پاسخگو باشد. امروز بنگاه های بسیاری داریم که کار را بر عهده گرفتند، مدیریتی می کنند، ضرر می دهند اما فوق العاده مدیریتی دریافت می کنند در حالی که در هیچ جای دنیا به چنین مدیری که سیستم را تخریب می کند و از هدف دور می کند فوق العاده مدیریتی داده نمی شود.

پزشکیان همچنین عنوان کرد: 5 استراتژی نیز عبارت اند از مدیریت عملکرد نیروی انسانی، پرداخت بر اساس عملکرد، دادن اختیار، قرارداد بستن کنتراتی یا مدیریت عملکردی و اصلاحات و تغییرات اساسی در نوع برخورد با مدیران. یکی از دلایل تحقق 25 تا 30 درصدی برنامه ششم توسعه این بود که افرادی اجرای کار را بر عهده داشتند که اصلاً از برنامه خبر نداشتند و هدف و سیاست را پیگیری نمی کردند و مهارت و علم اجرای کار را نداشتند.

 وی تاکید کرد: هر دولتی که می آید مهم نیست بلکه آنچه مهم است این است که راه تغییر نکند و هدف گم نشود و هر کسی که مسیولیت را می پذیرد باید پاسخگو باشد که می تواند در جایگاهی که قرار گرفته است، سیستم را به هدف برساند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره برنامه های خود برای تحقق پیشرفت اقتصادی و نرخ رشد اقتصادی متوسط 8 درصد، هزینه کرد بر اساس عملکرد را اصلی اساسی در اقتصاد عنوان و تاکید کرد: تا زمانی که مکانیسم پرداخت در کشور اصلاح نشود، امکان اصلاح بهره وری وجود ندارد. از نظر اقتصادی خدا می گوید که اگر ذره ای کار خوب کنی پاداش می گیری و اگر ذره ای بدی کنی نتیجه آن را خواهی دید در حالی که در سیستم دولتی چه کاری انجام شود و چه کاری انجام نشود حقوق پرداخت می شود و این مکانیسم از نظر اعتقادی غلط است. از نظر علمی نیز در دنیا شرایط به گونه ای نیست که کاری انجام نشود و حقوق پرداخت شود. بنابراین بهره وری با هدفمند کردن فعالیت ها، مسیولیت پذیری نیروهای انسانی و پاسخگویی امکان پذیر است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پزشکیان: نیازی به نوشتن برنامه مجدد نیست" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پزشکیان: نیازی به نوشتن برنامه مجدد نیست"، کلیک کنید.