ورزشکاران چگونه روزه بگیرند؟ – گولوپ

ورزشکاران چگونه روزه بگیرند؟ - گولوپ

رییس اندیشکده پیشرفت و سلامت اظهارکرد: حکمای طب ایرانی ورزش را یکی از موارد بسیار مهم در حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری های متعدد و درمان برخی بیماری ها به شمار می آورند و از گذشته دور، ورزش جزء «سته ضروریه» یعنی شش اصل سلامتی بوده و در باب حرکت و سکون که حرکت به عنوان یک لازمه سلامتی است، مفصل در کتب طب سنتی به آن پرداخته شده است.

دکتر احسان میرزایی در گفت و گو با گولوپ ورزش را یک حرکت لازمه برای تقویت حرارت غریزی و طول عمر و حفظ سلامتی دانست و افزود: به طور کلی ورزش را برای همه اقشار جامعه توصیه می کنیم اما در ورزش باید آداب و اصول و قواعد آن با توجه به نوع مزاج و قوت فرد و محل سکونت و وضعیت جسمی و… در نظر گرفته شود.

این پزشک طب سنتی با بیان اینکه به طور کلی در طب ایرانی ورزش روزانه ولو مختصر حتی به مدت 10 دقیقه اما مستمر توصیه می شود، اضافه کرد: مسلماً ورزش سبک روزانه مانند پیاده روی و دیگر ورزش های سبک برای تمامی اقشار جامعه با هر مزاج و سنی توصیه می شود، مگر اینکه در شرایطی خاص پزشک مربوطه برای مدتی پرهیز از ورزش داده باشد.

 میرزایی تحرک بدنی و ورزش های سبک را برای حفظ سلامت و درمان امراض متعدد بسیار اثرگذار ذکر و به غیرورزشکاران هم توصیه کرد که این مسیله را در برنامه خود در سال جدید بگنجانند.

وی تاکید کرد: ورزشکاران به این نکته توجه داشته باشند که ریاضت از دیدگاه حکمای ایرانی و یا همان ورزش در ماه مبارک رمضان نسبت به باقی سال متفاوت است بنابراین ورزشکاران باید سعی کنند از انجام ورزش سنگین در این ایام پرهیز کنند و در ایام ماه مبارک رمضان به بدن خود کمی استراحت دهند و مدت زمان ورزش خود را کوتاه تر کرده و از انجام ورزش های سنگینی که در طول سال انجام می داده اند، اجتناب کنند.

این متخصص طب ایرانی به ورزشکاران توصیه کرد که روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان را یک فرصت مغتنم برای استراحت اعضای رییسه به خصوص کبد قرار دهند زیرا ورزشکاران به خصوص افرادی که ورزش حرفه ای انجام می دهند، در طول سال مصرف مداوم پروتیین و رژیم های متعدد غذایی و انواع مکمل ها را دارند و فرصت مغتنم در ماه مبارک رمضان و استراحت کبد می تواند سبب پاکسازی و تقویت مجدد قوای این عضو مهم شود.

میرزایی ادامه داد: به طور کلی در مبانی حفظ سلامتی حکمای ما، پرخوری، درهم خوری و مصرف بیش از حد غذاها که یکی از علل مشکلات معدی ورزشکاران در طول سال عدم توجه به این نکته است همچنین مصرف دارو برای افزایش قدرت بدنی و یا هر امر دیگرتوصیه نمی شود بلکه به ورزشکاران توصیه می کنیم که این تدابیر مهم را در طول سال نیز مورد عنایت قرار دهد.

وی مهمترین امر در ورزش از نگاه شیخ الرییس را حفظ سلامت و پیشگیری از بروز امراض مزمنه و تقویت حرارت غریزی برشمرد و با بیان اینکه ظاهرگرایی در امر ورزش که امروزه بسیار باب شده نمی تواند متضمن سلامت و طول عمر باشد، افزود: حکیم محمد کاظم گیلانی در کتاب حفظ الصحه ناصری می فرماید بهترین زمان برای ریاضت یا ورزش زمان عبور غذا از قعر معده است چراکه در زمان عبور غذا از قعر معده، فرد احساس سبکی پیدا می کند و دیگر آن احساس سنگینی بعد از صرف غذا را ندارد و تاکید می کند که ورزش در حالت خلو یعنی خالی بودن معده نیز می تواند مضر و حتی خطرناک باشد.

رییس اندیشکده پیشرفت و سلامت به ورزشکاران توصیه کرد: ساعت ورزش خود را به حداقل یک ساعت بعد از سحری، آن هم کوتاه و یا یک ساعت و نیم بعد از وعده افطار موکول کنند و به هیچ وجه در زمان خالی بودن معده ورزش انجام ندهند.

میرزایی ورزش با معده خالی را موجب ریختن اخلاط فاسده به معده و ایجاد بیماری های معدی و کبدی و حتی ضعف قلب و اعصاب و امراض دیگر در درازمدت عنوان و تاکید کرد: آنقدر ورزش کردن با معده خالی می تواند مضر باشد که بارها و بارها در کتب متعدد طب ایرانی به این امر تاکید شده است و حتی حکما می فرمایند با معده پر ورزش کردن عارضه کمتری نسبت به معده خالی ورزش کردن دارد.

وی از استراحت بدن به عنوان یکی از دلایل مهم وجوب روزه داری یاد کرد و گفت: همانطور که حجم غذا در ایام ماه مبارک رمضان کاهش یافته و عموم جامعه اسراف غذایی را کنار گذاشته و ریزه خواری در طول روز را ندارند، ورزشکاران نیز مصرف غذاهای سنگین را در این ماه کاهش دهند و سعی کنند از غذاهای لطیف و سوپی بیشتر بهتر ببرند تا کبد آنها پاکسازی شود.

این متخصص طب ایرانی و سنتی توصیه کرد: ورزشکاران حرفه ای در ماه رمضان، مصرف یک وعده آش آبغوره را در دستورکار قرار دهند.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ورزشکاران چگونه روزه بگیرند؟ – گولوپ" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ورزشکاران چگونه روزه بگیرند؟ – گولوپ"، کلیک کنید.