واکنش پاکستان به هشدار آمریکا درباره روابط تجاری با ایران

واکنش پاکستان به هشدار آمریکا درباره روابط تجاری با ایران

به گزارش گولوپ،  یک هفته پس از آن که آمریکا مخالفت خود را با پروژه خط لوله گاز ایران-پاکستان اعلام کرده و نسبت به اعمال تحریم هایی علیه دو کشور در این زمینه هشدار داد، «آصف علی زرداری» رییس جمهور پاکستان در دیدار با «رضا امیری مقدم» سفیر ایران در اسلام آباد، بر ضرورت ارتقای تجارت پایاپای و روابط اقتصادی دوجانبه با ایران و در راستای منافع این دو کشور همسایه تاکید کرد.

روزنامه اکونومیک تایمز در این باره گزارش داد که زرداری گفت، پاکستان و ایران فرصت های زیادی برای گسترش همکاری اقتصادی دوجانبه در حوزه های مختلف دارند.

دولت آمریکا در  26 مارس (سه شنبه گذشته) گفت که از پیشروی پروژه خط لوله گاز ایران و پاکستان حمایت نمی کند و درباره خطر اعمال تحریم ها در زمینه تجارت با ایران هشدار داد.

به نقل از گولوپ پیشتر، رسانه های پاکستانی گزارش داده بودند «مصدق مالک» وزیر نفت پاکستان گفته اسلام آباد قصد درخواست از دولت آمریکا برای دریافت معافیت از تحریم ها برای پروژه خط لوله گاز پاکستان-ایران را دارد.

پایگاه خبری نیشن پاکستان نیز، دوشنبه گذشته، نوشت مصدق مالک در گفت وگوی غیررسمی با رسانه ها گفت: «ما به دنبال معافیت از تحریم های آمریکا خواهیم بود، زیرا پروژه گازی پاکستان و ایران نمی تواند بار تحریم ها را تحمل کند.»

افزون بر این، روزنامه پاکستانی «داون» در این باره گزارش کرد که پروژه خط لوله انتقال گاز ایران-پاکستان از مدت ها پیش در دستور کار قرار داشته اما چندین سال گرفتار تاخیرهای مکرر و چالش ها بر سر تامین بودجه شده است.

«متیو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، سه شنبه گذشته، به خبرنگاران گفت: «ما همواره به همه توصیه می کنیم که معامله کردن با ایران در بردارنده ریسک تماس و برخورد پیدا کردن با تحریم های ما بوده و به همه توصیه داریم که این مساله را بسیار محتاطانه در نظر داشته باشند.»

او افزود: «ما از اجرای این پروژه خط لوله حمایت نمی کنیم.»

به گفته میلر، «دونالد لو» مقام مسیول امور جنوب و مرکز آسیا در وزارت امور خارجه آمریکا چند روز قبل به یک کمیته کنگره آمریکا همین مساله را گفته است.

با این حال، رییس جمهور پاکستان تعهد خود نسبت به تقویت روابط دوجانبه با ایران را ابراز کرد.

او همچنین خواستار همکاری در راستای برطرف کردن چالش های مشترک شد.

سفیر ایران در اسلام آباد نیز در این دیدار بر ضرورت افزایش حجم معاملات، همکاری های بانکی و ارتباطات در حوزه بازرگانی شد.

او گفت که پاکستان می تواند از مسیر ریلی چابهار-زاهدان برای تجارت با آسیای مرکزی و اروپا بهره مند شود.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش پاکستان به هشدار آمریکا درباره روابط تجاری با ایران" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش پاکستان به هشدار آمریکا درباره روابط تجاری با ایران"، کلیک کنید.