هیولای اقیانوس در آب های قطب جنوب دیده شد / فیلم

هیولای اقیانوس در آب های قطب جنوب دیده شد / فیلم

تینا مزدکی: انسان ها تقریباً تمام زندگی خود را در خشکی می گذرانند، اما سیاره زمین ما از ابتدا دنیایی آبی بوده است. مطالعه این اکوسیستم درحالی که بیش از 71 درصد از سطح زمین را آب پوشانده، دشوار است و بسیاری از حیوانات اعماق اقیانوس همچنان رازی سربه گولوپ باقی مانده اند. یکی از جذاب ترین این حیوانات، ماهی مرکب عظیم الجثه یا سرپاور عظیم (Mesonychoteuthis hamiltoni) است. زمانی که این موجود کاملاً رشد کند، طولی به اندازه یک اتوبوس دارد و وزن آن به حدود 500 کیلوگرم می رسد.

این سفالوپود عظیم (Cephalopod:سرپایان) بزرگ ترین گونه بی مهرگان روی کره زمین است که تصور می شود در اقیانوس جنوبی، اطراف جنوبگان زندگی می کند، البته این جانور هرگز در زیستگاه طبیعی اش مشاهده نشده است. دانشمندان تنها زمانی توانسته اند این موجودات را بررسی کنند که به صورت اتفاقی به تور کشتی ها افتاده باشند. اکنون به نظر می رسد گروه بین المللی کولوسل دریکی از چهار سفر خود به جنوبگان از 2022 تا 2023؛ به طور تصادفی این غول آبزی را مشاهده کرده اند.

رهیافت مبتکرانه

این گروه با استفاده از رویکرد جدیدی برای تصویربرداری از اقیانوس، یک کشتی گردشگری قطبی را به نام Ocean Endeavor با دوربینی در اعماق دریا تجهیز کرد. خوشبختانه، گروه تحقیقاتی این فیلم را منتشر کرده است.

محققان در مقاله خود بیان کرده اند که جنوبگان، تغییرات سریع و پیچیده ای را تجربه می کند و درک بهتر این تغییرات برای اکوسیستم های اقیانوسی منطقه بسیار مهم است. هزینه ها و چالش های لجستیکی کشتی های تحقیقاتی علمی، گسترش دانش در مورد این منطقه و اکتشاف حیاتی در آن را با مانع مواجه می کند. بااین حال، صنعت گردشگری در قطب جنوب به سرعت در حال رشد است و همکاری بین شرکت های گردشگری و محققان دسترسی مهمی به این منطقه فراهم می کند.

درحالی که کمک گرفتن از گردشگری برای اکتشاف دریایی، برد لجستیکی به شمار می رود، یافتن فیلم تاییدشده از ماهی مرکب عظیم الجثه سخت است. البته کلیپ کوتاه اخیر نیز هنوز تایید نشده (زمان 2:33 از فیلم بالا) و کارشناسان هنوز در حال بررسی آن هستند؛ چراکه می تواند ماهی مرکب شیشه ای بالغ (Galiteuthis glacialis) یا شاید حتی گونه ای کاملاً ناشناخته را ثبت کرده باشد.

بااین حال، ازآنجایی که فیلم برداری از هرگونه ماهی مرکب در اقیانوس جنوبی به ندرت اتفاق می افتد، این فیلم پیروزی بزرگی برای زیست شناسان دریایی است که بدون توجه به محتویات آن، این حیوانات معروف ولی گریزان را مطالعه می کنند.

دیگر جزییات فیلم

محققی که در حال بررسی فیلم است می گوید دو گونه شناخته شده از ماهی مرکب (از خانواده Cranchiidae) به نام سرپاور گلاسیالیس (Galiteuthis glacialis) و سرپاور عظیم (Mesonychoteuthis hamiltoni) در جنوبگان دیده می شوند. ماهی مرکبی که در این فیلم مشاهده می شود، می تواند به مراحل مختلف زندگی هر یک از این گونه ها تعلق داشته باشد. اگرچه هدف اعلام شده این گروه ثبت فیلم از ماهی مرکب عظیم الجثه بالغ در محیط طبیعی زندگی اش است؛ این دوربین نزدیک به 80 گونه را فیلم برداری کرده است که بسیاری دیگر از بی مهرگان دریایی نیز در آن به چشم می خورند.

در حال حاضر، بزرگ ترین گونه بی مهرگان جهان، یکی از بزرگ ترین اسرار دنیای حیوانات را تشکیل می دهد اما ازآنجایی که زیست شناسان دریایی با کشتی های گردشگری برای اکتشاف اقیانوس ها همکاری می کنند، احتمالاً در آینده ای نه چندان دور بسیاری از سوال های ما در مورد این جهان آبی به پاسخ خواهند رسید.

منبع: popularmechanics

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هیولای اقیانوس در آب های قطب جنوب دیده شد / فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هیولای اقیانوس در آب های قطب جنوب دیده شد / فیلم"، کلیک کنید.