هوش مصنوعی فارسی را رایگان دانلود کنید

هوش مصنوعی فارسی را رایگان دانلود کنید

به گزارش گولوپ، مدل تازه درنا با کلان داده های زبان فارسی (Big Data) آموزش دیده و عموم توسعه دهندگان و کسب وکارهای حوزه هوش مصنوعی می توانند آن را به صورت رایگان و متن باز قابل دریافت کنند.

به نقل از هوشیو، بسیاری از LLMهای مطرح دنیا که به صورت منبع باز ارایه شده اند، بر پایه زبان انگلیسی، زبان های برنامه نویسی و برخی از زبان های پرکاربرد جهانی آموزش دیده اند و بهترین عملکرد خود را در چنین زبان هایی به نمایش می گذارند؛ به همین دلیل است که بسیاری از زبان های زنده و محبوب مانند فارسی با LLMها پشتیبانی نمی شوند یا در صورت پشتیبانی، با ایرادات بسیاری همراهند. در چنین موقعیتی، اهمیت مدل هایی مانند درنا که با تمرکز حداکثری بر زبان فارسی توسعه پیدا کرده اند، بیش ازپیش مشخص می شود.

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت طی ماه های اخیر، گروه مدل بزرگ زبانی درنا و مدل زبانی توکا را معرفی کرده و قصد دارد با عرضه متن باز مدلی 8 میلیارد پارامتری از گروه مدل های درنا برای اکوسیستم هوش مصنوعی و کسب وکارها، روند ساخت محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی فارسی را مانند دستیارها، چت بات ها و دیگر ابزارهای هوشمند ساده تر و کارآمدتر از همیشه سازد.

ویژگی های هوش مصنوعی درنا

این مدل زبانی بزرگ با 8 میلیارد پارامتر، از جدیدترین معماری و فناوری روز دنیا درزمینهٔ مدل های زبانی بهره می برد که باعث می شود این مدل فارسی حتی در مقایسه با برخی مدل های بزرگ تر از خود، کارکرد بهتری داشته باشد و عملکردی دقیق تر از تمامی مدل های فارسی منتشرشده تا به امروز ارایه دهد. به علاوه، این مدل درنا در ماموریت خود که توسعه بهینه ترین مدل های زبانی مبتنی بر فارسی است، دستاورد چشمگیری داشته و موفق شده است در شاخص های زبان فارسی از بسیاری از مدل های مطرح دنیا پیشی گیرد؛ تا جایی که نمره کلی به مراتب بهتری در ارزیابی و مقایسه با مدل هایی همچون Meta Llama 3 کسب کرده و در تعاملات زبان بومی و پس زمینه های فرهنگی ایرانی و فارسی، به طور چشمگیری عملکرد بهتری نسبت به مشابه های خارجی دارد. جزییات بیشتر درباره مقایسه ها و ارزیابی های این مدل درنا در صفحه مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت در سایت هاگینگ فیس قابل مشاهده است.

خلاصه سازی متون، کدنویسی، تشخیص احساسات، پاسخ به سوالات طولانی، پرسش و پاسخ های بله و خیر، پاسخ به سوالات عمومی، تاریخی، ریاضی، اخبار و… تنها بخشی از توانمندی های این مدل بزرگ زبانی است و رفته رفته با افزایش کاربران و اعمال بازخوردهای دریافتی، عملکرد بخش های مختلف این مدل نیز به طور مداوم بهبود پیدا می کند.

یکی از مهم ترین ویژگی های برنامه های متن باز، قابلیت شخصی سازی گسترده آن هاست و مدل 8 میلیاردی گروه درنا هم از این قاعده مستثنا نیست. پارت این امکان را برای کسب وکارها، توسعه دهندگان و محققان فراهم کرده که این مدل متن باز را بر پایه داده های خود شخصی سازی (به اصطلاح Fine-tune) کنند و ویژگی های گوناگونی را متناسب با کسب وکار و اهداف خود به مدل نهایی خود بیفزایند.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به لینک زیر، آخرین نسخه از این مدل زبانی را دریافت و آن را به صورت رایگان، تست و ارزیابی کنند.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوش مصنوعی فارسی را رایگان دانلود کنید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوش مصنوعی فارسی را رایگان دانلود کنید"، کلیک کنید.