نشانه های بهبود فضای کسب و کار

نشانه های بهبود فضای کسب و کار

معاونت اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ثبت نرخ بیکاری 8.1 درصدی در سال 1402 خبر داد که کمترین میزان نرخ بیکاری سالانه در دهه های اخیر به شمار می رود و خالص اشتغال ایجادی در سال 1402 را 775 هزار فرصت شغلی عنوان کرد که نشان از بهبود فضای کسب و کار دارد.

به گزارش گولوپ، برابر آمارها اگرچه با انباشت جمعیت فارغ التحصیلان بیکار و نیروهای آماده به کار از سال های گذشته رو به رو هستیم اما گزارش ها از بهبود فضای کسب و کار، افزایش آمارهای اشتغال و کاهش نرخ بیکاری به ویژه بیکاری فارغ التحصیلان و دانش آموختگان در دولت سیزدهم حکایت دارد.این امر نشان می دهد دولت و وزارت کار برای تحول و تحرک بازار کار، رونق تولید و اشتغال و کاهش نرخ بیکاری به طور جدی برنامه ریزی کرده اند.

اشتغال جوانان، دغدغه اصلی دولت سیزدهم

در حال حاضر دغدغه اصلی دولت فراهم سازی بستر ایجاد اشتغال برای جوانان است، بر همین اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ماموریت اصلی خود در سال 1403 را تمرکز بر حوزه اشتغال فارغ التحصیلان قرار داده است. پیش از این نرخ بیکاری فارغ التصیلان در پاییز 1402 به 11.1 درصد رسید در حالی که نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در فصل مشابه سال قبل حدود 12.5 درصد بود که حدود 1.5درصد کاهش را نشان می دهد.
علیرغم آنکه سهم فارغ التحصیلان از کل بیکاران در دولت سیزدهم کاهشی بوده ولی با توجه به تسهیلات و مشوق هایی که دولت در این زمینه درنظر گرفته به نظر می رسد که سال 1403 به لحاظ کاری و اشتغال برای فارغ التحصیلان سال خوب و پرباری باشد.

جدیدترین آمار اشتغال

در همین راستا محمود کریمی بیرانوند معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با اشاره به اهم شاخص های بازار کار در سال 1402 به روایت مرکز آمار از ثبت نرخ بیکاری سال 1402 به 8.1 درصد خبر داده که کمترین نرخ بیکاری سالانه در دهه اخیر است.
وی با اشاره به کاهش 1.2 درصدی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان گفت: سال گذشته کاهش 0.8 درصدی اشتغال ناقص، کاهش 1.8 درصدی نرخ بیکاری جوانان و کاهش نرخ بیکاری در 25 استان را شاهد بودیم.
آنطور که معاون اشتغال وزیر کار اعلام کرده خالص اشتغال ایجادی در سال گذشته 775 هزار نفر بوده و نرخ مشارکت اقتصادی با افزایش 0.4 درصدی به 41.3 درصد رسیده است.
میزان تسهیلات تخصیص یافته به حوزه اشتغال در دولت سیزدهم 160 همت اعتبار بوده است به نحوی که از ابتدای دولت سیزدهم و از مهرماه سال 1400 تا پایان سال 1402 منابعی که برای حوزه اشتغال در نظر گرفته شده و آنچه که دولت فقط برای ایجاد اشتغال به کار برده و به بازار کار تزریق کرده حدود 160 هزار میلیارد تومان است که در قالب تبصره های بودجه سالانه یا در قالب طرح هایی بوده که نهادهای حمایتی به مردم و جامعه کار و تولید اعطا کرده است.
به گزارش گولوپ، امسال نیز منابع خوبی برای تزریق به بازار اشتغال و رونق کسب و کارها در قالب تبصره 2 بودجه 1403 در نظر گرفته شده و طبق گزارش ها رقمی در حدود 220 هزار میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی شده که وزارت کار درصدد است با تزریق آن به بازار کار نیاز سرمایه در گردش کارگاه ها تامین و هدفگذاری اشتغال ایجادی و توسعه محقق شود.
پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نشانه های بهبود فضای کسب و کار" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نشانه های بهبود فضای کسب و کار"، کلیک کنید.