نجات جان 3500 نفر با افزایش مبلغ جریمه های رانندگی/به آموزش همگانی هم توجه شود

موضوع افزایش مبلغ جریمه های رانندگی مدتی است که به خبر روز رسانه ها بدل شده است، اقدامی که گرچه هنوز زمان قطعی برای اجرایش معین نشده است اما به نظر می رسد که در سال جاری اجرایی خواهد شد، در همین راستا نیز یک حقوقدان و معاون پیشین پلیس راهور فراجا معتقد است افزایش مبلغ جرایم موجب کاهش بین 3 تا 3500 نفری قربانیان حوادث رانندگی خواهد شد.

عین اله جهانی در گفت وگو با گولوپ درباره افزایش مبالغ جریمه تخلفات راهنمایی و رانندگی و تاثیر آن بر کاهش تصادفات و قربانیان حوادث رانندگی گفت: در کشور ما، سالانه حدود 19 هزار نفر، جان خود را در تصادفات رانندگی از دست می دهند که این آمار بسیار تلخ بود و به هیچ عنوان زیبنده کشور ما نیست. شما تصور کنید هر سال، چند خانواده بی سرپرست می شود؟چند کودک یتیم می شوند؟ چند خانواده فرزندان خود را از دست می دهند؟ چند نفر برای همیشه با قطع عضو و معلولیت مواجه می شوند؟ و … بنابراین برای کاهش این آمار باید اقداماتی فوری  و اثرگذار صورت گیرد که در این میان افزایش مبالغ جریمه ها، یکی از راه هایی است که می تواند باعث کاهش تخلفات حادثه ساز و در نتیجه کاهش مجروحان و جانباختگان تصادفات شود.

پیش بینی کاهش 3500 نفری قربانیان تصادفات با افزایش رقم جرایم رانندگی

این حقوقدان و معاون اجتماعی پیشین پلیس راهور فراجا ادامه داد: بر اساس پژوهش های انجام شده و تجربه 35 ساله من در پلیس راهور، افزایش جریمه ها می تواند سالانه سه تا سه هزار و 500 نفر از تعداد متوفیان تصادفات را کاهش دهد. من معتقدم میزان مبالغ جریمه های تخلفات حادثه ساز مانند سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، حرکت مارپیچ، حرکت دنده عقب در بزرگراه ها و رانندگی در حالت مستی و … که منجر به تصادفات با آمار بالای کشته های تصادفات می شود؛ باید افزایش پیدا کند.

این مدرس دانشگاه افزود: وقتی در دهه 80، قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به تصویب رسید و در ماده هفت آن، نمرات منفی گواهینامه لحاظ شد، این موضوع در آن ایام خودبه خود منجر به کاهش تخلفات و فوتی های  تصادفات شد، چرا که بر اساس این ماده ، فرد ممکن است صلاحیت رانندگی و حتی گواهینامه رانندگی خود را از دست بدهد. در حال حاضر نیز اگر میزان جریمه تخلفات پرخطر مثل سرعت و سبقت های غیرمجاز، حرکت با دنده عقب در اتوبان ها و بزرگراه ها، رانندگی در حالت مستی، حرکات مارپیچ، تجاوز به چپ در جاده های دوطرفه و … بازدارنده شوند، در این صورت می توانیم به ایجاد ایمنی و آرامش ترافیکی امیدوار شویم. شما تصور کنید که اگر این افزایش جریمه ها هرچه زودتر اجرایی شود؛ می توان از کشته شدن بیش از سه هزار نفر و داغ دار شدن تعداد بسیاری از هموطنان خود جلوگیری و پیشگیری کنیم.

نجات جان 3500 نفر با افزایش مبلغ جریمه های رانندگی/به آموزش همگانی هم توجه شود
عین الله جهانی، معاون پیشین پلیس راهور فراجا

معاون اجتماعی پیشین پلیس راهور فراجا در پاسخ به این پرسش که گفته می شود، افزایش جریمه ها باری به روی دوش مردم خواهد شد، گفت: این موضوع درست نیست. باید به این نکته توجه کرد که حدود 95 درصد از رانندگان، قانونمند بوده و متخلف نیستند، تنها پنج درصد از رانندگان، مرتکب این تخلفات حادثه ساز می شوند و باعث به وجود آمدن مشکلات و آسیب های بسیار زیادی برای خود و دیگران می شوند؛ بنابراین جریمه های مورد سخن، فقط  برای افرادی است که تخلف را انجام می دهند و اگر کسی تخلف نکند پس جریمه هم پرداخت نمی کند چه مبلغ آن کم باشد و چه زیاد باشد .

وی افزود: برای این تعداد معدود از رانندگان، باید سخت ترین جرایم وضع شود تا کمتر تخلف کنند و کمتر شاهد اتفاقات ناگوار در کشور باشیم. من مطمینم مردم از این مسیله استقبال می کنند؛ مخصوصا افرادی که عزیزشان را در تصادفات از دست داده اند یا خودشان با تحمل صدمات جسمانی یا روحی وارده در اثر تصادف،  قربانی حوادث شده اند. دقت داشته باشید که سالانه حدود 19 هزار زن، مرد، کودک، مادر، پدر، خواهر، برادر و… در تصادفات جان خود را از دست داده اند ، بر همین اساس اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از اوجب واجبات است.

در کنار افزایش مبلغ جرایم، آموزش همگانی هم اجرا شود

جهانی در پاسخ به این سوال که به جز افزایش جریمه ها، چه راهکار دیگری برای کاهش میزان تلفات حوادث ترافیکی وجود دارد، به گولوپ گفت: آموزش همگانی در حوزه ارتقاء فرهنگ صحیح رانندگی باید صورت گیرد. اهمیت آموزش را هیچ زمان نباید دست کم گرفت. به عقیده من آموزش فرهنگ صحیح عبور و مرور باید از مهدهای کودک و مدارس آغاز شود و در دانشگاه ها و همچنین صداوسیما، فضای مجازی و رسانه ها ادامه یافته و مستمر باشد .البته به این نکته نیز باید توجه کرد که خود قانون نیز ، فرهنگ ساز است.

وی با اشاره به اینکه در سایر کشورها مبالغ جریمه های راهنمایی و رانندگی متفاوت است؛ افزود: به عنوان مثال در سال 2016، من در یک کنفرانس بین المللی با عنوان «پیشگیری از مصدومیت ها و ارتقای ایمنی» در فنلاند شرکت کردم و در آن جا دیدیم که میزان مبالغ جرایم راهنمایی رانندگی افراد، متناسب با درآمد و وضعیت مالی شان با هم متفاوت است. به طوری که یک تخلف سبقت غیرمجاز  متناسب با میزان درآمد آنها بود.  زیرا آنها معتقد بودند که مبالغ جرایم باید برای همه طیف ها بازدارندگی داشته باشد و هدف از اجرای قانون، بازدارندگی است. همچنین در برخی از کشورها ، ابطال گواهینامه، جلوگیری از رانندگی و توقیف وسیله نقلیه نیز از جمله عواملی است که پلیس در راستای حفظ نظم انجام می دهد.

رانندگان ایرانی در سایر کشورها، جزو قانونمندترین ها هستند

این کارشناس ارشد ترافیک ادامه داد: در بررسی های ما مشخص شد ایرانی ها در سایر کشورها بسیار قانون مندتر هستند و درواقع یکی از قانونمندترین رانندگان، ایرانی ها هستند؛ و سوال اینجاست که چرا؟ زیرا ایرانیان از مبالغ جرایم رانندگی سایر کشورها که سنگین تر از ایران است؛ هراس دارند و در صورت تکرار تخلف، ممکن است دیپورت شوند. بنابراین قوانین را به خوبی رعایت می کنند.بر اساس همین مشاهدات و بررسی ها، می توان دریافت کرد که افزایش جریمه ها، می تواند بازدارندگی و قانونمداری درپی داشته باشد.

مبلغ جریمه تخلفات حادثه ساز حتما باید افزایش پیدا کند

معاون اجتماعی پیشین پلیس راهور فراجا ادامه داد: من نمی گویم همه 176 کد جریمه تخلفات رانندگی افزایش پیدا کنند؛ اما برای تخلفات حادثه ساز، تاکید می کنم حادثه ساز، که بسیار خطرناک هستند باید بازدارندگی بیشتری داشته باشند.

جهانی با بیان اینکه در کشور ما، 176 کد جریمه وجود دارد؛ گفت: تعداد کد جریمه های ما خوب است و بیشتر از این نیز، نیازی برای افزایش وجود ندارد. اما مسیله «بی کیفرمانی» در تخلفات رانندگی کشور ما باید حل شود. در این صورت راننده متخلف از ارتکاب یا تکرار تخلف اجتناب خواهد کرد. هوشمندسازی سیستم های کنترل ترافیک مسیله مهمی است که باید توسط وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها تهیه و نصب شوند تا پلیس نظارت بهتری  بر کنترل رانندگان پرخطر داشته باشد.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نجات جان 3500 نفر با افزایش مبلغ جریمه های رانندگی/به آموزش همگانی هم توجه شود" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نجات جان 3500 نفر با افزایش مبلغ جریمه های رانندگی/به آموزش همگانی هم توجه شود"، کلیک کنید.