ناتو آسیا-اقیانوسیه؛ تحرکات غرب در شرق آسیا علیه چین

کشورهای غربی تحرکات ضدچینی خود در منطقه شرق آسیا را شدت بخشیده اند.

به گزارش گولوپ، آمریکا در تکاپوی آن است تا پیش از بازگشت بالقوه «دونالد ترامپ» به کاخ سفید، اعضای جدیدی را به معاهده «آکوس» اضافه کند.

رسانه آمریکایی پالتیکو روز سه شنبه گزارش داد کانادا و ژاپن ممکن است به آمریکا، انگلیس و استرالیا در معاهده امنیتی آکوس اضافه شوند.

یک دیپلمات می گوید کانادا و ژاپن ممکن است به «ستون 2» این معاهده ملحق شوند که بر این اساس، آن ها با اعضای موسس برای توسعه فناوری نظامی پیشرفته مانند هوش مصنوعی و موشک های مافوق صوت همکاری خواهند کرد.

آکوس در سال 2021 ایجاد شد و تحت «ستون 1» آن، واشنگتن و لندن متعهد شده اند به کانبرا برای دستیابی به زیردریایی های هسته ای کمک کنند.

ستون 2 این معاهده یک توافق اشتراکی فناوری است که علاوه بر کانادا و ژاپن، کشورهای هند، نیوزیلند و کره جنوبی هم ممکن است به آن بپیوندند.

چین اما پیشبرد این معاهده را محکوم کرده و گفته این تلاشی برای ایجاد «نسخه آسیا-اقیانوسیه ای ناتو» است.

روسیه هم به چین پیوسته و گفته این اقدام باعث تقابل در منطقه خواهد شد.

ناتو آسیا-اقیانوسیه؛ تحرکات غرب در شرق آسیا علیه چین
وزیران دفاع انگلیس و استرالیا

در ارتباط با تحرکات غرب در منطقه آسیا-اقیانوسیه، روز پنجشنبه انگلیس و استرالیا توافق دفاعی جدیدی را در کانبرا امضا کردند.

این توافق که به امضای «گرانت شاپس» و «ریچارد مارلس» وزیران دفاع انگلیس و استرالیا به امضا رسید، «یک چارچوب قانونی برای میزبانی از نیروهای نظامی و به اشتراک گذاری اطلاعات نظامی را تسهیل می کند».

برنامه آموزش نظامیان اوکراینی در خاک انگلیس نیز در این توافق گنجانده شده است.

این توافق البته «پیمان دفاعی مشترک» نیست که در آن به یک طرف در صورتی که طرف دیگر مورد حمله قرار بگیرد، اجازه مداخله می دهد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده «استرالیا عمیقا در تلاش های تحت رهبری آمریکا برای مقابله با رفتارهای چین در آسیا-اقیانوسیه دخیل است».

چین همواره آمریکا به دخالت در منطقه اعتراض کرده است.

این در حالی است که روز چهارشنبه «وانگ یی» وزیر خارجه چین با «پنی وونگ» همتای خود و «آنتونی آلبانیزی» نخست وزیر استرالیا در کانبرا دیدار و گفت وگو کرد.

آخرین باری که یک وزیر خارجه چین به استرالیا سفر کرده بود، به ساعت 2017 بازمی گذشت.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ناتو آسیا-اقیانوسیه؛ تحرکات غرب در شرق آسیا علیه چین" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ناتو آسیا-اقیانوسیه؛ تحرکات غرب در شرق آسیا علیه چین"، کلیک کنید.