مواد غذایی برای پیشگیری از سرطان پروستات

مواد غذایی برای پیشگیری از سرطان پروستات

آفتاب نیوز :

ارتباط بین سرطان، رژیم غذایی و مکمل های تغذیه ای متغیر است. برخی از مواد غذایی که می توانند در پیشگیری از سرطان پروستات موثر باشند:

گوجه فرنگی

 گوجه فرنگی و محصولات گوجه فرنگی، حاوی لیکوپن (آنتی اکسیدانی که رنگ قرمز گوجه فرنگی به دلیل آن است.) هستند. خوردن محصولات گوجه فرنگی یا دیگر غذا های غنی از لیکوپن مانند هندوانه و گریپ فروت (صورتی رنگ) خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهند. فراوان ترین غذای دارای لیکوپن، فرآورده های گوجه فرنگی پخته شده مانند سوپ گوجه فرنگی و سس اسپاگتی است (البته سعی کنید از فرآورده های غیر صنعتی و بدون مواد نگهدارنده و رنگ های افزوده استفاده کنید؛ مواد نگهدارنده و مواد افزودنی به محصولات صنعتی، خود جزو عوامل ایجاد کننده انواع سرطان محسوب می شوند.). گوجه فرنگی نپخته مقدار کمتری لیکوپن دارد. مکمل های لیکوپن مانند آن هایی که شما می توانید در داروخانه پیدا کنید تمامی خواص لیکوپن موجود در مواد گیاهی و غیر صنعتی و دارویی را دارا نیستند.

سویا

فرآورده های سویا مانند شیر سویا، آجیل سویا، حاوی ایزوفلاون ها (ترکیباتی که احتمالا خطر سرطان پروستات شما را کاهش می دهند) هستند. حضور ایزوفلاون ها، پروتیین های اتصالی (گلوبولین ها) بدن شما را تحریک کرده تا میزان تولید هورمون جنسی تستوسترون را در بدن شما کنترل کنند. این تیوری محققان است که کمتر بودن تستوسترون در خون، خطر رشد و پیشرفت سرطان پروستات را کاهش می دهد؛ زیرا رشد سلول های سرطانی پروستات در محیط غنی از تستوسترون سریع تر است.

سیر

در تحقیقات مشخص شده است مصرف سیر، خطر انواع بسیاری از سرطان ها، به انضمام سرطان پروستات را کاهش داده است. احتمالا ترکیبات سولفور موجود در سیر عمل ایمنی را افزایش داده و این به مبارزه با رشد تومور کمک می کند. همچنین احتمال دارد این ترکیبات گسترش سلول های سرطانی را کاهش داده و تولید آنزیم هایی را که به از بین بردن ترکیبات سرطان زا کمک می کنند، افزایش دهند.

چای سبز

اندکی بعد از درو کردن، از برگ های چای خشک و خرد شده چای سبز به دست می آید. چای سبز حاوی ترکیبی طبیعی به نام اپی گالو کتچین گالات (EGCG) می باشد. طبق تحقیقات حضور این ترکیب فعالیت آنزیم های ضروری برای رشد انواع سرطان را مهار کرده و همچنین با کاهش جذب چربی از طریق روده به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک می کند.

گیاهان دارویی

مبلغان گیاهان دارویی مدعی هستند که این محصولات از سرطان پروستات جلوگیری می کنند. نخلک، گیاهی است که احتمال دارد در سلامت پروستات سودمند باشد. محققان دقیقا به علت تاثیر این گیاه در از بین بردن علایم ادراری (مانند تکرر یا دردناک بودن ادرار) پی نبرده اند؛ با این وجود آن ها می دانند که این گیاه از تبدیل تستوسترون به شکل هورمونی که در ارتباط با رشد بافت پروستات است، جلوگیری می کند. اما هنوز معلوم نیست که این گیاه نقش جلوگیری کننده از پیشرفت سرطان پروستات را داشته باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مواد غذایی برای پیشگیری از سرطان پروستات" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مواد غذایی برای پیشگیری از سرطان پروستات"، کلیک کنید.