مصرف این ویتامین ها برای بانوان ضروری است

مصرف این ویتامین ها برای بانوان ضروری است

آفتاب نیوز :

شیرین نیرومنش جراح و متخصص زنان، اظهار کرد: به طور کلی خانم ها به دلیل فیزیولوژی خاص بدن، دچار کمبود شدید آهن می شوند؛ در نتیجه ممکن است حالت ضعف، خستگی مداوم و بی حوصلگی داشته باشند. با انجام آزمایش، اندازه گیری غلظت خون و هموگلوبین می توان میزان آهن موجود در خون و کم خونی را بررسی کرد.
 
او افزود: بسیاری از خانم ها در سنین باروری و به خصوص دوره حاملگی که آهن موجود در بدنشان توسط جنین تغذیه می شود، باید از هفته 16 تا 18 حاملگی روزانه از قرص های آهن استفاده کنند. در بعضی موارد هم دیده شده به علت شدت کم خونی لازم است روزی 3 عدد قرص آهن مصرف کنند.
 
او ادامه داد: بعد از سن یایسگی که عادت های ماهانه قطع می شود، کم خونی و فقر آهن کمتری را مشاهده می کنیم، اگر در این سن کم خونی در فرد مشاهده شود، علت آن می تواند مشکلات گوارشی، تومور های روده ای و مشکل دفع و عدم جذب آهن باشد.
 
این جراح و متخصص زنان در خصوص کمبود کلسیم در بدن خانم ها بیان کرد: کلسیم، یکی دیگر از مواردی است که کمبود آن در بدن خانم ها باید حتما جبران شود. در دوران بارداری کلسیمی که توسط جنین از بدن مادر تغذیه می شود باعث بروز بیماری پوکی استخوان برای مادر می شود، بنابراین اکثر مادران در دوران بارداری باید 5 واحد لبنیاتی را مصرف کنند تا کمبود کلسیم از دست رفته را جبران کنند. مصرف لبنیات در طول روز یا مصرف قرص های مکمل کلسیم در کنار رژیم غذایی این کمبود را جبران می کند.
 
او ادامه داد: از 50 سالگی یایسگی به وجود می آید و هم چنین بعد از این سن پوکی استخوان نیز تشدید می شود، بنابراین توصیه ما مصرف لبنیات کافی در رژیم غذایی، مکمل های کلسیم و انجام ورزش های روزانه برای پیشگیری از پوکی استخوان در سن یایسگی است.
 
نیرو منش اظهار کرد: ویتامین D یکی دیگر از ویتامین های مهمی است که حتما باید در رژیم غذایی خانم ها وجود داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد در جامعه ما کمبود این ویتامین به خصوص در بین خانم ها بسیار شایع است. کمبود این ویتامین باعث بروز بیماری هایی مانند نرمی استخوان، انواع سرطان ها، ناباروری و مشکلات روحی و روانی می شود.
 
او با اشاره به اینکه منبع غذایی مهم ویتامین D ماهی و تخم مرغ است، گفت: روش دیگر جذب این ویتامین مهم، تابش مستقیم نور خورشید به پوست است؛ بنابراین توجه به سبک زندگی و دریافت بیشتر آفتاب همچنین استفاده از مواد غذایی دارای ویتامین D کمبود این ویتامین را جبران می کند و از آسیب های وارده به خانم ها در اثر کمبود ویتامین D پیشگیری می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مصرف این ویتامین ها برای بانوان ضروری است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مصرف این ویتامین ها برای بانوان ضروری است"، کلیک کنید.