مرمت و ساماندهی پایاب آقا فتح الله تنها پایاب ثبت شده استان سمنان

مرمت و ساماندهی پایاب آقا فتح الله تنها پایاب ثبت شده استان سمنان

گولوپ/سمنان سرپرست معاونت میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از آغاز مرمت و ساماندهی پایاب آقا فتح الله در شهرستان سمنان خبر داد.

سروش هاشمی امروز 12 خردادماه 1403 بااعلام این خبر اظهار کرد: در اولین مرحله از مرمت و ساماندهی این پایاب، مرمت سردرب ورودی، هدایت آب های سطحی، پی بندی، آواربرداری و … انجام می شود. 

سرپرست معاونت میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان ادامه داد: به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر بنا و برای سامان دهی وضع موجود، ضمن مرمت آسیب های ناشی از فرسایش ها، در این مرحله از مرمت انجام می شود.

سروش هاشمی گفت: از مهم ترین شاخصه های این پایاب، قرارگیری آن در مسیر تاریخی راه ابریشم و کاربری آن در بحث راهنمایی مردم و مسافران در مسیر، از سمنان به سمت دامغان بوده است.

 او با بیان اینکه پایاب آقا تنها پایاب ثبت شده استان سمنان است، افزود: پایاب آقا معروف به حوض آقا، واقع در جاده فرودگاه سمنان به شماره 5658 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پایاب در معماری بخشی از سازه است که برای دسترسی آسان ساکنان به آب کاریز یا قنات ساخته می شده است.
پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مرمت و ساماندهی پایاب آقا فتح الله تنها پایاب ثبت شده استان سمنان" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مرمت و ساماندهی پایاب آقا فتح الله تنها پایاب ثبت شده استان سمنان"، کلیک کنید.