ماندگاری بالای سموم روی توت فرنگی/ بهترین روش شستن توت فرنگی ها

ماندگاری بالای سموم روی توت فرنگی/ بهترین روش شستن توت فرنگی ها

آفتاب نیوز :

مریم امینی، با اشاره به اینکه محیط گرم و مرطوب گلخانه شرایط مناسبی برای رشد آفت ها و حشرات فراهم می کند، اظهار کرد: از طرفی توت فرنگی میوه حساسی است که خیلی سریع توسط آفت ها آسیب می بیند. کشاورزان مجبورند برای کاهش آسیب به بافت میوه از آفت کش ها و حشره کش ها استفاده کنند.

عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه توت فرنگی دوره رشد کوتاهی دارد، خاطرنشان کرد: میوه توت فرنگی بعد از رسیدن قابلیت ماندگاری زیادی روی بوته ندارد بنابراین در اکثر مواقع حداقل مدت زمان لازم برای تجزیه سم هم رعایت نمی شود.

مدیر گروه ترجمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه پیدا کردن بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی بسیار مهم است، گفت: ظهور بیماری های ویروسی و عفونی موجب شده تا روش های شستن انواع توت بیشتر از همیشه اهمیت پیدا کند ضمن اینکه پوست توت فرنگی صاف نیست و به دلیل منافذ زیادی که دارد، سموم ماندگاری بالایی روی پوست دارند.

امینی با اشاره به اینکه طی تحقیقاتی که در سال 2023 انجام شد، غوطه ور کردن توت فرنگی در محلول آب حاوی سه درصد سرکه و بعد آبکشی کردن آن با آب 48 درصد سموم آن را کم می کند، اضافه کرد: اگر توت فرنگی ها را در محلول آب حاوی سه درصد نمک غوطه ور کنیم و آبکشی کنیم نیز تا 45 درصد سموم آن کم می شوند و نهایتاً غوطه ور کردن توت فرنگی ها در آب خالی و بعد آبکشی کردن آن تنها 25 درصد یا یک چهارم این سموم رو کم خواهند کرد.

عضو هییت علی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیه کرد: به طور کلی ابتدا با آب آلودگی های توت فرنگی را از بین ببرید سپس داخل محلول آب و سرکه (چهار قسمت آب و یک قسمت سرکه سفید) یا جوش شیرین حدود یک ربع برای سرکه و 20 دقیقه برای جوش شیرین غوطه ورکرده و سپس بشویید.

وی ادامه داد: برای خارج کردن کرم داخل توت فرنگی نیز توصیه می شود میوه را داخل آب نمک چند دقیقه نگه دارید تا حشرات و کرم از آن خارج شده، برای تهیه آب نمک، حدود یک قاشق غذاخوری نمک را به یک کاسه متوسط آب گرم اضافه کنید و بگذارید حل شود، سپس توت فرنگی ها را در آب نمک بریزید و بگذارید حدود پنج دقیقه خیس بخورد و در انتها توت ها را با آب تمیز بشویید.

امینی اضافه کرد: چنانچه قصد دارید برای شست و شوی توت فرنگی از جوش شیرین استفاده کنید، یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با چهار لیوان آب مخلوط کنید و هم بزنید تا حل شود، سپس توت فرنگی ها را به مخلوط اضافه کنید و اجازه دهید توت فرنگی ها به مدت 10 تا 15 دقیقه در مخلوط خیس بخورند سپس میوه را تمیز بشویید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماندگاری بالای سموم روی توت فرنگی/ بهترین روش شستن توت فرنگی ها" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماندگاری بالای سموم روی توت فرنگی/ بهترین روش شستن توت فرنگی ها"، کلیک کنید.