ماجرای محدود شدن کارت سوخت آزاد چه بود؟

ماجرای محدود شدن کارت سوخت آزاد چه بود؟

خبر مرتبط با کاهش کارت سوخت اضطراری یا آزاد در جایگاههای سوخت، امروز در صدر اخبار قرار گرفت و حاشیه هایی را به دنبال داشت اما آنچه که به طور قطعی و مسلم مطرح شده این است که تا این لحظه قرار نیست تغییری در قیمت و سهمیه بنزین ایجاد شود.

به گزارش گولوپ، به دنبال اعلام خبری از سوی وزیر نفت مبنی بر امکان سوخت گیری با کارت سوخت شخصی در آینده نزدیک، سوالات و حواشی ایجاد شد.

هرچند که وزیر نفت تاکید کرد که از روش های غیرقیمتی استفاده می کنیم تا مصرف سوخت را کنترل کنیم، اما در خبر برخی رسانه ها از احتمال افزایش قیمت و یا کاهش سهمیه این فراورده نفتی نیز سخن گفته شد، موضوعی که البته با واکنش مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی همراه بود.

جعفر سالاری نسب در گفت وگویی با گولوپ، صراحتا اعلام کرد که خبری از افزایش قیمت و یا کاهش سهمیه بنزین نیست و مردم به هیچ عنوان نگران این مساله نباشند، هرچند با توجه به قانون بودجه 1403 کارت های سوخت اضطراری در جایگاه ها محدود می شود اما این به معنای جمع آوری کارت های اضطراری طی هفته جاری در جایگاه ها نیست.

وی با تاکید بر قانون اجرای بودجه 1403 اعلام کرد که وزارت نفت مکلف است حداقل 90 درصد توزیع بنزین را توسط کارت شخصی مردم انجام دهد، همچنین فراجا مکلف شده است مقدمات لازم را جهت تحویل یک هفته ای کارت به مردم فراهم کند. کارت اضطراری برای جایگاه های سوخت کماکان تا تکمیل مقدمات وجود خواهد داشت.

آن طور که مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی گفته صحبت امروز وزیر نفت در این راستا این بود که طی 10 روز آینده اطلاع رسانی در این رابطه انجام و مقدمات کار پیش برده خواهد شد و حتما این طرح زمانی اجرایی می شود که توزیع کارت سوخت توسط فراجا انجام شده باشد.

اما اکنون سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که  وزارت نفت چه زمانی می خواهد موضوع حذف و ورود کارت های اضطراری را مشخصا اجرایی کند؟ اوایل سال گذشته در قالب برنامه ساماندهی کارت سوخت آزاد جایگاه ها، تعداد کارت سوخت آزاد جایگاه ها کاهش یافت و قرار بود که تا پایان شهریورماه سال گذشته، استفاده از کارت سوخت شخصی به بیش از 90 درصد برسد. اوایل بهمن ماه سهمیه بنزین 3000 تومانی از 150 لیتر به 100 لیتر کاهش یافت، اما با توجه به نزدیک شدن به ایام عید، بار دیگر کارت های سوخت اضطراری به جایگاه ها بازگشتند.

اکنون در حالی که در روزهای ابتدایی سال 1403 هستیم، بار دیگر وزارت نفت با هدف مدیریت مصرف سوخت موضوع محدود شدن کارت های اضطراری را اعلام کرده است و آن طور که مشخص شده طبق قانون باید این طرح اجرایی شود و در نتیجه لازم است وزارت نفت هرچه زودتر، شفاف سازی در مورد زمان دقیق اجرای این طرح و برنامه های بعد از آن را داشته باشد.

ضمن اینکه اکنون فرایند صدور کارت سوخت نیز چندان کوتاه نیست حداقل یک ماه تا صدور کارت سوخت زمان لازم است، البته روزهای ابتدایی سال جاری معاون وزیر نفت وعده داد که با الکترونیکی شدن خدمات صدور کارت های سوخت تا پایان اردیبهشت، زمان تحویل این کارت ها از یک ماه به یک هفته کاهش یابد.

آنطور که اعلام شد برای تحقق این امر، نیاز است که شرکت پژوهش و توسعه ناجی با وزارت نفت همکاری کند تا فرآیند نام نویسی کارت سوخت هم الکترونیکی شود.

بنابراین لازم است قبل از اجرای این طرح تعیین تکلیف و ایجاد زیرساخت ها برای اجرای آن ایجاد شود.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماجرای محدود شدن کارت سوخت آزاد چه بود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماجرای محدود شدن کارت سوخت آزاد چه بود؟"، کلیک کنید.