ماجرای لغو کنسرت ها در بوشهر چیست؟

ماجرای لغو کنسرت ها در بوشهر چیست؟

به گزارش خبرگزاری گولوپ، اواخر سال گذشته (1402)، برگزاری فستیوال «کوچه» در استان بوشهر با حواشی زیادی همراه بود؛ اختتامیه این فستیوال مردمی لغو شد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم قول پیگیری موضوع را داد و هم دستور پیگیری صادر کرد. این اتفاق چند وقت بعد از ماجرای پرحاشیه لغو کنسرت علیرضا قربانی بود که با پیگیری محمدمهدی اسماعیلی و تاکید دولتمردان بر اجرای قانون و احترام گذاشتن به مجوزهای رسمی در کشور، در نهایت ختم به خیر شد.

به گزارش گولوپ، با این مقدمه ها و البته تاکید دولت انتظار می رفت، برخوردهای سلیقه ای با برگزاری کنسرت در استان های مختلف متوقف شود اما درست در نخستین ماه سال 1403 کنسرت های آرمان گرشاسبی در 30 و 31 فروردین و کنسرت معین زد در 5 تا 7 اردیبهشت در استان بوشهر هم مجوز نگرفت؛ شبیه همان اتفاقی که برای اختتامیه فستیوال «کوچه» افتاده بود!

اما طبق پیگیری خبرنگار گولوپ مشخص شد که کنسرت آرمان گرشاسبی مجوزهای لازم را دریافت کرده و در مرحله بلیت فروشی بوده است. با این حال بدون ارایه دلیل قانع کننده به تهیه کننده، بلیت فروشی و برگزاری کنسرت لغو شده است.

پس از لغو اجرای آرمان گرشاسبی، خبر لغو کنسرت اردیبهشت ماه معین زندی «معین زد» نیز در پی صادر نشدن مجوز نهایی ارشاد برای برگزاری کنسرت اعلام شد.

کنسرت گرشاسبی لغو شد؛ معین زد مجوز نگرفت

در همین راستا و بحث هایی که در فضای مجازی به ویژه شبکه ایکس (توییتر) شکل گرفته، خبرنگار گولوپ در تماسی با عبدالرحیم افروغ (مدیرکل ارشاد استان بوشهر) علت لغو کنسرت های آرمان گرشاسبی و «معین زد» در بوشهر را جویا شد. او به گولوپ درباره لغو کنسرت گرشاسبی گفت: «کنسرت آرمان گرشاسبی مجوزهای لازم را دریافت کرده بود، منتهی لغو آن به علت ماجرایی بود که بین اداره اماکن و موسسه آوای هنر (شرکت کنسرت گزار) پیش آمده بود؛ البته این مشکل سوءتفاهمی بیش نبود و با صحبت حل شد. در ارشاد مشکلی برای برگزاری کنسرت نداشتیم ولی فضا در مجموعه های نظارتی به سمتی پیش رفت که مجوز کنسرت آقای گرشاسبی لغو شد. پس از حل مشکل چون از زمان برگزاری گذشته بود، دیگر کنسرتی برگزار نشد اما برای برگزاری کنسرت آقای گرشاسبی در آینده مشکلی نداریم.»

او همچنین درباره کنسرت «معین زد» که قرار بود 5 تا 7 اردیبهشت در اردیبهشت برگزار شود، توضیح داد: «چون لغو کنسرت آرمان گرشاسبی حاشیه ساز شده بود، برای کنسرت آقای معین زندی مجوزی صادر نکردیم که بخواهد، لغو شود. برگزارکنندگان کنسرت این خواننده در سامانه درخواستی برای برگزاری داده بودند که چون صدور مجوزهای لازم به تاخیر خورد، در نهایت کنسرت این خواننده به بعدا موکول شد. حتی موسسه «آوای هنر» نیز در فضای مجازی خبر لغو این کنسرت را اعلام کرد و در بوشهر لغو جدیدی نداشتیم. در حال حاضر قرار است جشنواره موسیقی خلیج فارس را با توجه به فرا رسیدن روز خلیج فارس داشته باشیم و پس از برگزاری آن کلیه درخواست های برگزاری کنسرت را بررسی می کنیم و مجوز خواهیم داد. به طور کلی مشکلی برای برگزاری کنسرت در استان نداریم.»

از افروغ سوال کردیم که اگر امکان برگزاری جشنواره موسیقی خلیج فارس در بوشهر وجود دارد، پس چرا اختتامیه جشنواره «کوچه» لغو شد؟ پاسخ داد: «سایر جشنواره ها نیز مجاز به برگزاری هستند. اختتامیه فستوال «کوچه» را نیز خود مجری روی صحنه نبرد و من به عنوان نماینده ارشاد نامه ای برای لغو صادر نکرده بودم.»

و اما پس از تماسی که با افروغ داشتیم، با علی جعفری (مدیر اجرایی آوای هنر و مدیر برنامه معین زندی) تماس گرفتیم تا این ماجرا را به روایت او نیز بشنویم؛ او به گولوپ گفت: «روال برگزاری کنسرت این است که پس از موافقت ارشاد با مراحل اولیه، درخواست برگزاری کنسرت برای اداره اماکن ارسال می شود. وقتی هم که درخواست برگزاری کنسرت به اماکن ارسال می شود، تهیه کننده تمام کارهای خود را از رزو سالن و هتل تا تهیه بلیت انجام می دهد. حالا ما نیز همین مراحل را از موافقت اولیه ارشاد تا صدور درخواست به اماکن را طی کرده بودیم که گویا اداره اماکن گفته بود برگزاری این کنسرت فعلا به مصلحت نیست؛ البته مجوز نهایی وزارت ارشاد را دریافت نکرده بودیم.»

البته با توجه به تصویب سند ملی موسیقی و تاکید وزیر فرهنگ بر برخورد با رفتارهای سلیقه ای، خبرنگار گولوپ با امیرحسین سمیعی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) هم تماس گرفت که موضع و پیگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نسبت به موضوعات پیش آمده جویا شود که با عدم پاسخگویی او همراه بود؛ اگرچه در موارد دیگر و مشابه، سمیعی درباره لغو کنسرت های موسیقی خارج از چهارچوب قانون گفته بود: «صریحاً ذکر شده که متولی فرهنگ و هنر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. پس وقتی مجوزی به کنسرتی یا هر رویداد دیگری در عرصه هنر داده می شود؛ به این معنی است که آن رویداد از نظارت های مختلف گذر کرده و سلامتش به تناسب شیون جامعه دیده شده و مجوزش صادر شده است.»

در نهایت باید دید همانطور که مدیرکل فرهنگی استان بوشهر می گوید، آیا روند برگزاری کنسرت ها در این استان به روال عادی خود باز می گردد؟

مسیولان بوشهر مقاومت می کنند!

پس از نگارش این گزارش، محمود سالاری معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری گولوپ، به نوعی حواشی پیش آمده در بوشهر را تایید کرد و گفت: فصل الخطاب همه این اتفاقات همین مصوبه ابلاغ شده از سوی سرتیپ سید مجید میراحمدی معاون سیاسی امنیتی وزارت کشور به همه استان ها است که همه موظف هستند آن را اجرا کنند، ما هم پیگیر هستیم تا همان ابلاغیه عملیاتی شود که اگر این اتفاق رخ دهد، مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد هم طبق مصوبه و ابلاغیه همه استان ها می بایست اجرا شود.

وی تاکید کرده است که «در حال حاضر مقاومت ها و مشکلاتی در برخی شهرها و استان ها، چون بوشهر پیش آمده، اما ما می خواهیم به سمتی حرکت کنیم که شرایط پایدار و منسجمی را هم در حوزه معاونت های سیاسی امنیتی استان ها و هم معاونت هنری و اداره کل ارشاد استان ها شاهد باشیم، این اتفاق به تدریج به یک همدلی خواهد رسید.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماجرای لغو کنسرت ها در بوشهر چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماجرای لغو کنسرت ها در بوشهر چیست؟"، کلیک کنید.