قیمت این خودروی وارداتی تقریبا 4 برابر شد/ افشای پشت پرده جهش عجیب قیمت خودرو در بازار

قیمت این خودروی وارداتی تقریبا 4 برابر شد/ افشای پشت پرده جهش عجیب قیمت خودرو در بازار

به گزارش خبرگزاری گولوپ گ، سعید موتمنی، فعال بازار خودرو در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: بازار خودرو در سال 1402 رونق نداشت و رکود مطلق حاکم بود؛ اما قیمت خودرو به دلیل عدم فاکتور خودرو، افزایشی بود.

وی به اقتصادآنلاین توضیح داد: ابتدای سال 1402 بازار خودرو افزایش قیمت داشت و به شکل طوفانی آغاز به کار کرد، اما از اواخر اردیبهشت سال گذشته که خودرو فاکتور شد، قیمت خودرو 20 تا 25 درصد و در برخی مدل ها تا 30 درصد کاهشی شد؛ این وضعیت تا اواخر مرداد ماه ادامه داشت و از آن به بعد به دلیل محدودیت عرضه، روند افزایش قیمت به آرامی شروع شد.

به گفته موتمنی، میزان افزایش قیمت خودرو از شهریور تا اسفند 1402 چه در خودروهای داخلی و چه در مونتاژی و وارداتی بین 25 تا 27 درصد بوده است.

رییس سابق اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران تصریح کرد: وعده های وزارت صمت مبنی بر افزایش تولید خودرو و از یک سو و واردات خودرو به صورت گسترده از سوی دیگر برای تامین نیاز بازار عملی نشد؛ ضمن اینکه واردات خودرو محدود بوده و به چشم نمی آید، بعضی خودروهای وارداتی 22 هزار دلاری با قیمت 82 هزار دلاری به دست مشتری می رسد.

موتمنی بیان کرد: در خودروهای داخلی نیز شاهد اختلاف قیمت 50 تا 80 درصدی میان قیمت خودروهای کارخانه ای و بازار آزاد هستیم و این نشان می دهد که نیاز بازار تامین نشده است؛ ضمن اینکه محصولات ارزان تر سایپا حدود 50 تا 60 درصد و ماشین هایی مانند دنا و 207، حدود 80 درصد با نرخ کارخانه، اختلاف قیمت دارند.

وی افزود: اگر خودرو به صورت مرتب و روزانه فاکتور و در بازار عرضه می شد، فاصله قیمتی فعلی میان قیمت خودروهای کارخانه ای و بازار وجود نداشت و این فاصله در نهایت 5 تا 10 درصد بود و 80 درصد نبود.

رییس سابق اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران ادامه داد: خودرو کالای مصرفی است، اگر به اندازه کافی تولید شود که جوابگوی نیاز بازار باشد، هیچ موقع چنین فاصله قیمتی ایجاد نمی شود و از نوسانات ارزی و نرخ تورم هم تاثیر نمی پذیرد؛ چون خودرو کالای سرمایه ای شده نرخ تورم روی آن اثر می گذارد.

موتمنی گفت: نیاز بازار را باید خودروساز داخلی تامین کند، اگر نمی توانند و توانایی ندارند، باید اجازه دهند که از طریق واردات انجام شود که انجام نشد؛ این کار وظیفه وزارت صمت بود که متاسفانه کوتاهی کرد.

عضو کمیسیون تخصصی اتاق اصناف ایران در مورد پیش بینی قیمت خودرو در سال جدید نیز گفت: قیمت خودرو در سال 1403 نیز به میزان تامین نیاز بازار و همچنین نرخ تورم بستگی دارد، اگر نرخ تورم کاهشی شود قیمت خودرو هم کاهش پیدا می کند.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قیمت این خودروی وارداتی تقریبا 4 برابر شد/ افشای پشت پرده جهش عجیب قیمت خودرو در بازار" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قیمت این خودروی وارداتی تقریبا 4 برابر شد/ افشای پشت پرده جهش عجیب قیمت خودرو در بازار"، کلیک کنید.