فرودگر چینی باموفقیت در سمت دور ماه فرود آمد

عملیات تاریخی؛

فرودگر چینی باموفقیت در سمت دور ماه فرود آمد

کاوشگر چانگ ای 6 پس از گذشت یک ماه از پرتاب به تنها قمر زمین ساعاتی پیش در سمت دور ماه با موفقیت فرود آمد که این عملیات را تاریخی و منحصربفرد می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری گولوپ به نقل از رویترز، طبق گزارش اداره ملی فضایی چین، کاوشگر این کشور امروز ساعت 6:23 دقیقه صبح به وقت پکن در سمت دور ماه فرود آمد و هدف آن جمع آوری نمونه هایی از حوضه قطب جنوبی-آیتکن (SPA) ظرف دو روز است که به زمین بازگردانده می شود.

با پشتیبانی ماهواره رله تیاندو-2 که چندی پیش به فضا پرتاب شد، چانگ ای 6 در منطقه تعیین شده فرود آمد؛ این ماموریت تاکنون پیشرفت های تکنولوژیکی از جمله طراحی مدار رتروگراد ماه و فناوری کنترل داشته است.

اداره ملی فضایی چین شرح داده، این کاوشگر وظایف کلیدی مانند نمونه برداری هوشمند و سریع از سمت دور ماه و برخاستن از سطح ماه را تکمیل می کند.

کاوشگر چانگ ای6 که به نام الهه ماه چینی نامگذاری شده است از یک مدارگرد، یک بازگشت کننده، یک فرودگر و یک صعود کننده تشکیل شده و از زمان پرتاب آن که یک ماه پیش بوده، مراحل مختلفی مانند ترمز نزدیک ماه، چرخش به دور ماه و فرود را پشت سر گذاشته است. 

محل فرود این کاوشگر در دهانه برخوردی معروف به حوضه قطب جنوبی-آیتکن است. هوانگ هایو، کارشناس فضایی از سازمان علم و فناوری هوافضای چین توضیح داد، این انتخاب برای ارزش بالقوه این حوضه برای اکتشاف علمی، و همچنین شرایط منطقه فرود، از جمله شرایط ارتباطی و تله متری و مسطح بودن زمین انجام شده است.

براساس اعلام این سازمان، فرودگر چینی موتور رانش 7500 نیوتنی خود را برای کاهش سرعت آماده و از حدود 15 کیلومتری سطح ماه شروع به فرود کرد. در این فرآیند، دوربین های کاوشگر تصاویری از منطقه فرود گرفتند و آنها را برای شناسایی خطرات احتمالی روی سطح، مانند سنگ های بزرگ، به رایانه های روی فرود منتقل کردند تا کاوشگر بتواند برای اجتناب از برخورد با آنها در موقعیت درست فرود آید. چانگ ای 6 در ارتفاع حدود 100 متری از سطح ماه، فرود خود را به حالت تعلیق درآورد و برای یک لحظه معلق ماند تا موانع کوچک تر را شناسایی کند و نقطه فرود نهایی را قبل از ادامه فرود با سرعت پایین تر و ثابت تعیین کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرودگر چینی باموفقیت در سمت دور ماه فرود آمد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرودگر چینی باموفقیت در سمت دور ماه فرود آمد"، کلیک کنید.