علت های اصلی ابتلا به سرطان ریه را بشناسید

علت های اصلی ابتلا به سرطان ریه را بشناسید

آفتاب نیوز :

سرطان ریه باعث تقسیم و تکثیر غیر مجاز سلول های ریه شده و در نتیجه آن، تومور ایجاد می شود. پاتوفیزیولوژی سرطان ریه به تغییرات فیزیکی رخ داده در بدن در طول سرطان ریه و علل آن اشاره دارد.

علل ابتلا به سرطان ریه

چندین علت احتمالی در مبتلا شدن به سرطان ریه وجود دارد. امروزه علت اصلی سرطان ریه، سیگار کشیدن است. تخمین زده می شود که حدود 80 درصد از مرگ و میر های ناشی از سرطان ریه ناشی از مصرف سیگار است.

سرطان ریه سلول کوچک در بسیاری از موارد با سابقه مصرف سیگار مرتبط است.

سایر مواردی که می تواند منجر به سرطان ریه شود عبارتند از گاز رادون، آلودگی هوا و آزبست. قرار گرفتن در معرض کاز های متصاعد شده حاصل از سوختن گازوییل و سایر مواد شیمیایی نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

جهش ژنی ارثی

این امکان وجود دارد که یک جهش DNA را از یک یا هر دو والدین خود به ارث ببرید. توجه کنید که جهش های ارثی به تنهایی معمولا منجر به سرطان نمی شوند بلکه این جهش ها خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهند. افرادی که جهش در کروموزوم 6 را به ارث می برند، حتی اگر سیگار نکشند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند.

برخی دیگر از جهش های ارثی باعث می شود که بدن بعضی افراد نتواند برخی از مواد شیمیایی موجود در سیگار را تجزیه یا DNA آسیب دیده را ترمیم کند.

همچنین برخی از انواع سرطان ریه سلول غیر کوچک باعث می شود که ژن گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) پروتیین زیادی در بدن تولید کند. این مورد اغلب در افراد مبتلا به آدنوکارسینوما که سابقه مصرف سیگار ندارند دیده می شود.

جهش ژن اکتسابی

در حالی که امکان به ارث بردن یک جهش ژن که می تواند منجر به سرطان شود، وجود دارد، اکثر جهش های ژنی در طول زندگی اکتسابی هستند. این جهش ها اغلب به دلیل محیط رخ می دهند و باعث تغییراتی در DNA سلول های ریه می شوند. این تغییرات می تواند منجر به رشد و تکثیر غیر طبیعی سلول و احتمالاً سرطان شوند.

رادون

رادون یک گاز رادیواکتیو طبیعی است که شما نمی توانید آن را ببینید، بو کنید یا بچشید. مطالعات نشان داده رادون دومین عامل سرطان ریه در افرادی است که سیگار نمی کشند.

قرار گرفتن در معرض رادون معمولا در داخل خانه اتفاق می افتد. تنفس روزانه در مقادیر کم خطر ابتلا به سرطان ریه را در طول زمان افزایش می دهد.

رادون به طور طبیعی در خاک وجود دارد و از طریق شکاف های کوچک یا شکاف های کف به داخل ساختمان ها می آید.

آزبست

آزبست گروهی از مواد معدنی طبیعی است که احتمالاً در معادن، کارخانه های نساجی، کارخانه های کشتی سازی و مکان هایی که مردم با عایق کار می کنند، یافت می شوند. قرار گرفتن در معرض این مواد معدنی در محل کار، به خصوص اگر سیگار می کشید، خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.

قرار گرفتن در معرض آزبست همچنین خطر ابتلا به مزوتلیوما را افزایش می دهد؛ نوعی سرطان که در پوشش اطراف ریه ها، معروف به پلورا، شروع می شود. قرار گرفتن در معرض آزبست معمولا در محل کار اتفاق می افتد. قرار گرفتن در معرض موارد زیر نیز در محل کار می تواند موجب سرطان ریه شود:

 اورانیوم

آرسنیک

بریلیم

کادمیوم

سیلیس

وینیل کلرید

ترکیبات نیکل

ترکیبات کروم

محصولات زغال سنگ

گاز خردل

کلرومتیل اتر ها

اگزوز دیزل

اشعه ها و سرطان ریه

تشعشع به قفسه سینه، به خصوص اگر سیگار هم می کشید، یک عامل خطرناک برای سرطان ریه است. افرادی که برای لنفوم هوچکین یا سرطان سینه درمان شده اند، از این نظر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند.

تخمین زده می شود که آلودگی هوا عامل حدود 5 درصد از مرگ و میر های ناشی از سرطان ریه در سراسر جهان است. رسیدگی به این عامل خطر دشوار است، زیرا ما به عنوان افراد جامعه معمولاً کنترلی بر کیفیت هوایی که تنفس می کنیم نداریم. شما می توانید برای دریافت اطلاعات راجع به مراقبت از ریه ها در برابر آلودگی هوا از مشاوره آنلاین پزشکی بهره بگیرید.

داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان ریه خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. اگر سرطان ریه در خانواده شما وجود دارد، به خصوص اگر سایر عوامل خطر را تجربه می کنید، بهتر است یا به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و اگر امکان آن را ندارید با یک دکتر آنلاین صحبت کنید.

شایان ذکر است که مواد زیر نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهند:

کشیدن ماری جوانا

سیگار های الکترونیکی

تالک و پودر تالک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علت های اصلی ابتلا به سرطان ریه را بشناسید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علت های اصلی ابتلا به سرطان ریه را بشناسید"، کلیک کنید.