علت بروز استرس و اضطراب برخی کودکان/ والدین چگونه می توانند این رفتار را مدیریت کنند؟

علت بروز استرس و اضطراب برخی کودکان/ والدین چگونه می توانند این رفتار را مدیریت کنند؟

آفتاب نیوز :

سمیه امیدی ضمن توصیه به خانواده های دارای کودک و نوجوان، بیان کرد: کودکان و به ویژه نوجوانان تحت فشارهای ناشی از کمال گرایی والدین، موضوعاتی مانند فشار بیش از حد در کسب نمرات و رتبه های برتر درسی آموزشی، ورزشی و… و همچنین گروه های دوستی، انتظاراتِ خانواده و جامعه و تحت تاثیر قرار گرفتن سطح بالای هورمون ها که به دنبال آن تغییرات در خلق و خو، حاصل می شود، هستند. هر یک از این موارد می تواند فشار سنگینی بر نوجوانان وارد کرده و منجر به تحریک پذیری، عصبانیت و آشفتگی خلقی آنها شود و این درحالیست که بزرگسالان به راحتی این فشارها را نادیده می گیرند.

وی ادامه داد: باتوجه به موارد ذکر شده، به طور عمومی کودکان و نوجوانان به دلیل انتظارات بالای والدین، روابط اجتماعی با دوستان، تغییرات زیاد در محیط زندگی مثل تغییر مدرسه، جابجایی منزل، جدایی والدین و تنش های رابطه بین والدین، کمبود خواب، مسیولیت های زیاد و فرصت ناکافی دچار تنش و اضطراب می شوند.

این روانشناس در ادامه به ارایه راهکارهایی برای کمک به نوجوانان جهت رفع استرس و اضطراب و پیشگیری از برخی آسیب های روانی پرداخت و یادآور شد: والدین برای رفع استرس و اضطراب کودکانشان در ابتدا باید اضطراب و استرس خود را کنترل کنند تا بتوانند الگوی مناسبی برای فرزندشان باشند.

امیدی یکی دیگر از راه های کمک به نوجوانان را بررسی و اصلاح سبک فرزندپروری والدین عنوان و تصریح کرد: انتخاب سبک مقتدرانه یعنی محبت و نظارات در برخورد با فرزند یکی از بهترین روش های فرزندپروری عنوان کرد.

وی در ادامه نقش و تاثیر روابط والدین بر کاهش و افزایش استرس و اضطراب و همچنین آشفتگی خلقی کودکان و نوجوان بسیار مهم و تاثیرگذار دانست و به والدین توصیه کرد که روابطشان به گونه ای باشد که فرزندان احساس امنیت و آرامش کنند.

امیدی عنوان کرد: یکی از خطرات جدی در زمینه پیش آگاهی آسیب های روانی کودکان و نوجوانان وجود اختلالات روانی و شخصیتی والدین است. بنابراین خانواده ها توجه کنند که در کل در روند زندگی کودکان و نوجوانان استرس و اضطراب و همچنین بهم ریختگی خلقی به صورت مشکلات رفتاری، مشکلات تحصیلی، روابط با والدین و همسالان و تحریف شناختی (من زشتم، کسی منو دوست نداره ) بروز داده می شود.

این روانشناس همچنین به والدین توصیه کرد که برای پیشگیری از اضطراب و استرس، به هم ریختگی خلقی کودکان و نوجوان به آنها تعلیم عاطفی دهند؛ به این صورت که با ارتباط مناسب و محیط غنی به آموزش شناخت احساسات و خودآگاهی، کمک به بیان آنها داشته باشند. در واقع راجع به احساسات مختلف با او صحبت و احساسات کودکان و نوجوان را درک کنند. به صورت واقع بینانه و عادلانه از فرزند خود انتظار داشته باشند، یک فعالیت ورزشی برای نوجوان ترتیب دهند. فعالانه به حرف های فرزندشان گوش کنند. کمتر به او امر و نهی کنند. تفریحات مشترک ترتیب دهند. مهارت های حل مسیله را آموزش و در نوجوانان با تشویق این موضوع را تقویت کنند. به تصمیم نوجوان شان احترام بگذارند تا به مرور این مهارت را خود به دست بیاورند و همچنین برای برخی مشکلات خانوادگی از نوجوان شان کمک بگیرند.

این روانشناس تاکید کرد که والدین و افراد در ارتباط با کودکان تلاش کنند تا آگاهی از برخی تفاوت های اضطراب و افسردگی در کودکان و بزرگسالان به دست بیاورند تا در برخورد با این موضوع مداخلات لازم را انجام دهند. به طور مثال یکی از موارد مهم موضوع احساسات کودکان است؛ کودکان گاهی اوقات احساسات خود را نمی شناسند یا کلمه ای برای بیان آن ندارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علت بروز استرس و اضطراب برخی کودکان/ والدین چگونه می توانند این رفتار را مدیریت کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علت بروز استرس و اضطراب برخی کودکان/ والدین چگونه می توانند این رفتار را مدیریت کنند؟"، کلیک کنید.