علایم کمبود این ویتامین در پاهای شما ظاهر می شود

علایم کمبود این ویتامین در پاهای شما ظاهر می شود

گولوپ/خراسان رضوی محققان اظهار کردند علامت کمبود ویتامین B12 روی پاهای شما نمایان می شود و در واقع اگر ویتامینی وجود داشته باشد که تا زمانی ازبین می رود از وجود آن آگاه شوید، همین ویتامین خواهد بود.

به نقل از هلث، کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به خستگی، افسردگی و حتی درد در زبان شود. ویتامین B12، ویتامینی حیاتی برای بدن است زیرا چندین عملکرد حیاتی ازجمله حفظ سلامت خون و سلول های عصبی را انجام می دهد.

نتایج تحقیق منتشرشده در نشریه Canadian Family Physician نشان داد ضایعات پوستی روی پاها از علایم بالینی کمبود ویتامین B12 است؛ ضایعه پوستی به هر قسمتی از پوست گفته می شود که از نظر رنگ، شکل، اندازه و بافت با ناحیه اطراف آن متفاوت است.

ضایعات پوستی غیرقابل توضیح و برطرف نشدنی نشانه ای از کمبود ویتامین B12 است و دیگر علایم عمومی کمبود ویتامین B12 شامل موارد ذیل است:

• رنگ زرد کم رنگ در پوست؛

• زبان زخم و قرمز (گلوسیت)؛

• زخم های دهان؛

• سوزن و سوزن شدن (پاراستزی)؛

• تغییر در نحوه راه رفتن و حرکت؛

• اختلال بینایی؛

• تحریک پذیری؛

• افسردگی؛

• تغییر در طرز فکر، احساس و رفتار و

• کاهش توانایی های ذهنی مانند حافظه، درک و قضاوت (زوال عقل).

سرویس سلامت ملی بریتانیا توصیه کرده است که اگر علایم کمبود ویتامین B12 را تجربه می کنید، ضروری است که با پزشک عمومی مشورت کنید. این شرایط اغلب بر اساس علایم شما و نتایج آزمایش خون قابل تشخیص است.

چه چیزی باعث کمبود B12 می شود؟

کم خونی پرنیشیوز، شایع ترین علت کمبود ویتامین B12 است. این وضعیت خودایمنی باعث می شود که سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های معده شما حمله کند که فاکتور درونی را تولید می کنند، پروتیینی که برای جذب ویتامین B12 ضروری است.

برخی از افراد ممکن است به دلیل دریافت ناکافی این ویتامین از رژیم غذایی خود دچار کمبود ویتامین B12 شوند.

رژیم غذایی سرشار از گوشت، ماهی و محصولات لبنی معمولا ویتامین B12 کافی را فراهم می کند، اما کسانی که به طور منظم این غذاها را مصرف نمی کنند ممکن است دچار کمبود ویتامین مذکور شوند.

نحوه رفع کمبود ویتامین B12

درمان کم خونی کمبود ویتامین B12 به علت اصلی آن بستگی دارد اکثر افراد را می توان به طور موثر با تزریق یا با مصرف قرص برای جبران ویتامین های از دست رفته، درمان کرد. شایان ذکر است، 2 نوع تزریق ویتامین B12 وجود دارد که شامل هیدروکسوکوبالامین و سیانوکوبالامین است.

سرویس سلامت ملی بریتانیا تصریح کرد هیدروکسوکوبالامین معمولا گزینه توصیه شده است زیرا مدت طولانی تری در بدن باقی می ماند.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علایم کمبود این ویتامین در پاهای شما ظاهر می شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علایم کمبود این ویتامین در پاهای شما ظاهر می شود"، کلیک کنید.