طوفان و سیل در غرب افغانستان 50 کشته برجای گذاشت

طوفان و سیل در غرب افغانستان 50 کشته برجای گذاشت

مقامات محلی افغانستان امروز (شنبه) اعلام کردند ظرف 24 ساعت گذشته در ولایت «غور» در غرب این کشور بر اثر سیل و طوفان دست کم 50 نفر کشته و 10 نفر دیگر نیز مفقود شده اند.

به گزارش گولوپ، مقامات محلی اظهار کردند سیل نقاط مختلف این ولایت را تحت تاثیر قرار داده و تاکنون 2000 خانه مسکونی و 2500 مغازه تخریب شده است.

رگبار و سیلاب راه ولایات «هرات» و «فراه» که همجوار با ولایت غور هستند را نیز مسدود کرده است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، افغانستان در ماه گذشته شاهد بارش شدید باران و سیل بوده که تلفات جانی و مالی برجای گذاشته است.

در همین حال، طی روزهای اخیر ولایت «بغلان» این کشور نیز شاهد بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب بوده است که خسارات زیادی نیز برجای گذاشت.

سازمان بین المللی «نجات کودکان» در گزارشی ضمن ابراز نگرانی از پیامدهای ویرانگر سیلاب در ولایت «بغلان» واقع در شمال افغانستان اعلام کرد حدود 40 هزار کودک در این ولایت خانه های خود را از دست داده اند.

بارندگی شدید و سیل در افغانستان غیرعادی بوده و رنج های گسترده ای را به بار آورده است. در هشت سال گذشته، افغانستان هشت رویداد بارندگی را با 100 میلی متر یا بیشتر در یک دوره 48 ساعته تجربه کرده است.

سازمان ملل، افغانستان را به عنوان یکی از آسیب پذیرترین کشورها در برابر بحران آب و هوا فهرست می کند.

به گفته کارشناسان زمستان نسبتا خشک افغانستان جذب بارندگی را برای خاک دشوارتر کرده است. باران سیل آسا و سیل هر سال در افغانستان قربانی می گیرد، به ویژه خانه های گلی در روستاهای دورافتاده آسیب پذیری بیشتری دارند.

به گفته سازمان ملل افغانستان ششمین کشوری است که بیشترین آسیب پذیری و کمترین آمادگی را در برابر تغییرات اقلیمی دارد.

افغانستان کشوری است که به شدت در معرض بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، ریزش بهمن، رانش زمین و خشکسالی قرار گرفته و ویژگی های جغرافیایی، ساختار کوهستانی و اقلیم افغانستان و همچنین سطح پایین توسعه، آسیب پذیری آن را در برابر بلایای طبیعی افزایش می دهد.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طوفان و سیل در غرب افغانستان 50 کشته برجای گذاشت" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طوفان و سیل در غرب افغانستان 50 کشته برجای گذاشت"، کلیک کنید.