طرح انتقال تعطیلات پایان هفته اقدام منفی برای تجارت؛ شعار سال محقق می شود؟

بررسی ظرفیت دانش بنیان ها در تجارت کشور (29)

طرح انتقال تعطیلات پایان هفته اقدام منفی برای تجارت؛ شعار سال محقق می شود؟

یک عضو هییت رییسه اتاق های بازرگانی گفت: براساس تاکید مقام معظم رهبری بر گسترش مشارکت مردم در امر تولید و تجارت و با توجه به اهمیت اقتصاد مردمی، می توانیم با انتقال تعطیلات پایان هفته از پنجشنبه به روز شنبه، شرایط مطلوب تری را برای بخش خصوصی که همان مردم هستند فراهم کنیم.

خورشید گزدرازی رییس اتاق بازرگانی بوشهر در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری گولوپ در خصوص باید و نبایدهای اجرای طرح تعطیلی آخر هفته گفت: همانطور که می دانیم در قانون اتاق بازرگانی قید شده است که اتاق بازرگانی به عنوان مشاور سه قوه حاکمیتی ایفای نقش کند.

فعال اقتصادی ادامه داد: همچنین در دستور کار اتاق بازرگانی و تعاون و اصناف که مجموعه ای از بخش خصوصی هستند، یکی از مواردی که سالیان گذشته به صورت مستمر انجام می شود پایش کسب وکار است. در هر صورت مولفه هایی همواره در این پایش ها در صدر قرار می گیرند. اتاق بازرگانی از این طریق با اطلاع از محیط کسب و کار در تلاش برای ایفای وظایف مشاوره ای خود نسبت به دولت است.

گزدرازی تاکید کرد: ما در تلاش هستیم که دولت  دید بهتری نسبت به این موضوع داشته باشد و از این طریق تصمیمات اقتصادی بهتری اتخاذ شود. در هر صورت ما نمی توانیم تعاملات اقتصادی و تجاری خود را با دنیای پیرامون قطع کنیم. ما بر این باوریم که در مباحث گمرکی و داد و ستد تجاری باید شرایط دیگر کشور ها را در نظر بگیریم.

ایران به رفتار اقتصادی کشورهای مقصد توجه داریم؟

تجارت

رییس اتاق بازرگانی بوشهر خاطر نشان کرد: حتی در مباحث ارتباط اقتصادی در فضای مجازی نیز توجه به شرایط کشور های هدف مهم است. حتی در زمینه تجارت با کشور های خاورمیانه ای و شرق آسیا هم نمی توانیم عنوان کنیم که ما به رفتار اقتصادی کشور مقصد توجه نداریم؛ چرا که زنجیره عرضه کشور های بسیاری به هم متصل و اقتصاد هایی درهم تنیده هستند.

گزدرازی ادامه داد: در اکثر کشور های جهان هم اکنون تعطیلات آخر هفته روز های شنبه و یکشنبه است؛ در کشور های مسلمان اطراف ما نیز تعطیلات آخر هفته از جمعه ظهر شروع شده و تا یکشنبه ادامه دارد. اگر ما بخواهیم پنجشنبه و جمعه را تعطیل اعلام کنیم، علاوه بر قطع ارتباطی که در این دو روز داریم، در روز های شنبه و یکشنبه نیز نمی توانیم ارتباطی برقرار کنیم.

وی تاکید کرد: در روز های تعطیلی خارج از کشور اگر تاجری نیاز به هماهنگی و یا مراوده ای با شریک تجاری خارجی خود داشته باشد، چه در فضای مجازی و چه در مراجعه حضوری با عدم پاسخگویی مواجه می شود؛ چراکه اصلا امکان ارتباط وجود ندارد و کسی آن طرف نیست.

رییس اتاق بازرگانی بوشهر گفت: به این صورت ما عملا چهار روز کاری را از دست می دهیم؛ از این رو ما به عنوان بخش خصوصی خواهشمندیم نسبت به این موضوع تمهیدات لازم اندیشیده شود چراکه فشار اقتصادی تعطیلات این گونه بر عهده بخش خصوصی و مردم خواهد بود.

درخواست بخش خصوصی از رهبر معظم انقلاب

تجارت

وی تصریح کرد: اتاق ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی در نامه ای به دفتر مقام معظم رهبری از ایشان درخواست کرده است که نسبت به لغو تعطیلات پنجشنبه دستور فرمایند. شایان ذکر است که لغو تعطیلات پنجشنبه می تواند در رقابت پذیرتر کردن تجارت خارجی بخش خصوصی موثر بوده و ارتباط تجاری کشور ما را تقویت کند.

گزدرازی گفت: اگر بخواهیم چهار روز از هفته را تعطیل باشیم دو الی سه روز باقی مانده عملا فقط هزینه است و به شدت دچار مشکل می شویم. در این مسیله ما فقط با یک قشر خاص در ارتباط نیستیم، بلکه بحث مراوده با جامعه جهانی در جریان است و نمی توانیم نسبت به ملزومات آنها بی تفاوت باشیم. در هر صورت اقتصاد جهانی در حال انجام کار خود است و این ما هستیم که باید همراه شویم.

رییس اتاق بازرگانی بوشهر ادامه داد: ما با توجه به اعتقادات اسلامی بر تعطیلی و انجام مناسک دینی روز جمعه تاکید داریم، اما براساس تاکید مقام معظم رهبری بر گسترش مشارکت مردم در امر تولید و همچنین با توجه به فرمایشات ایشان در اهمیت اقتصاد مردمی می توانیم با انتقال تعطیلات پایان هفته از پنجشنبه به روز شنبه، شرایط مطلوب تری را برای بخش خصوصی که همان مردم هستند فراهم کنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طرح انتقال تعطیلات پایان هفته اقدام منفی برای تجارت؛ شعار سال محقق می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طرح انتقال تعطیلات پایان هفته اقدام منفی برای تجارت؛ شعار سال محقق می شود؟"، کلیک کنید.