ضرورت گسترش فعالیت های مشترک بانوان ایران و ترکیه – خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان

ضرورت گسترش فعالیت های مشترک بانوان ایران و ترکیه - خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار گولوپ، مشاور استاندار آذربایجان شرقی و مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی شامگاه جمعه در نشست تخصصی ماهده (سلسله بحث های زن در امتداد تاریخ) که با حضور اساتید بانوی دانشگاه های ترکیه و بانوان فعال و کنشگران مطرح استان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اهمیت نقش و جایگاه بانوان در جامعه و به خصوص ایران اسلامی، اقدام به برگزاری یکسری نشست ها به نام نشست «ماهده» کرده ایم که در نشست امروز میزبان تعدادی از بانوان دانشگاهی و پژوهشگر ترکیه ای هستیم.

زهرا کوهی با بیان این که ماهده به معنای گستراننده و از نام های خداوند متعال است، افزود: زن، گستراننده بسیاری از عنایات خداوند متعال بوده و در امتداد تاریخ، چرخ های جریان سازی را از داخل خانه تا پایان دنیا به حرکت در می آورد.

وی ادامه داد: صحبت از زنان و کارهای آن ها، کار بسیار سختی است زیرا یک زن که در خانه زحمات بسیاری برای خانواده و انجام وظایف زندگی خود متحمل می شود، در جامعه و کارهای اجتماعی نیز خود را به زحمت می اندازد تا بتواند جایگاه ارزشمند خود را بشناساند.

کوهی گفت: یکی از فواید برگزاری این نشست ها، شکل گیری ارتباطات و کارهای مشترک بین کشورها است. توجه به کشورهای همسایه و ارتباطات بین المللی و استفاده از اشتراکات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیز مورد تاکید مقامات استان و کشور است.

وی با تاکید بر این که می خواهیم این ارتباطات در سال جاری گسترش یابد، افزود: برای کسب موفقیت در این مسیر طبق فرمایشات امام راحل باید به 2 اصل یادگیری زبان و آشنایی با فرهنگ کشورها توجه کنیم و آن زمان است که می توان زمینه اشتراک بین دولت ها و ملت ها به خصوص زنان آن سرزمین را ایجاد کرد.

وی همچنین از طراحی برنامه های فرهنگی و اجتماعی با کشورهای همسایه و نیز برنامه ریزی برای یک رویداد خانوادگی در حوزه کسب و کار اشاره کرد و از همه علاقمندان برای ارایه پیشنهاد در این حوزه دعوت کرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد: طبق فرمورده رهبر معظم انقلاب، زنان، نیمی اثرگذار از جامعه بوده که بر نیم دیگر جامعه نیز اثر دارند. امام راحل و رهبر معظم انقلاب نیز همواره به جایگاه مهم بانوان در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی و سایر برهه های تاریخی و تمدن آفرین کشورمان اشاره داشته اند و اعتقاد دارند که زنان، تمدن و گفتمان را در دنیا ایجاد کرده اند.

در ادامه اساتید دانشگاه ای غدیر ترکیه به بیان نظرات و صحبت های خود پرداختند..

صنم اوندر، یکی از این اساتید رشته حقوق دانشگاه ای غدیر ترکیه با اشاره به فعالیت های مرکز پژوهش های زن و خانواده این دانشگاه، اظهار کرد: در این مرکز مسایل مختلف مربوط به زن و خانواده از جمله فقر، استخدام، اقتصاد، سیاست و سایر مورد پژوهش قرار می گیرد.

وی افزود: علاقمند به ادامه همکاری با اساتید دانشگاهی تبریز به خاطر نزدیکی با این شهر همسایه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات زنان تحصیل کرده در ترکیه این است که به خاطر برخی مسایل و علی رغم تحصیلات بالا نمی توانند خود را نشان بدهند. بیش از 70 درصد اساتید و کنشگران زن هستند ولی قسمت اعظمی از مدیران ارشد و تصمیم گیرندگان اصلی دست مردان است.

اوندر با بیان اینکه از میان 600 نماینده مجلس ترکیه فقط 121 نفر زن هستند، گفت: حیطه دیگر فعالیت های مرکز پژوهش های زن دانشگاه ایغدر توجه به حوزه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بانوان است که همچون کشورهای دیگر در ترکیه نیز مورد توجه قرار گرفته که در این خصوص آگاهی دهی و آموزش به جامعه از طریق مدارس و برگزاری کمپین ها می تواند اثرگذار باشد.

نورای بایات اوستاد، مسیول مرکز تحقیقات شیعه جعفری و استاد رشته تاریخ فلسفه دانشگاه ای غدیر نیز گفت: تنها مرکز تحقیقات شیعه جعفری در ترکیه در این دانشگاه قرار دارد فعالیت های این مرکز با برگزاری انواع نمایشگاه ها، همایش ها و سمپوزیوم ها با همکاری اساتید انجام می گیرد و هفته آینده نیز یک سمپوزیوم بین المللی با حضور اساتید دانشگاه های عراق، گرجستان، ایران و … برگزار می کنیم.

فیگن بالامیر، از اساتید جامعه شناسی دینی این دانشگاه نیز با اشاره به تحقیقات خود در حیطه مذهب شیعه، گفت: در ترکیه، تحقیقاتی در خصوص کار کردن، زندگی و تفکرات زنان شیعه انجام داده ام اما مشاهده آن ها از نزدیک برای ما جالب است.

وی با اشاره به جنگ غزه، تاکید کرد: اکنون جامعه اسلامی بیش از گذشته نیازمند اتحاد است در دانشگاه ایغدر نیز کمپین های کمکی و حمایت از مردم غزه و دانشجویان کشورهای مختلفی که این روزها در حال اعتصاب برای حمایت از غزه هستند، برگزار می کنیم.

وی افزود: امیدواریم اتحاد ما زنان 2 کشور فقط در حرف و یک جلسه نماند و حتماً به اجرای برنامه های بزرگ تر و عملیاتی منتهی شود.

اسماً باشاران، متخصص مدیریت سلامت و پرستاری دانشگاه ای غدیر نیز با بیان این که او نیز از شیعه های ترکیه است، ادامه داد: حضور در این محفل و بانوان تاثیرگذار تبریزی برای ما افتخار دارد.

وی ادامه داد: مسلمانان بسیاری در ترکیه و دنیا حضور دارند و شماری از شیعه ها در شهرهایی چون ایغدر زندگی می کنند.

وی با بیان این که اگر اعتقاد و ایمان با عمل یکسان باشد می توان به موفقیت های بسیاری دست یافت.

فاطما باشاران، متخصص و پژوهشگر نگهداری و پرورش کودک دانشگاه ای غدیر نیز ادامه داد: کودکان مطلوب را زنان مطلوب تربیت می کنند.

ملاحات تللری، مدیر گروه هنرهای خطی و دستی دانشگاه ایغدر نیز اظهار کرد: ایران و ترکیه، 2 کشور بزرگ و ریشه دار با تاریخ بلند هستند که هنر و تمدن و فرهنگ مشترکی دارند.

وی با اشاره به بازدید از برخی اماکن تاریخی و آشنایی با تاریخ و فرهنگ این دیار، گفت: اطلاعات حوزه صنایع دستی و هنر تبریز و اهل شیعه بسیار مهم است و باید هم خودمان یاد بگیریم و هم به دانشجویان خود انتقال دهیم. به عنوان اساتید دانشگاه ترکیه، علاقمند به همکاری های مشترک با بانوان هنرمند تبریزی هستیم.

وی ادامه داد: درخواست برگزاری همایش، سمپوزیوم و نمایشگاه های مشترک را در ترکیه و ایران داریم 6 سال پیش یک همکاری در حیطه صنایع دستی و هنر انجام گرفته اما اکنون لازم است که ادامه داشته باشد.

الیف کرکسلی از اساتید هنرهای زیبای دانشگاه ای غدیر اظهار کرد: در حیطه هنرهای مینیاتوری، تذهیب و کار بر روی چرم و شیشه فعالیت دارم.

وی افزود: بسیار مشتاق بودم تا تبریز را از نزدیک مشاهده کنم این بار قسمت شد و در کنار تبریز، فرصت دیدن تهران و اصفهان را هم داشتم پیش از آمدن، از طریق کتاب ها و فیلم ها تصوراتی در خصوص ایران داشتم اما حقیقت بسیار بهتر و زیباتر از تصوراتم بود.

وی ادامه داد: می خواهیم دانشجویان 2 شهر و 2 کشور را با فرهنگ ها و آداب و رسوم مشترک همدیگر آشنا کنیم و در این زمینه کارهایی انجام دهیم.

کرکسلی گفت: هنرمندان بسیاری از شهرهای مختلف ترکیه علاقمند به انجام کارهای مشترک با تبریز هستند.

در ادامه نیز تعدادی از زنان تاثیرگذار و فعال تبریزی در عرصه های مختلف به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضرورت گسترش فعالیت های مشترک بانوان ایران و ترکیه – خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضرورت گسترش فعالیت های مشترک بانوان ایران و ترکیه – خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.