صدها ستاره ای که ناگهان ناپدید شدند؛ کجا رفتند؟

به گزارش خبرگزاری گولوپ، دانشمندان مدت ها است شک کرده اند که برخی از ستاره های عظیم الجثه به سادگی ناپدید شده اند و هیچ اثری در آسمان شب باقی نگذاشته اند. ستاره هایی که به وضوح در رصدهای قدیمی تر دیده می شوند، به طور غیرقابل توضیحی در رصدهای جدیدتر وجود ندارند. ستاره ها یک دسته کلید نیستند که شما آن ها را پشت کاناپه گم کنید. پس این ستاره ها کجا می روند؟

مطالعه ای جدید، قانع کننده ترین توضیح احتمالی را به ما ارایه کرده است. تیمی بین المللی به رهبری آلخاندرو ویگنا گومز، اخترفیزیکدان از موسسه نیلز بور در دانمارک و موسسه ماکس پلانک برای اخترفیزیک در آلمان در بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که برخی ستارگان عظیم الجثه می توانند بدون هیچ انفجار و در سکوت کامل بمیرند.

سیستم دوتایی به نام VFTS 243 در ابر ماژلانی بزرگ، متشکل از یک سیاهچاله و یک ستاره همراه شاهد کار محققان است. این منظومه هیچ نشانه ای از انفجار ابرنواختری نشان نمی دهد و این، در حالی است که طبق مدل های ما، شکل گیری سیاه چاله همراه با انفجار ابرنواختری است.

ویگنا گومز توضیح می دهد:«اگر کسی در زمان مناسب به ستاره ای که در حال فروپاشی است، خیره شود؛ ممکن است ناگهان متوجه شود که ستاره خاموش شده و از آسمان ناپدید شده است».

رازگشایی از ناپدید شدن ناگهانی صدها ستاره در آسمان!

فروپاشی آن قدر کامل است که هیچ انفجاری رخ نمی دهد و هیچ ابرنواختری درخشانی در آسمان شب نمی بینیم. ستاره شناسان در واقع ناپدید شدن ناگهانی ستارگان درخشان را در زمان های اخیر مشاهده کرده اند. اما نتایجی که ما از تجزیه و تحلیل VFTS 243 به دست آوردیم، ما را به یک توضیح معتبر بسیار نزدیک تر کرده است.

متن این گزارش را اینجا بخوانید.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صدها ستاره ای که ناگهان ناپدید شدند؛ کجا رفتند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صدها ستاره ای که ناگهان ناپدید شدند؛ کجا رفتند؟"، کلیک کنید.