شرحی بر دعای روز بیست وچهارم ماه رمضان / خدایا دعاهای خیر ما را مستجاب کن

شرحی بر دعای روز بیست وچهارم ماه رمضان / خدایا دعاهای خیر ما را مستجاب کن

در دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان آمده است: «اگر در مصیبت ها و نداری ها از خدا گله نکنیم و تسلیم خدا باشیم، یعنی اینکه ما از خدای راضی هستیم و خدا هم از ما رضایت دارد. اما خیلی سخت است که انسان ذره ای گله از خدا نداشته باشد. روایت داریم از امام جواد (ع) که فرمود: مومن باید سه خصلت داشته باشد؛ اول توفیق داشته باشد، دوم خودش را موعظه کند و سوم اینکه نصیحت دیگران را قبول کند».

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهمّ انّی اسْالُکَ فیه ما یُرْضیکَ واعوذُ بکَ ممّا یوذیک واسالُکَ التّوفیقَ فیهِ لانْ اطیعَکَ ولا اعْصیکَ یا جَوادَ السّایلین»  

«خدایا در این روز از تو درخواست می کنم آنچه را که رضای تو در اوست، و به تو پناه می برم از آنچه تو را پسند است و از تو توفیق می خواهم که در این روز به فرمان تو باشم و هیچ نافرمانی نکنم، ای عطا بخش سوال کنندگان».

به گزارش گولوپ، آیت الله مجتهدی تهرانی در ترجمه این دعا می گوید: در این دعا رو به پروردگار می گوییم؛ «ای خدا، من از تو چند چیز را در ماه رمضان سوال می کنم، اول اینکه تو از من راضی شوی و زندگی من طوری باشد که از من رضایت داشته باشم. این توفیق است که آدم کارهای خود را به گونه ای انجام دهد که خدا از او راضی باشد و پناه می برم به تو از چیزهایی که تو را اذیت می کند، یعنی از گناه و اطاعت از شیطان و اطاعت از نفس».

وی می گوید: اگر می خواهید بدانید که خدا از شما راضی هست یا نه، ببینید خودتان در ته دل از خدا راضی هستید؟ اگر راضی باشید، خدا هم از شما راضی است.

این عالم ربانی می افزاید: حدیث داریم که شما مانند بیمار هستید و خدا مانند دکتر و طبیب. همان طور که دکتر هر چه بگوید، بیمار می پذیرد، خدا هر چه به ما داد، ما هم باید رضایت داشته باشیم.

آیت الله مجتهدی تهرانی ادامه می دهد: اگر در مصیبت ها و نداری ها از خدا گله نکنیم و تسلیم خدا باشیم، یعنی اینکه ما از خدای راضی هستیم و خدا هم از ما رضایت دارد. اما خیلی سخت است که انسان ذره ای گله از خدا نداشته باشد.

وی در شرح فراز «واسالُکَ التّوفیقَ فیهِ لانْ اطیعَکَ» می گوید: خدایا از تو توفیق می خواهم که در ماه رمضان اطاعت تو را کنم و گناه انجام ندهم. روایت داریم از امام نهم (ع) که فرمود: مومن باید سه خصلت داشته باشد؛ اول توفیق داشته باشد، دوم خودش را موعظه کند و سوم اینکه نصیحت دیگران را قبول کند.

این استاد اخلاق با اشاره به مال اندوزی برخی از مردم برای وراث، گفت: وارثان خود را به خدا بسپارید و نه به پول. حدیث داریم که اگر وارث خوب هستند، خدا خودش نگهبان آنهاست و اگر بد و دشمن خدا هستند؛ چرا برای دشمنان خدا زحمت می کشید؟

آیت الله مجتهدی تهرانی می گوید: در پایان دعا برای استجابت دعا می گوییم؛ ای خدایی که به هر کسی که از تو چیزی سوال می کند، تو جود می کنی و نسبت به او بخشش داری، دعای ما را استجابت کن. ما گاهی سایلین را رد می کنیم؛ اما خدا درخواست همه را می دهد و رد نمی کند؛ ولی گاهی چیزی که صلاح ما نیست را از خدا می خواهیم و خدا نمی دهد؛ البته آن خواسته را هم در قیامت برآورده می کند.

وی در پایان می گوید: در قیامت بندگان می پرسند؛ خدایا اینها که به ما می دهی، چیست؟ خطاب می آید که در دنیا خواستی صلاح نبود بدهیم و الان آن را برآورده می کنیم.

انتهای ییام

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شرحی بر دعای روز بیست وچهارم ماه رمضان / خدایا دعاهای خیر ما را مستجاب کن" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شرحی بر دعای روز بیست وچهارم ماه رمضان / خدایا دعاهای خیر ما را مستجاب کن"، کلیک کنید.