سنگ کلیه با خوردن چه غذا هایی بروز می کند؟

سنگ کلیه با خوردن چه غذا هایی بروز می کند؟

آفتاب نیوز :

سنگ کلیه، شایعترین بیماری کلیه است که یک تعریف واحد برای انواع مختلف کریستال های کوچک و جامد است که عامل های مختلفی مثل وجود بیش از حد برخی مواد معدنی در کلیه و عفونت های کلیوی، باعث ایجاد آن می شود.

ژن نیز می تواند در ایجاد سنگ کلیه تاثیرگذار باشد. از بین افرادی که مبتلا به سنگ کلیه می شوند، 40 درصد سابقه خانوادگی ابتلا به سنگ کلیه داشته اند. ممکن است بدن آن ها بیش از حد کلسیم و یا کمتر از حد معمول سیترات (یک ماده شیمیایی موجود در مرکبات) تولید کند.

اگر در وضعیت سلامتی خوبی قرار داشته باشید، ممکن است عوامل دیگری باعث رشد سنگ کلیه شوند. یکی از اولین مواردی که باید به آن توجه کرد، آب است. اگر به اندازه کافی مایعات مصرف نکنید، به اندازه کافی ادرار تولید نمی شود و این به معنی افزایش احتمال تشکیل سنگ کلیه است.

 نوشابه سرشار از فسفات است که ممکن است منجر به سنگ کلیه شود. اگزالات، نیز ترکیبات آلی موجود در برخی مواد غذایی از جمله گیاهان سالم مانند اسفناج و سیب زمینی شیرین است. اگزالات، به برخی مواد معدنی از جمله کلسیم متصل می شود و کریستال های اگزالات کلسیم منشا اصلی تشکیل سنگ کلیه هستند.

 اگر رژیم غذایی سرشار از سدیم داشته باشید، احتمال وجود کلسیم بیشتر در ادرار افزایش می یابد. بیشتر افراد سدیم را از طریق نمک به دست می آورند، بنابراین مقدار زیاد نمک احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد.

 مصرف کلسیم به خودی خود موردی ندارد، در واقع، کلسیم بسیار کم در رژیم غذایی ممکن است منجر به تشکیل سنگ کلیه در برخی افراد شود، اما مشکل در زمان ترکیب با میزان بالای سدیم باشد.

پروتیین حیوانی زیاد از دیگر عوامل ایجاد سنگ کلیه است. مصرف بیش از حد استیک مرغ، تخم مرغ و غذا های دریایی می تواند موجب تجمع اسید اوریک در بدن شود، که یکی دیگر از دلایل تشکیل سنگ کلیه است.

پیشگیری از سنگ کلیه 

 پیشگیری به این معنی است که اگر دارویی تجویز شده است آن را مصرف کنید و مراقب رژیم غذایی خود نیز باشید. سعی کنید برای حفظ رنگ زرد کمرنگ یا شفاف ادرار، به اندازه کافی آب بنوشید که حدود 8 تا 10 لیوان در روز است. افزایش تدریجی به بدن زمان کافی برای تطبیق با مایعات اضافه را می دهد.

 رنگ ادرار اگر زرد تیره است یعنی به اندازه کافی آب نمی نوشید. اگر با وجود نوشیدن مایعات فراوان و تغییر رژیم غذایی خود دچار سنگ کلیه بیشتری می شوید، ممکن است پزشک برای کمک به تجزیه سنگ و یا جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ، دارو تجویز کند.

در صورتی که دچار بیماری های کلیوی، قلبی یا کبدی هستید و برای مصرف مایعات محدودیت دارید، پیش از اضافه کردن میزان مایعات مصرفی خود با پزشک مشورت کنید.

درمان سنگ ها بستگی به اندازه و محل آن دارد که بنا بر تشخیص پزشک ممکن است درمان غیر جراحی یا درمان های جراحی نیاز داشته باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سنگ کلیه با خوردن چه غذا هایی بروز می کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سنگ کلیه با خوردن چه غذا هایی بروز می کند؟"، کلیک کنید.