زمان بازگشایی «خزانه جواهرات ملی» اعلام شد

خزانه جواهرات ملی پس از حدود چهار سال تعطیلی، از هفته آینده بازگشایی می شود.

به گزارش گولوپ، روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه ای که 16 خردادماه منتشر کرده است، اعلام کرد: پیرو درخواست بازدید علاقمندان و نظر به پایان عملیات عمرانی، خزانه جواهرات ملی از روز دوشنبه 21 خرداد ماه 1403 طبق روال گذشته برای بازدید عموم بازگشایی می شود.

بازدید از خزانه جواهرات ملی در روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت 13:00 تا 15:30 امکان پذیر است.

بنابر اطلاعیه بانک مرکزی، علاقمندان برای بازدید از این مجموعه، می توانند برای تهیه بلیت در محل خزانه جواهرات ملی به نشانی تهران، میدان امام خمینی (ره)، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، نبش کوچه بانک مرکزی، ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند.

زمان بازگشایی «خزانه جواهرات ملی» اعلام شد
الماس دریای نور، محل نگهداری: خزانه جواهرات ملی

خزانه جواهرات بانک مرکزی همزمان با همه گیری ویروس کرونا تعطیل شده بود که ادامه دار شدن این تعطیلی، به انتقال این گنجینه به خزانهٔ جدید بانک مرکزی در تپه های عباس آباد تهران که درحال ساخت است، ارتباط داده شد.

در دی ماه سال 1401 انتشار یک توییت از سوی علی بهادری ـ سخنگوی دولت ـ به این شرح که « «35 میلیارد دلار اموال ایرانیان شامل 384 چمدان جواهر و الماس دو تاج با 5 هزار قطعه الماس، 50 قطعه زمرد و 368 حبه مروارید که از نظر قیمت غیرقابل تخمین است و… این ها بخشی از اموالی است که دیکتاتور هنگام فرار با خود به خارج برد.» توجه ها را به خزانه تعطیل شده جواهرات ملی جلب کرد. چند روز پس از آن، عزت الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ عکس هایی را در فضای مجازی منتشر کرد که نشان می داد از خزانه جواهرات ملی بازدید کرده است.

ضرغامی با انتشار پیامی در توییتر، وجود دو تاج سلطنتی را در خزانه جواهرات ملی تایید کرد و نوشت که «امروز از گنجینه جواهرات سلطنتی بانک مرکزی بازدید کردم. باید امکان بازدید عمومی از دیدنی های آن فراهم شود. آن دو تاج معروف را که می بینم، جای خالی دارایی های عظیم به غارت رفته ملت توسط پهلوی را بیشتر حس می کنم.» پس از آن خزانه جواهرات ملی به مدت محدود یک هفته و به مناسبت دهه فجر (از 12 تا 19 بهمن 1401) باز شد. این خزانه پس از آن زمان تا کنون تعطیل مانده است.

زمان بازگشایی «خزانه جواهرات ملی» اعلام شد
تاج کیانی، تاج پادشاهان دودمان قاجار، محل نگهداری: خزانه جواهرات ملی

گنجینه بی مانند «خزانه جواهرات ملی» مجموعه ای از گرانبهاترین جواهرات جهان است که در قرون و اعصار مختلف گردآوری شده است. خزانه فعلی جواهرات در سال 1334 ساخته و در سال 1339 با تاسیس بانک مرکزی ایران افتتاح و به این بانک سپرده شد و اکنون نیز در صیانت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

الماس دریای نور، جقهٔ نادری، تاج پهلوی، تاج کیانی،  کرهٔ جواهرنشان، تخت طاووس و تخت نادری از جمله شاخص ترین آثار و جواهراتی است که در این گنجینه نگهداری می شود.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زمان بازگشایی «خزانه جواهرات ملی» اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زمان بازگشایی «خزانه جواهرات ملی» اعلام شد"، کلیک کنید.