زاکانی: درباره مترو توضیحاتی خواهم خواست و تصمیم گیری میکنم

زاکانی: درباره مترو توضیحاتی خواهم خواست و تصمیم گیری میکنم

شهردار تهران نسبت به حوادث اخیر خطوط متروی تهران و استعفای مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری گولوپ،علیرضا زاکانی در حاشیه آیین رونمایی از ناوگان برقی جدید حمل و نقل عمومی شهر تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همه تلاش ما این است تا خدمت شایسته ای به آنها ارایه کنیم، اظهار کرد: چند دسته کار در حال انجام است؛ یک اقدام در حوزه مترو مبنی بر اضافه شدن خطوط و ناوگان جدید است تا این ظرفیت دو برابر شود.
وی ادامه داد: در بخش دوم ورود وسایل حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس، تاکسی، ون و موتور است؛ قرارداد سه هزار اتوبوس برقی منعقد شده که دو هزار و 500 دستگاه خارجی و 500 دستگاه داخلی است. قرارداد دو هزار دستگاه دیزلی داخلی نیز منعقد شده و تا پایان سال آینده به ناوگان اضافه خواهد شد. سرعت ورود خودرو های خارجی بیشتر است و تا انتهای 6 ماه باید این اتوبوس ها در تهران باشد.

وی با بیان اینکه 10 هزار دستگاه ون نیز طی 10 ماه وارد می شود، گفت: قرارداد ها منعقد شده و مراحل مالی آن در حال انجام است و بانک مرکزی و بانک شهر و همچنین وزارت های کشور، صمت و نیرو نیز اوج همکاری را داشتند.  

زاکانی با بیان اینکه از 27 هزار و 500 دستگاه تاکسی برقی دو هزار و 500 دستگاه شاسی بلند و برای مسیر هایی همچون فرودگاه است، گفت: 27 هزار تاکسی نیز وزارت صمت پیش بینی کرده و در مجموع به بیش از 50 هزار تاکسی می رسد. تاکسی های وزارت صمت جایگزین تاکسی های فعلی می شود. تاکسی های وارداتی نیز مالک شرکتی خواهند بود.
زاکانی با اعلام اینکه دو هزار و 100 دستگاه اتوبوس در خطوط فعال هستند و این تعداد به مرور اضافه می شود، گفت: برای سال آینده اتوبوس های فعال چندین برابر تعداد اتوبوس هایی می شود که وقتی ما شهرداری را تحویل گرفتیم در تهران فعال بود.
وی با بیان اینکه دو هزار ون فعال مربوط به 17 سال پیش در سطح شهر داریم، یادآور شد: ون های وارداتی جایگزین ون های فرسوده فعلی خواهد شد.
شهردار تهران یادآور شد: بخشی از موتور ها در داخل کشور و از سه شرکت خریداری شده و از دو شرکت دیگر نیز خرید خواهد شد. در تهران 2.5 میلیون دستگاه موتور پلاک شده و توان تحویل داخلی 15 هزار دستگاه و تعداد موتور های وارداتی 150 هزار دستگاه است؛ لذا اتوبوس ها، تاکسی ها و موتور ها داخلی سازی خواهند شد و از سال آینده افق جدیدی برای کشور روشن می شود.
زاکانی همچنین تصریح کرد: تعرفه گمرکی این وسایل یک درصد است که جای تقدیر از دولت دارد؛ لذا خودرویی که وارد می شود، غیر از هزینه های پلاک گذاری و گمرکی، قیمتش یک میلیارد و 100 میلیون تومان خواهد بود؛ در حالیکه در بازار قیمت آن سه تا چهار میلیارد تومان است. بخشی از هزینه های یک میلیاردی را نیز دولت می دهد و قیمت به 500 میلیون تومان می رسد. همچنین 90 میلیون تومان نیز برای خودرو های اوراقی پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه وسایل نقلیه وارداتی ارزان تر از وسایل داخلی است، یادآور شد: هدف ما نجات از آلودگی هوا و ترافیک است و اگر کار به انتها برسد سال آینده بهار حمل و نقل عمومی خواهد بود.

زاکانی به خبر استعفای مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو اشاره کرد و افزود: ایشان در محل کار خود حضور دارد و اینکه می گویند نیست، نادرست است. در خصوص نکاتی که مطرح کرده بود، ظرف امروز و فردا توضیح خواهم خواست و تصمیم گیری خواهد شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زاکانی: درباره مترو توضیحاتی خواهم خواست و تصمیم گیری میکنم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زاکانی: درباره مترو توضیحاتی خواهم خواست و تصمیم گیری میکنم"، کلیک کنید.