دستاوردهای سفر رییس جمهور به استان سمنان/ تولید و مسکن جهش یافت – خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری گولوپ، گروه استان ها – محمد حسن مقدم نیا: حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی رییس جمهور ایران اسلامی برای دومین بار در مقام ریاست دولت سیزدهم به استان سمنان سفر کرد. سفری که در ابتدا یک روزه بود اما به اصرار مردم دامغان به جهت حضور رییس جمهور در شهر آنها، تا جمعه ظهر ادامه پیدا کرد.

محسن منصوری معاون اجرایی رییس جمهور درباره سفر دوم هیات دولت سیزدهم به استان سمنان گفت: تصویب 145 مصوبه جدید با اعتبار حدود 9 هزار میلیارد تومان از جمله برکات این سفر برای استان مستعد سمنان است.

اما اگر بخواهیم نگاهی به دستاوردهای سفر دوم هیات دولت به استان سمنان داشته باشیم ابتدا باید به اطلاعاتی که در صبح روز سفر از سوی مسوولان دولتی در اختیار رسانه ها قرار گرفت نگاهی بیاندازیم، بروشوری که در آن نوشته شده بود 9 پروژه مهم در سفر استانی دوم هیات دولت سیزدهم به استان سمنان به اعتبار شش هزار و 50 میلیارد تومان اجرایی می شود.

طرح ها یکی پس از دیگری مصوب شدند

از جمله این طرح ها می توان به آزاد راه حرم تا حرم اشاره کرد که حدفاصل قم تا گرمسار آن اجرایی شده و نیاز است که از گرمسار تا مشهد این طرح اجرایی شود. تکمیل بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود و مرکز جامع سرطان با 300 میلیارد تومان اعتبار، تکمیل پروژه های مقاوم سازی و محرومیت زدایی، مدارس نا ایمن و ساماندهی مدارس با اعتبار 220 میلیارد تومان از دیگر طرح های اولویت دار سفر بودند.

در این طرح ها همچنین تکمیل مخازن آب شهرها و روستاهای استان سمنان با اعتبار 160 میلیارد تومان نیز ذکر شده هر چند به درستی مشخص نیست که این امر به چه روستاها و شهرها و طرح هایی اشاره دارد اما مشخصاً در روز سفر رییس جمهور به استان سمنان یکی از مهمترین طرح های نیروگاهی استان سمنان در دوران بعد از انقلاب اسلامی به بهره برداری رسید.

افتتاح فاز دوم نیروگاه برق سمنان به ظرفیت 366 مگاوات برای رفع ناترازی های تامین انرژی به خصوص صنایع شامل 2 واحد گازی 162 مگاواتی نخستین برنامه سفر رییس جمهور در بدو ورود به استان سمنان و دیدار با مسوولان استانی بود. این نیروگاه حالا 690 مگاوات توان تولید برق دارد.

دستاوردهای سفر رییس جمهور به استان سمنان/ تولید و مسکن جهش یافت

تامین برق و آب در سمنان و گرمسار

اهمیت این دست طرح ها آنجا است که رییس جمهور در هنگام افتتاح این طرح به خبرنگاران اعلام کرد: دولت سیزدهم در بدو ورود با 22 هزار مگاوات ناترازی انرژی روبرو بود لذا وزارت صمت و نیرو تلاش کردند تا این ناترازی را کاهش دهند و در اقدامی جهادی شاهد بودیم که هشت هزار مگاوات تولید برق در کشور صورت گرفت.

طرح تکمیل آبرسانی به شهرستان گرمسار در سیمین دشت و حبله رود با توجه به کم آبی فراوانی که در این شهرستان وجود دارد از دیگر طرح های سفر رییس جمهور به استان سمنان بود. اردشیر مطهری نماینده گرمسار در مجلس در گفتگو با خبرنگار گولوپ، ضمن بیان اینکه این طرح 23 کیلومتر لوله فولادی با ظرفیت 630 لیتر بر ثانیه خط انتقال دارد، تاکید کرد: 20.5 میلیون مترمکعب آب شرب و صنعت شهرستان های گرمسار، آرادان و شهر ایوانکی از این طرح تامین می شود.

این خط لوله 74 کیلومتر از بند انحرافی سیمین دشت است که بخشی از آن با حضور هیات دولت در گرمسار افتتاح شد پور احمد رییس حوزه آبریز فلات مرکزی و شرقی وزارت نیرو در این مراسم با بیان اینکه برای تکمیل طرح آبرسانی گرمسار، ایوان کی و آرادان مجموعاً یک هزار و 164 میلیون ریال هزینه شده بود گفت: یک هزار و 862 میلیون ریال اعتبار در سفر اول رییس جمهور به سمنان به این طرح اختصاص یافت تا کارها سریع تر پیش برود.

ایستگاه پمپاژ به شهر جدید ایوانکی دیگر طرحی بود که در سفر استانی هیات دولت سیزدهم افتتاح شد در روز پنجشنبه سی ام فروردین ماه همچنین نیروگاه تجدید پذیر خورشیدی 33 مگاواتی نیز به بهره برداری رسید و توان تولیدی برق نیروگاهی استان از یک هزار و 100 مگاوات هم عبور کرد.

جشن احیای 201 واحد راکد تولیدی و صنعتی سمنان

جشن احیای 201 واحد راکد تولیدی و صنعتی سمنان در شهرک صنعتی مرکز استان با حضور رییس جمهور برگزار شد. جشنی که در ابتکاری جالب در محوطه همان کارخانه ای گرفته شد که 12 سال تعطیل بود و در سال 1402 با تغییر سرمایه گذار و رفع موانع به همت دولتمردان در استان سمنان و با مشارکت بخش خصوصی فعال شد و حالا تولید کاشی و سرامیک را با نام جدیدی دارد.

سید محمد رضا هاشمی استاندار سمنان در گفتگو با خبرنگار گولوپ، ضمن بیان اینکه از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون 201 واحد راکد در این استان به چرخه تولید بازگشته گفت: یکی از افتخارات ما در استان این است که طی دولت سیزدهم حتی یک کارخانه در استان تعطیل نشده است.

وی با بیان اینکه با احیای این واحدها نرخ بیکاری در استان سمنان کاهش و اشتغال افزایش یافته است، تاکید کرد: یکی از اولویت های جدی دولت در استان سمنان طی سال جاری نیز تداوم روند احیای واحدهای راکد و کمک به رونق تولید و تحقق شعار سال است.

دستاوردهای سفر رییس جمهور به استان سمنان/ تولید و مسکن جهش یافت

احیای راکدها، راستِ کار دولت سیزدهم!

حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی رییس جمهور در جشن احیای واحدهای تولیدی استان سمنان با بیان اینکه هشت هزار و 400 واحد تولیدی راکد در دولت سیزدهم احیا شده است، گفت: با احیای این واحدهای راکد و بازگشت آنها به تولید 195 هزار شغل نیز در کشور تثبیت شده است.

رییسی همچنین با بیان اینکه یکی از بخش هایی که در تحقق مشارکت مردم در راستای جهش تولید بسیار سهم دارد، بخش تعاونی است، تاکید کرد: دولت تلاش دارد تا از تعاونی ها حمایت کند اما تعاونی ها و افرادی که توانایی، امکان و انگیزه دارند با همکاری وزارت تعاون و دیگر بخش های مربوطه به میدان بیایند.

همزمان با حضور رییس جمهور در جشن احیای واحدهای تولیدی داوود منظور رییس سازمان برنامه و بودجه در دامغان حضور داشت و از محور نیمه تمام دامغان- جندق بازدید کرد محوری که عید امسال با 9 کشته در یک تصادف خبر ساز شد و بارها و بارها ایمن سازی آن توسط مردم و مسوولان شهرستان دامغان و استان سمنان مطالبه شده است. طرح دو بانده شدن محور دامغان به معلمان به دلیل مشکلات اعتباری و پیمانکاری و… به اتمام نرسیده است.

بهداشت درمان و زیرساخت

از آنجا که در یک گزارش نمی توان به تمام اتفاقات یک سفر استانی پرداخت تلاش داریم به صورت مختصر به برخی دیگر از اتفاقات مهم سفر نیز اشاره کنیم برای مثال با حضور وزیر بهداشت در شاهرود پروژه مرکز خدمات جامع سلامت و محل زیست پزشک میغان با زیر بنای 410 متر مربع افتتاح و کلنگ پایگاه سلامت فدک در یک هزار و 500 متر مربع زمین زده شد.

همان زمان و 65 کیلومتر آن سو تر پست 400 کیلو وات میامی با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد علیرضا آشوری فرماندار میامی در گفت وگو با خبرنگار گولوپ، ضمن بیان اینکه با حضور وزیر ارتباطات پست 400 کیلو وات میامی افتتاح شد، ابراز داشت: این پروژه با اعتبار 450 میلیارد ریال از 200 مگاوات آمپر به دوبرابر افزایش یافت. احداث خط 63 کیلوولت عباس آباد- میامی دیگر پروژه مهمی بود که امروز به بهره برداری رسید، برای این طرح ها نیز یک هزار و 435 میلیارد ریال اعتبار هزینه شد و عملیات اجرایی پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها نیز با حضور زارع پور آغاز شد.

در غرب استان و در شهرستان گرمسار نیز دو باب خانه بهداشت با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در قالب سفر دولت سیزدهم به استان سمنان افتتاح شد. تامین نیاز درمانی و بهداشتی مردم هدف این طرح ها اعلام شده است. مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان در گفتگو با خبرنگار گولوپ، از بهره برداری استخر شهدای دانش آموز سمنان با حضور وزیر آموزش و پرورش در مهدیشهر خبر داد و گفت: برای این استخر 224 میلیارد و 618 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

دستاوردهای سفر رییس جمهور به استان سمنان/ تولید و مسکن جهش یافت

جشن اهدای زمین

برنامه های دور دوم سفر دولت مردمی به استان سمنان در شاهرود و با واگذاری زمین نهضت ملی مسکن و طرح جوانی جمعیت دنبال شد. در جشن واگذاری زمین نهضت ملی مسکن با حضور رییس جمهور، یک هزار و 150 قطعه زمین در طرح جوانی جمعیت به مردم استان سمنان واگذار شد. دو هزار و 58 واحد مسکونی نهضت ملی مسکن و مسکن گولوپ باقی مانده در این سفر افتتاح و به بهره برداری رسید.

رییس جمهور در این جشن که در سالن ورزشی شهرداری شاهرود برگزار شد بر اهمیت خانواده تاکید کرد و ضمن اشاره به حمایت های دولتی از مسکن جوانان بیان کرد: دولت خود را موظف می بیند که از جوانان و خانواده ها حمایت کند.

افتتاح چند طرح عمرانی و اقتصادی

در ادامه این روز پست 63.20 کیلوولت تاریخانه دامغان همزمان با حضور حجت الاسلام رییسی در استان سمنان با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه به بهره برداری رسید و در یکی از مهمترین تحولات واحد تولیدی فروسیلیس در دامغان به مثابه بزرگترین کارخانه فروسیلیس ایران و یکی از ابر کارخانه های خاور میانه با 15 هزار میلیارد تومان اعتبار راه اندازی شد.

همزمان با روز پنجشنبه پاسگاه محیط بانی در پارک ملی صیدوای مهدیشهر به نام شهید غلامرضا جعفری از شهدای محیط بان نیز راه اندازی شد. سلاجقه رییس سازمان حفاظت از محیط زیست و معاون رییس جمهور در مراسم افتتاح این پاسگاه محیط بانی حضور پیدا کرد. همزمان با این برنامه و در 40 کیلومتر آن سور تر انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از نمایشگاه دستاوردهای بانوان استان سمنان در مرکز استان بازدید کرد و قول هایی را برای تامین بازارهای مورد نیاز بانوان داد.

افتتاح کیسه پلی پروپیلن با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت که یک روز زودتر از هیات دولت به استان سمنان آمده و دو کارخانه دیگر را نیز در گرمسار و ایوان کی افتتاح کرد، از دیگر برنامه های سفر روز پنجشنبه هیات دولت به استان سمنان بود.

دستاوردهای سفر رییس جمهور به استان سمنان/ تولید و مسکن جهش یافت

پله آخر سفر در دامغان

وزیر جهاد کشاورزی نیز از سیلوی 100 هزار تنی گندم گرمسار که بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما به دلایلی نیمه کاره رها شده بازدید کرد و از نزدیک در جریان مشکلات این سیلو قرار گرفت، از سوی دیگر زلفی گل وزیر علوم نیز در مراسم رونمایی از شش محصول شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان بازدید از پیشرفت های علمی استان قدردانی کرد.

رییس جمهور شامگاه پنجشنبه در یک نشست مهم در شهرستان شاهرود حضور پیدا کرد که البته خبرنگاران از حضور در آن منع شدند، در این نشست پیرامون مشکل اساسی آب در استان سمنان و مسایلی مانند سیمان بی ارجمند و… بحث و تبادل نظر شد.

پله آخر سفر در دامغان بود که با قطار صورت گرفت، رییس جمهور باید از شاهرود به دامغان می رفت و مجدداً به شاهرود بازمی گشت تا با هواپیما خود را ظهر آدینه به تهران برساند. رییسی در جمع مردم دامغان در مصلای این شهرستان با اشاره به مسایل و مشکلات دامغان تاکید کرد: یکی از مطالبات مردم شهرستان دامغان بهداشت و درمان است و باید اقدامات بهداشتی و درمانی از مسایل مورد توجه برای مسیولان باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دستاوردهای سفر رییس جمهور به استان سمنان/ تولید و مسکن جهش یافت – خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دستاوردهای سفر رییس جمهور به استان سمنان/ تولید و مسکن جهش یافت – خبرگزاری گولوپ | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.