دریافت پالس های رادیویی غیرمعمول از فضا

دریافت پالس های رادیویی غیرمعمول از فضا

به گزارش گولوپ، پالس های رادیویی می توانند روزنه ای برای کشف اسرار کیهانی باشند.

به نقل از گولوپ، تصور می شود نوعی از ستاره نوترونی با گردش آهسته که «مگنتار»(Magnetar) نامیده می شود، دارای میدان های مغناطیسی سطحی بسیار قوی است. بیشتر مگنتارها فقط در طول موج های پرتو ایکس و گاما یافت می شوند. تاکنون تنها شش مورد از آنها با قابلیت تولید پالس های رادیویی کشف شده اند.

پژوهشگران، پالس های رادیویی غیرمعمول را کشف کرده اند که از مگنتار پیچیده «XTE J1810-197» ساطع می شوند. پالس ها با استفاده از «تلسکوپ رادیویی پارکس»(Parkes Observatory) متعلق به «سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود»(CSIRO) کشف شده اند.

پس از یک انفجار پرانرژی در سال 2003، مگنتار XTE J1810-197 برای اولین بار همراه با همتای رادیویی غیرمعمول خود شناسایی شد. پژوهش های بعدی نشان دادند که مگنتار، پالس های رادیویی قوی و دچار قطبش را منتشر می کند. شکل نبض و شدت انتشار رادیویی، تغییرات قابل توجهی را به مرور زمان نشان داد.

این مگنتار که در فاصله 8000 سال نوری از زمین قرار دارد، نزدیک ترین مگنتار شناخته شده به زمین است.

دکتر «مارکوس لوور»(Marcus Lower) از اعضای سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود و سرپرست این پژوهش معتقد است که نتایج به دست آمده، غیرمنتظره و بی سابقه هستند.

لوور گفت: برخلاف سیگنال های رادیویی که از سایر مگنتارها دیده ایم، این سیگنال دارای مقادیر زیادی قطبش دایره ای است که به سرعت تغییر می کند. ما قبلا چنین چیزی ندیده بودیم.

دکتر «مانیشا کالب»(Manisha Caleb) پژوهشگر «دانشگاه سیدنی»(USYD) و از پژوهشگران این پروژه گفت: این پژوهش پیرامون مگنتارها، اطلاعاتی را در مورد فیزیک میدان های مغناطیسی شدید و محیط هایی که ایجاد می کنند، ارایه می دهد.

سیگنال های ساطع شده از این مگنتار نشان می دهند که فعل و انفعالات در سطح ستاره، پیچیده تر از توضیحات نظری پیشین هستند.

حتی اگر مشخص نباشد که چرا این مگنتار عجیب عمل می کند، این گروه پژوهشی یک نظریه دارند. براساس یافته های این پژوهش، قطب مغناطیسی مگنتار توسط پلاسمای فوق گرم احاطه شده است که به عنوان یک فیلتر چار قطبش عمل می کند.

دقیقا باید مشخص شود که پلاسما چگونه این کار را انجام می دهد.

در سال 2018، «تلسکوپ لاول»(Lovell Telescope) 76 متری «دانشگاه منچستر» در «رصدخانه جودرل بانک»(Jodrell Bank Observatory) یک بار دیگر سیگنال ها را کشف کرد. تلسکوپ رادیویی پارکس، سیگنال ها را به سرعت پیگیری کرد و از آن زمان تاکنون به یک وسیله ضروری برای نظارت بر انتشارات رادیویی مگنتار تبدیل شده است.

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دریافت پالس های رادیویی غیرمعمول از فضا" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دریافت پالس های رادیویی غیرمعمول از فضا"، کلیک کنید.