دانستنی ها درباره ویتامین F

دانستنی ها درباره ویتامین F

آفتاب نیوز :

اگربه ویتامین F فکر کنید، احتمالاً اول از همه تصور می کنید که این ماده همان طور که از اسمش بر می آید، یک ویتامین است. اگر چنین باوری داشته باشید، احتمالاً با خواندن خط های بعدی متعجب خواهید شد.

اول از همه، اینکه ویتامین F بر خلاف اسمش واقعاً یک ویتامین نیست، بلکه شامل دو نوع چربی به نام های آلفا لینولنیک اسید (ALA) و لینولییک اسید (LA) است. این را هم بدانید که بدون این اسیدهای چرب نمی توان زندگی سالمی داشت.

ویتامین F – چربی های خوب
آلفا لینولنیک اسید و لینولییک اسید هر دو از خانواده “اسیدهای چرب با چند درجه غیر اشباع” یا Polyunsaturated Fatty Acids و به اختصار PUFA هستند. این گروه از اسیدهای چرب کارهای بسیار مهمی را در بدن انسان انجام می دهند که یکی از آن ها، محافظت از اعصاب است. بدون این دو چربی اساساً انعقاد خون اتفاق نمی افتد و حتی نمی توانید عضلات خود را حرکت دهید. با این حال بدن نمی تواند این دو ماده را تولید کند و باید آن ها را از طریق رژیم غذایی به دست آورد.

ویتامین F و سلامت قلب
به نظر می رسد که مصرف مقادیر بالای آلفا لینولنیک اسید و لینولییک اسید با کاهش خطر بیماری عروق کرونا ویروس قلب و به طور کلی مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

ویتامین F و سلامت شناختی
شواهد متقاعدکننده ای وجود دارد که اسیدهای چرب امگا 3 همچون آلفا لینولنیک اسید به کاهش زوال شناختی ناشی از بالا رفتن سن کمک می کنند.

ویتامین F و التهاب
شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 از جمله آلفا لینولنیک اسید، به کاهش التهاب در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی کمک می کند و منجر به کاهش درد و سفتی مفاصل می شود.

منابع ویتامین F
اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 در طیف گسترده ای از مواد غذایی یافت می شوند. البته آلفا لینولنیک اسید بیشتر در مواد غذایی گیاهی موجود است، در حالی که لینولییک اسید را می توانید در روغن های گیاهی، مغزها، دانه های روغنی، گوشت و تخم مرغ پیدا کنید. به طور کلی لینولییک اسید (امگا 6) در مواد غذایی مصرفی ما بیشتر یافت می شود.

علایم کمبود ویتامین F

بثورات پوستی خشک و پوسته پوسته، کاهش رشد کودکان و نوزادان، آسیب پذیری بیشتر در مقابل عفونت ها، کندی فرآیند بهبود زخم، اختلال شناختی.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دانستنی ها درباره ویتامین F" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دانستنی ها درباره ویتامین F"، کلیک کنید.