خلیل طهماسبی، آخرین بازمانده موسیقی چوپانی مازندران درگذشت

خلیل طهماسبی، آخرین بازمانده موسیقی چوپانی مازندران درگذشت

آفتاب نیوز :

هنرمند آملی عرصه موسیقی مازندرانی که بیش از 6 دهه همراه با زندگی به سبک چوپانان مازندران در زمینه موسیقی محلی نیز فعال بود و نامش در فهرست نادره کاران میراث فرهنگی ناملموس کشور به عنوان گنجینه زنده بشری موسیقی شبانی ثبت شده بود امروز -جمعه- چشم از جهان فروبست.

خلیل طهماسبی عمران سال 1336 در روستای سنگچال آمل متولد شد و از کودکی در کنار پدرش کار چوپانی را آغاز کرد. لَله وانوازی را در دوران کودکی از پدرش حسینعلی طهماسبی که در نواختن لَلِه وا و هنر چوب تراشی مهارت داشت آموخت و از مادرش نازخانم نورمحمدپور عمران نیز نغمه ها و آوا های موسیقی بومی مازندرانی را فرا گرفت.

در کنار کار چوپانی، با سازی که پدرش ساخته بود لَلِه وانوازی را ادامه داد و پس از مدتی ساختن این ساز را نیز فرا گرفت. در جوانی فعالیت موسیقایی اش را با آموختن قطعات مرتبط با لَلِه وا از گالش ها و چوپانانی که در نواختن این ساز مهارت داشتند ادامه داد و تلاش کرد تا راوی اصالت موسیقی چوپانی مازندران برای نسل جدید باشد.

پس از مدتی مورد توجه پژوهشگران حوزه موسیقی مازندرانی قرار گرفت و قطعاتی با صدای لَلِه وای او ثبت و ضبط شد که برخی از این قطعات با روایت و اجرای او در آلبوم «موسیقی مازندران 2» منتشر شد و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

«لیلی جان»، «چپون حال»، «سما حال»، «پرجایی حال»، «تک سری»، «گله را بردن»، «رقص حال»، «بازی حال»، «چراغ حال»، «غریبه حال»، «زاری حال»، «طالب»، «بلبل سرِ دار»، «عباس خونی»، «خدا شهمیرزادی بیمه» و «مش حال» تعدادی از قطعات اجرا و روایت شده توسط این هنرمند موسیقی مازندران هستند.

فضل الله دهقان هنرمند و پژوهشگر برجسته موسیقی مازندران در مورد شخصیت و اثار این هنرمند فقید اظهار کرد: زنده یاد طهماسبی یکی از کسانی بود که قطعات به جا مانده از گذشتگان را که سینه به سینه از نسل های قدیمی به جا ماند به همان شکل حفظ کرد و برای نسل جدید روایت کرد.

وی افزود: زندگی زنده یاد طهماسبی در دامان طبیعت و فعالیت به شغل دامداری بر مبنای سنت و اصول چوپانان قدیمی مازندران سبب شده بود که اجرا های او حال و هوایی کاملا بومی داشته باشند و روایت بکرتری از موسیقی شبانی مازندران ارایه دهند.

نام زنده یاد خلیل طهماسبی 16 بهمن 1399 به عنوان گنجینه بشری در زمینه موسیقی شبانی در فهرست ملی نادره کاران میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده بود.

پیکر او امروز با حضور تعدادی از هنردوستان در آرامگاه امامزاده محمد (ع) روستای سنگچال به خاک سپرده شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خلیل طهماسبی، آخرین بازمانده موسیقی چوپانی مازندران درگذشت" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خلیل طهماسبی، آخرین بازمانده موسیقی چوپانی مازندران درگذشت"، کلیک کنید.