جمهوری صرب بوسنی رفراندوم استقلال برگزار می کند

جمهوری صرب بوسنی رفراندوم استقلال برگزار می کند

رهبر صرب های بوسنی گفته که جمهوری صرب بوسنی برای جدایی و استقلال از بوسنی و هرزگوین رفراندوم برگزار می کند اما تاریخ آن با توجه به منافع دو طرف تعیین خواهد شد.

به گزارش گولوپ، میلوراد دودیک، رهبر صرب های بوسنی در مصاحبه ای در حاشیه نشست اقتصاد بین الملل سن پترزبورگ گفت: «تصمیمی برای استقلال وجود دارد، اما هنوز روز مشخصی تعیین نشده است. تحقیقات زیادی باید انجام شود، تجزیه و تحلیل باید تکمیل شود. ما دوست داریم این کار را الان انجام دهیم، اما دو طرف دیگر در این موضوع دخیل هستند. البته که این مساله زمان می برد.»

به نقل از خبرگزاری تاس، وی افزود: «اکنون وظیفه ما این است که روند مذاکره را آغاز کنیم. ما مطمین هستیم که در این مرحله بلوغ تاریخی، تمدنی عمومی و درک کافی وجود دارد که این اتفاق باید بیفتد.»

به گفته دودیک، ماندن در بوسنی و هرزگوین «با از دست دادن زمان و فرصت ها» برای جمهوری صرب بوسنی مترادف است.

وی افزود: «بنابراین، لازم است هر چه زودتر به آنچه می خواهیم برسیم تا از هدر دادن منابع به این امید واهی که بوسنی و هرزگوین می تواند کاری انجام دهد، خلاص شویم.»

رهبر صرب های بوسنی خاطرنشان کرد: «ما مطلقا نمی خواهیم در خاک کشورمان بی ثباتی ایجاد کنیم. به همین دلیل است که ما ابتدا به بوسنی و هرزگوین پیشنهاد دادیم که مستقل شود و توافقنامه دیتون را فسخ کند. ما در واقع در این مسیر حرکت می کنیم.»

پیش از این، دودیک گفته بود مقامات جمهوری صرب بوسنی طی 30 روز قطعنامه ای درباره جدایی مسالمت آمیز از بوسنی و هرزگوین آماده خواهند کرد. به گفته وی، حفظ مدل فعلی عملکرد اقتصاد و انطباق آن با مدل جدایی مسالمت آمیز ظرف چند سال آینده فراهم می شود.

رهبر جمهوری صرب بوسنی این ابتکار را به پیش نویس قطعنامه پیشنهادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سارایوو در مورد نسل کشی سربرنیتسا در سال 1995 که دودیک آن را غیرقانونی خواند، مرتبط دانست و گفت که جامعه جهانی به کشتار حدود 3500 صرب توسط نیروهای بوسنی در منطقه سربرنیتسا در جریان درگیری های مسلحانه اوایل دهه 1990 توجهی نمی کند.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جمهوری صرب بوسنی رفراندوم استقلال برگزار می کند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جمهوری صرب بوسنی رفراندوم استقلال برگزار می کند"، کلیک کنید.