توصیه هایی برای پی بردن به اصالت لوازم آرایشی و بهداشتی

توصیه هایی برای پی بردن به اصالت لوازم آرایشی و بهداشتی

گولوپ/خوزستان اصالت وسایل آرایشی بهداشتی باید مشخص باشد و این لوازم به هیچ وجه نباید از دست فروش ها خریداری شوند زیرا محصولی که قرار است برای سلامت پوست و مو یا آرایش استفاده شود نباید مضر باشد.

غلامرضا مهشاد مدیر غذا، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول در گفت وگو با گولوپ، اظهار کرد: مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران زیاد است و تقریبا ایران پنجمین کشور در دنیا و اولین کشور در خاورمیانه از نظر مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی است. در این شرایط، 20 درصد وسایل آرایشی و بهداشتی موجود در ایران، تولید داخل کشور هستند و 20 درصد از مبادی رسمی و 60 درصد از طریق قاچاق وارد بازار می شوند.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از لوازم آرایشی مناسب افزود: اصالت وسایل آرایشی بهداشتی باید مشخص باشد و این لوازم به هیچ وجه نباید از دست فروش ها خریداری شوند زیرا محصولی که قرار است برای سلامت پوست و مو یا آرایش استفاده شود نباید مضر باشد.  

مهشاد با بیان اینکه اصالت کالا مشخص می کند یک کالا چه مقدار سلامت دارد، گفت: تبلیغات گمراه کننده و اغراق آمیزی در فضای مجازی و ماهواره در مورد اثرگذاری برخی وسایل آرایشی و بهداشتی پخش می شود و باید مردم مراقب باشند و گول نخورند.

وی با اشاره به عوارض جانبی برخی لوازم آرایشی و بهداشتی بیان کرد: برخی وسایل آرایشی و بهداشتی مانند سرم مو، ژل مو، شامپوها و حالت دهنده ها ممکن است ترکیبات آسیب زننده به مو داشته باشند و منجر به عوارضی مانند ریزش مو، تغییر رنگ یا جنس مو شوند و درمان آن هم بسیار سخت است.

مدیر غذا، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: یکی از عوراض بسیار شایع از وسایل لوازم آرایشی و بهداشتی غیرمجاز یا دارای فلزات سنگین، جوش صورت است. همچنین مواد نگهدارنده در این مواد موجب واکنش های آلرژیک مانند قرمزی و خارش پوست می شود. با توجه به حساسیت چشم ها، استفاده از برخی کرم ها در اطراف چشم ، خط چشم یا ریمل نیز ممکن است موجب بروز عوارض چشمی مانند عفونت های چشمی شوند. استفاده مستمر از وسایل آرایشی موجب سردرد و پیری زودرس هم می شود، بنابراین باید حواسمان باشد استفاده از این وسایل موجب آسیب زدن به سلامت نشود.

وی بیان کرد: وسایل آرایشی و بهداشتی پس از خریداری حتما باید در دمای مناسب و دور از آفتاب نگهداری شوند و از داروخانه ها یا فروشگاه های مجاز تهیه شوند.

شاخصه های یک محصول مناسب آرایشی و بهداشتی

مهشاد گفت: یک محصول آرایشی و بهداشتی «برچسب اصالت» دارد و مصرف کننده بر اساس آن متوجه می شود این محصول سالم است یا نه. یک سری علایم اختصاری برای مصرف کننده روی محصول وجود دارند و نخستین مورد آن، شناسه تجاری 14 رقمی است که برای هر نوع کالا، اختصاصی است. دومین مورد، شناسه 20 رقمی برای رهگیری محصول است تا مشخص شود کالا کجا ساخته شده و از چه مبادی وارد شده است.

وی افزود: سومین مورد مهم، شرکت تولیدکننده محصول، تاریخ تولید و تاریخ انقضای محصول است. کد اصالت 16 رقمی هم به صورت پوشش دار روی هر کالا وجود دارد و با خراش آن می توان اصالت کالا را بررسی کرد. مشخصات فنی، ترکیبات، محل و زمان تولید آن هم باید مشخص شده باشد.

چگونگی بررسی اصالت کالا

مدیر غذا، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: مصرف کننده ابتدا باید با استفاده از برنامه تلفن همراه و اسکن بارکد روی لوازم آرایشی، آن را بررسی کند و ببیند محصول اصل یا تقلبی است. مصرف کنندگان همچنین می توانند از طریق ارسال بارکد 16 رقمی به سامانه پیامکی 20008822 یا تلفن گویا 0216185 یا سایت تیتک مشخصات کالا را بررسی کنند.

توصیه هایی برای استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی

وی عنوان کرد: توصیه می شود زنان باردار و کودکان از لوازم آرایشی استفاده نکنند. همچنین هیچکس لوازم آرایشی خود را با دیگران به اشتراک نگذارد.

مهشاد با تاکید بر لزوم توجه کردن به تاریخ انقضای محصولات آرایشی و بهداشتی گفت: توصیه می شود روزانه از لوازم آرایشی استفاده نشود. اگر افراد طالب سلامت پوست و موی خود هستند، باید خواب کافی و مصرف آب کافی و تغذیه سالم را رعایت کنند. گاهی مشاهده می شود برخی افراد هنگام استفاده از ریمل یا خط  چشم، فرچه آن را با بزاق دهان نم دار و سپس استفاده می کنند که این مساله موجب می شود باکتری وارد محصول شود.  

وی بیان کرد: قبل از خواب حتما باید صورت با شوینده مناسب شست وشو شود و با آرایش نخوابند. همچنین بهتر است از محصولات از ارگانیک و گیاهی استفاده شود، هر چند این محصولات گرانتر هستند، اما در ترکیبات آن ها کمتر از مواد شیمیایی استفاده می شود.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توصیه هایی برای پی بردن به اصالت لوازم آرایشی و بهداشتی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توصیه هایی برای پی بردن به اصالت لوازم آرایشی و بهداشتی"، کلیک کنید.