تقویت سیستم ایمنی با مصرف ماست

تقویت سیستم ایمنی با مصرف ماست

ماست، عملکرد سیستم ایمنی را از طریق وجود باکتری های مفید تولید شده در طی فرآیند تبدیل شیر به ماست بهبود می بخشد.

به گزارش گولوپ، ماست جزو محبوبترین غذاهای تخمیری در میان خانواده های ایرانی به حساب می آید و به دلیل مزه و فواید سلامتی از مقبولی گسترده ای برخوردار است. ماست به همراه غذای اصلی یا به عنوان میان وعده در طول روز استفاده می شود. 

ماست به عنوان منبع غنی کلسیم، فسفر، پتاسیم، ویتامین A، ویتامین B2 و ویتامین B12 محسوب می شود. همچنین پروتیین های باارزش بیولوژیکی بالا و اسیدهای پرب ضروری را فراهم می کند؛ بنابراین ماست یک غذای مغذی و یک حامل پروبیوتیک عالی است. 

ماست از تخمیر و اسیدی شدن شیر توسط باکتری های زنده به طور معمول «لاکتوباسیلوس بولگاریکوس» و «استرپتوکوک ترموفیلوس» تولید می شوند؛ چنین فرایند منجر به یک محصول  لبنی با افزایش ماندگاری می شود. این باکتری ها منجر به افزایش فواید مغذی ماست می شود.

همچنین نتایج مطالعات نشان می دهد مصرف ماست، عملکرد سیستم ایمنی را از طریق وجود باکتری ها طی مکانسیم هایی در روده بهبود می دهد و مواد فعال زیستی ماست با تعدیل میکروبیوتای روده، سد روده و ایمونوسیت ها در روده و سایر بافت ها بر سیستم امینی اثر می گذارند. 

بنابر اعلام  دفتر بهبود تغذیه جامعه، افزایش مصرف ماست با کاهش نشانگرهای زیستی در گردش التهاب مزمن مرتبط است؛ همچنین مصرف ماست می تواند از عفونت جلوگیری کند و بیماری های گوارشی را درمان کند. 

ماست های غنی شده با ویتامین D ممکن است موجب تقویت بیشتر سیستم ایمنی شوند. ویتامین D  به دلیل پتانسیل هایی که دارد برای پیشگیری از بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مناسب است. 

با توجه به خواص ماست، مصرف این ماده غذایی در کنار وعده های غذایی توصیه می شود؛ چرا که می تواند موجب تقویت سلامت ایمنی و سیستم گوارش شود. 

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقویت سیستم ایمنی با مصرف ماست" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقویت سیستم ایمنی با مصرف ماست"، کلیک کنید.