تعجب سازمان ملل از اقدام سفیر اسراییل

تعجب سازمان ملل از اقدام سفیر اسراییل

در انتشار مکالمه تلفنی دفتر گوترش درباره فهرست سیاه

آفتاب نیوز :

به گزارش مقر سازمان ملل در نیویورک، «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: اوایل امروز جمعه به وقت محلی (نیویورک)، «کورتنی راتری» مشاور آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با «گیلعاد اردان» سفیر اسراییل در سازمان ملل تماس گرفت تا به وی در خصوص قرار گرفتن اسراییل در فهرست متخلفان حقوق کودکان در جنگ ها اطلاع دهد.

بر اساس اعلام دوجاریک، این گزارش قرار است در 14 ژوین با اعضای شورای امنیت سازمان ملل به اشتراک گذاشته شود، اما بر اساس روش مرسوم در سازمان ملل، مقامات این سازمان پیش از انتشار گزارش با کشور هایی که قرار است به این فهرست اضافه شوند، تماس می گیرند تا از افشاگری و درز اطلاعات جلوگیری شود.

اما سفیر اسراییل آن تماس تلفنی را ضبط کرد و بخشی از آن را در حساب های خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت که باعث انتقاد و تعجب سخنگوی سازمان ملل شد.

سخنگوی سازمان ملل گفت: «ضبط ویدیویی تماس تلفنی و انتشار بخشی از آن در توییتر توسط سفیر اسراییل تکان دهنده و غیرقابل قبول است و صادقانه بگویم اقدامی است که من در طول 24 سال خدمتم به این سازمان هرگز ندیده ام.»

در پی این اقدام سفیر اسراییل و واکنش سخنگوی سازمان ملل، خبرنگاری از دوجاریک پرسید: در مورد گزارش، شما گفتید که تکان دهنده و غیرقابل قبول است که نماینده دایم اسراییل ویدیوی گفتگوی خود با رییس دفتر دبیرکل را منتشر کرد. شما گفته اید که هرگز چنین چیزی را ندیده اید؛ و من فکر می کنم شما به دهه ها، سال های زیادی در سابقه کاری خود اشاره کردید. انتشار چنین مکالمه ای به این شکل چه پیامد هایی دارد؟

سخنگوی سازمان ملل پاسخ داد: پیامد این اقدام کار بیشتر برای شما است. این یک داستان بزرگتر است. من فکر نمی کنم که برای روند ما مفید باشد. کشور های عضو کاری را که بخواهند انجام خواهند داد.

خبرنگار سوال کرد: منظورم این است که این یک راز نیست که اسراییل یک رابطه بسیار بحث انگیز با سازمان ملل دارد. فکر می کنم شما از این کلمه استفاده کرده اید.

سخنگوی سازمان ملل پاسخ داد: فکر کنم سفیر اسراییل چنین رابطه ای دارد.

خبرنگار پرسید: بله سفیر منظورم است. آیا می دانستید که این مکالمه قرار است فاش شود یا نه؟ یا انتشار این مطالب بسیار زودتر از زمان مقرر آن فقط پروتکل معمولی است؟

سخنگوی سازمان ملل در پاسخ گفت: همانطور که گفتم، اطلاع رسانی پیش از انتشار گزارش، پروتکل عادی است. افشای مکالمات بین مقامات ارشد سازمان ملل و دیپلمات ها و دیگران اصلا امر جدیدی نیست. من در 24 سال حضورم در سازمان ملل شاهد چنین اقداماتی بوده ام. اطلاع رسانی یک پروتکل است.

گیلعاد اردان، سفیر اسراییل در سازمان ملل در پی تماس تلفنی دفتر دبیرکل سازمان ملل با ضبط و انتشار بخشی از این گفتگوی تلفنی در حساب کاربری خود در شبکه ایکس (توییتر سابق) گفت که از این تصمیم شرم آور کاملا شوکه و منزجر شده است. او ادعا کرد: ارتش اسراییل «بااخلاق ترین ارتش جهان» است!

فهرست جهانی متخلفان حقوق کودکان در گزارشی در مورد کودکان و درگیری های مسلحانه که قرار است در 14 ژوین به شورای امنیت سازمان ملل ارایه شود، گنجانده شده است. این گزارش سالانه ای است که توسط دبیرکل ارایه می شود و به کشور ها و سازمان های مختلف و نحوه محافظت از کودکان در درگیری های مسلحانه نگاه می کند.

در واقع این گزارش «کودکان در درگیری های مسلحانه» نامیده می شود و این اولین باری است که اسراییل در این گزارش قرار می گیرد. بر اساس آخرین آمار ها 14 هزار کودک فلسطینی در غزه کشته و 12 هزار کودک دیگر زخمی شده اند.

در هفته جاری، خبرگزاری فلسطینی «سما» گزارش داد که مدرسه «السردی» که آوارگان را در اردوگاه 2 در «النصیرات» در مرکز نوار غزه در خود جای داده بود، هدف حمله جنگنده های رژیم اسراییل قرار گرفت.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل حمله به این مدرسه تحت اداره سازمان ملل متحد که دست کم 40 کشته برجای گذاشت را محکوم کرد و گفت: «این فقط نمونه وحشتناک دیگری از بهایی است که غیرنظامیان در این جنگ می پردازند، که مردان، زنان و کودکان فلسطینی را که فقط در تلاش برای زنده ماندن هستند قربانی می کند. دبیرکل این حمله را محکوم می کند. باید در قبال هر آنچه در غزه رخ داده است، پاسخگوی باشد.»

آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل (آنروا) پیش از این اعلام کرد: هنگام حمله اسراییل به مدرسه ای در مرکز غزه، 6 هزار نفر در این مدرسه پناه گرفته بودند. آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی روز پنجشنبه به وقت محلی، پس از کشته شدن ده ها نفر در حمله هوایی اسراییل به مدرسه ای در مرکز غزه، در توصیف این حمله اعلام کرد “یک روز وحشتناک دیگر” در غزه بود.

این مدرسه که در اردوگاه پناهندگان نصیرات قرار دارد، قبل از اینکه در آغاز جنگ بسته شود، توسط آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) اداره می شد. فیلیپ لازارینی، رییس آنروا گفت که هنگام حمله هوایی اسراییل که بدون هشدار قبلی انجام شد، این مدرسه به 6 هزار آواره پناه داده بود.

بر اساس تازه ترین آمار وزارت بهداشت غزه، شمار شهدای جنگ اسراییل در غزه از هفتم اکتبر 2023 (15 مهر1402) به 36 هزار و 586 نفر و شمار زخمی ها به 83 هزار و 74 نفر رسیده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تعجب سازمان ملل از اقدام سفیر اسراییل" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تعجب سازمان ملل از اقدام سفیر اسراییل"، کلیک کنید.