تا کنون حدود 50 هزار پیوند کلیه در ایران انجام شده است/

پدر پیوند کلیه ایران در گفت و گو با گولوپ؛

تا کنون حدود 50 هزار پیوند کلیه در ایران انجام شده است

///

محمد سنادی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری در گفتگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری علم وفناوری گولوپ، در رابطه با پیشرفت های علم پزشکی در حوزه پیوند کلیه اظهار کرد: بنده اولین پیوند کلیه را در ایران با همکاری تیم پیوند کلیه در سال 1347 در بیمارستان نمازی دانشگاه علوم پزشکی شیرازانجام داده ام.

وی ادامه داد: در آن سال ها امکانات پزشکی بسیار محدود بود، کلیه مصنوعی، آنتیژن های مخصوص HLL و دارو های جدیدی که الان در اختیار است را نداشتیم. پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی اصلا قابل مقایسه با سال های گذشته نیست.

متخصص جراحی کلیه افزود: در گذشته سعی می شد کلیه را از افراد نزدیک به بیمار پیوند دهیم درحالی که اکنون روش پیوند و راه های دریافت کلیه تغییر کرده است. ما در بیمارستان نمازی از دو جسد کلیه گرفته و به دو بیمار که در انتظار دریافت کلیه بودند پیوند زدیم. یک بیمار حدود 16 سال با همان کلیه زندگی کرده و علایم طبیعی داشت.

سنادی زاده گفت: حدود 9 پیوند کلیه برای 7 بیمار در بیمارستان نمازی شیراز و 50 پیوند هم در بیمارستان شهدای تجریش تهران انجام داده ام.

وی به پیشرفت های پزشکی اشاره و مطرح کرد: خوشبختانه امکانات بسیار خوبی در اختیار جراحان پیوند کلیه قرار گرفته است. ایران جز اولین کشور هایی بود که جراحی پیوند کلیه را آغاز کرد. تا کنون حدود 50 هزار پیوند کلیه در ایران انجام شده است که این آمار بسیار خوب نشان دهنده پیشرفت های کشورمان است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تا کنون حدود 50 هزار پیوند کلیه در ایران انجام شده است/" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تا کنون حدود 50 هزار پیوند کلیه در ایران انجام شده است/"، کلیک کنید.