تامین منابع پایدار از چالش های نظام های سلامت دنیا / اهمیت مراقبت های اولیه سلامت

تامین منابع پایدار از چالش های نظام های سلامت دنیا / اهمیت مراقبت های اولیه سلامت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به چالش ها و راه حل های اجرای برنامه سلامت خانواده در کشور گفت: بحث تامین منابع مالی و تامین پایدار منابع یکی از مشکلات اساسی نظام سلامت در همه کشورها و حکومت ها است.

به گزارش گولوپ، دکتر بهروز رحیمی – معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در نخستین همایش بین المللی پوشش همگانی سلامت با برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع، با اشاره به چالش ها و راه حل های اجرای برنامه سلامت خانواده در ایران گفت: بحث تامین منابع مالی و تامین پایدار منابع یکی از مشکلات اساسی نظام سلامت در همه کشورها و حکومت ها است.

رحیمی خاطرنشان کرد: کمبود تامین منابع و پایداری آن فقط مختص کشور ما نیست و طبق صحبت با مسیولان نظام سلامت و سازمان های جهانی و مطالعه مقالات مروری، این مشکل برای همه کشورها وجود دارد.  

به گفته وی، فارغ از نوع منابع؛ در کشور ما در دهه های گذشته قوانین خوبی برای تامین منابع مصوب شده است؛ مثل یک درصد مالیات سلامت یا ماده 46 قانون الحاق که 10 درصد از منابع خالص هدفمندی را برای نظام سلامت تامین می کند.

رحیمی هماهنگی کامل در اجزای تامین کننده منابع ارایه کننده خدمات، دریافت کنندگان و تامین کنندگان هزینه های نظام سلامت و کسانی که هزینه های نظام سلامت را بالا می برند را مهمترین نکته چالش برانگیز عنوان کرد.

وی با اشاره به درس آموخته های کرونا خاطرنشان کرد: در ایام کرونا با بازگشت به نظام مراقبتهای اولیه بهداشتی، مراقبت از سلامت و خودمراقبتی، شاهد کاهش بار هزینه های نظام سلامت و هزینه های روانی و اجتماعی بودیم و آنجا که به نظام های حاد و درمان بازگشتیم  بار هزینه ها افزایش یافت.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت توجه به ارایه کنندگان خدمات در این مسیر را مهم برشمرد و گفت: تا زمانی که  نظام های پرداختی ما منطبق بر زحمات ارایه کنندگان خدمات و نیاز دریافت کنندگان خدمات نباشد دچار تعارض خواهیم شد و اشکالات عدیده ای پدید می آوریم.

به گفته وی، در فرهنگ سازمانی نظام های بهداشتی، ارایه کنندگان خدمات یک رکن مهم هستند و توجه به مشتری داخلی نیز  رکن مهم دیگری در ارایه خدمات و حفظ و پایداری کیفیت خدمات به شمار می رود.

رحیمی چالش اصلی نظام سلامت فارغ از کمبود منابع و دسترسی به موقع به منابع را بیشتر به نظام پرداخت و نوع نگاهی مرتبط دانست که حاکمیت در تامین منابع برای ارایه کنندگان خدمات دارد.

به گفته وی، هر قدر رقم پرداختی به ارایه دهندگان خدمات مطابق با ارزش خدمات آنان و قابل توجه تر باشد، آنان در ارایه خدمات پویاتر شده و فرهنگ سازمانی ما نیز  تاب آوری بالاتری خواهد داشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به این که در نظام سلامت، مسیولیت های اجتماعی و نقش آفرینی اجتماعی در همه عرصه ها است، گفت: برای به یادگار ماندن این نقش آفرینی نیاز به برندسازی داریم. مراقبت های اولیه بهداشتی و اتفاقاتی که در حوزه سلامت به عنوان یک امر پایه رخ می دهد امروزه نیاز به تجاری سازی از نوع برندسازی دارد.

رحیمی با اشاره به زحمات نظام سلامت ایران در طول دهه های گذشته در بحث مراقبت های اولیه و مراقبت های پایه گفت: این مراقبت های اولیه می تواند یک برند خوب باشد و با استفاده از این ظرفیت می توانیم هزینه های نظام سلامت را کاهش دهیم.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: برگزاری این همایش ها و کنگره ها می تواند به این باورپذیری کمک کند اما لازمه این امر حضور تامین کنندگان هزینه های نظام سلامت و دریافت کنندگان خدمات سلامت علاوه بر اجزای اصلی ارایه کننده خدمات است.

رحیمی در پایان ابراز امیدواری کرد که این همایش ضمن این که باعث توجه بیشتر مسیولان و سیاستگذاران و حاکمیت به بحث سلامت می شود، همچنین موجب می شود که بتوانیم با توجه به محدودیت ها و مدیریت بهتر منابع به ارایه خدمات به نحو مطلوب تر و با ایجاد ارزش افزوده بیشتر به مردم بپردازیم.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تامین منابع پایدار از چالش های نظام های سلامت دنیا / اهمیت مراقبت های اولیه سلامت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تامین منابع پایدار از چالش های نظام های سلامت دنیا / اهمیت مراقبت های اولیه سلامت"، کلیک کنید.