این علایم یعنی ممکن است دچار حمله قلبی شویم

این علایم یعنی ممکن است دچار حمله قلبی شویم

آفتاب نیوز :

در حالی که به خوبی ثابت شده که فشار خون بالا، دیابت، استعمال دخانیات و ورزش نکردن از عوامل خطر حمله قلبی هستند، کارشناسان می گویند علایم مشخصی وجود دارد که در روزها و هفته های قبل از حمله قلبی رخ می دهد.

دانستن این نشانه ها می تواند نجات دهنده باشد. متخصصان برخی از علایم هشداردهنده اولیه حمله قلبی و آنچه را که در صورت تجربه آنها باید انجام دهید را به اشتراک می گذارند:

درد یا احساس فشار در قفسه سینه

آنژین که درد متناوب قفسه سینه است، بر اثر تجمع تدریجی پلاک در داخل رگ ها ایجاد می شود و می تواند یک علامت هشداردهنده باشد. اگر متوجه هر نوع ناراحتی در قفسه سینه شدید (آنژین می تواند به اشکال دیگری غیر از درد نیز ظاهر شود)، مهم است که با پزشک خود تماس بگیرید.

درد گردن، شانه یا فک

معمولاً ما حملات قلبی را با درد فوری در دست چپ مرتبط می دانیم. بااین حال، علایم اولیه درد ممکن است چندان واضح نباشد. گاهی اوقات حمله قلبی مترادف با درد قفسه سینه است، اما گاهی اوقات به ویژه در افراد مسن، ممکن است علایم مرتبط دیگری مانند درد یا بی حسی که از گردن، شانه یا بازو منتشر می شود، وجود داشته باشد.

حالت تهوع یا سایر مشکلات معده

درد شکم، حالت تهوع و خستگی نیز از علایم هشداردهنده حمله قلبی هستند. اما این علامت مخصوص همه بیماران نیست. برخی از بیماران ممکن است علایم خفیف گوارشی داشته یا اصلاً هیچ علامت گوارشی نداشته باشند.

سرگیجه، سبکی سر یا ضعف

اگر ناگهان دچار عدم تعادل می شوید، اتاق شروع به چرخیدن می کند یا بینایی شما کاهش می یابد، بدن شما ممکن است در مورد حمله قلبی قریب الوقوع هشدار دهد. اگر این علایم را تجربه کردید، فوراً به اطرافیان خود اطلاع دهید.

تنگی نفس

تنگی نفس می تواند بر اثر فعالیت بدنی، دمای بالا یا ارتفاع زیاد ایجاد شود. همچنین می تواند یک علامت رایج برای بسیاری از مشکلات پزشکی دیگر باشد. با این حال، فشار در قفسه سینه، مشکل در تنفس یا تنگی نفس می تواند گاهی اوقات یک علامت هشدار برای حمله قلبی باشد.

عرق سرد

تعریق زیاد در حالت استراحت و یا تجربه عرق سرد می تواند از علایم هشداردهنده حمله قلبی باشد.

به گزارش دویچه وله، بازه زمانی بین علایم و حمله قلبی از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت به نظر می رسد. اما تقریباً دو سوم از بیماران می توانند یک ماه قبل از حمله قلبی به زمانی اشاره کنند که درد قفسه سینه را تجربه کرده اند. برخی از افراد نیز ممکن است در روزهای منتهی به حمله قلبی متوجه علایم شوند.

در حالی که بسیاری از عوامل خطر خارج از کنترل شما هستند، بسیاری از آنها قابل پیشگیری اند. اقدامات ساده مانند پیاده روی روزانه یا انتخاب غذاهای سالم می تواند همراه با دانستن اعداد فشار خون، کلسترول و قند خون و آگاهی از علایم هشداردهنده حمله قلبی به کاهش احتمال بروز این عارضه کمک کند.

فراموش نکنید اگر سن شما 45 سال به بالا است، با پزشک عمومی خود یک چک آپ سلامت قلب رزرو کنید. انجام منظم این کار کمک می کند تا خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را در پنج سال آینده بهتر بشناسید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این علایم یعنی ممکن است دچار حمله قلبی شویم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این علایم یعنی ممکن است دچار حمله قلبی شویم"، کلیک کنید.