انصارالله چرا و چطور درخشید؟ 

انصارالله چرا و چطور درخشید؟ 

این روزها در منطقه شاهد کلکسیونی از «ناممکن» هایی هستیم که با اراده های آهنین یک عده، «ممکن» می شوند و شاید اگر مثلا 20 یا 30 سال پیش، آینده پژوه و تحلیلگر نخبه ای می گفت «روزی خواهد رسید که یک گروه یمنی ناوهای آمریکایی را هدف قرار داده و آمریکا هم هیچ غلطی نخواهد توانست بکند» همه او را «دیوانه» می پنداشتند. اما امروز تقریبا هفته ای نیست که گزارشی از هدف قرار گرفتن یک ناو، ناوشکن یا کشتی تجاری آمریکایی در دریای سرخ منتشر نشود.

به گزارش گولوپ، کیهان در سرمقاله شماره امروز خود به قلم جعفر بلوری نوشت: این روزها در منطقه شاهد کلکسیونی از «ناممکن» هایی هستیم که با اراده های آهنین یک عده، «ممکن» می شوند و شاید اگر مثلا 20 یا 30 سال پیش، آینده پژوه و تحلیلگر نخبه ای می گفت «روزی خواهد رسید که یک گروه یمنی ناوهای آمریکایی را هدف قرار داده و آمریکا هم هیچ غلطی نخواهد توانست بکند» همه او را «دیوانه» می پنداشتند. اما امروز تقریبا هفته ای نیست که گزارشی از هدف قرار گرفتن یک ناو، ناوشکن یا کشتی تجاری آمریکایی در دریای سرخ منتشر نشود. آمریکایی ها آنهایی را که تصاویرش منتشر می شود – چون دیگر قابل تکذیب نیست – تایید می کنند و آنهایی را هم که تصویری از آن منتشر نشده، از اساس تکذیب کرده یا مدعی می شوند، موشک ها و پهپادهای شلیک شده را رهگیری کرده اند. طبق اعلام انقلابیون یمن از چند روز پس از آغاز جنگ غزه بیش از 70 کشتی جنگی و تجاریِ بزرگ و کوچک متعلق به کشورها و شرکت هایی که به شکلی با صهیونیست ها در ارتباط بوده اند، هدف قرار گرفته و بعضا حتی به همراه خدمه آن، به غنیمت گرفته شده اند. دیروز رهبران یمن اعلام کردند، می توانند با استفاده از موشک های هایپرسونیک! از این پس حتی اجازه تردد به متحدان رژیم صهیونیستی از دماغه امیدنیک (جنوب آفریقا) را هم ندهند و این کار را خواهند کرد! 

یمنی ها البته یک رمز عبور برای عبور کشتی ها قرار داده اند که با اعلام آن می توانند با خیال راحت از محل عبور کنند. آنها فقط کافی است اعلام کنند «ارتباطی با اسراییل نداریم.» آنها برای «حل اساسی» این مسیله هم راه حلی ساده گذاشته اند: «حمله به غزه را متوقف کنید تا حمله به کشتی هایتان متوقف شود. اجازه ورود دارو و غذا به غزه را بدهید تا اجازه عبور به کشتی های حامل غذا و دارو داده شود.» اما این انصارالله چیست و چگونه این طور از یک بازیگر بیابان نشینِ داخلی در یمن تبدیل شد به بازیگر بزرگ جهانی و تحقیرکننده برندگان جنگ جهانی دوم و نویسندگان نظم جهانی و….؟ در یک کلام راز موفقیت انصارالله چیست؟ برای یافتن پاسخ یا پاسخ های این سوال، مرور کوتاهِ تاریخ بلند پیروزی های انصارالله (الحوثی) لازم به نظر می رسد. 

انصارالله یا حوثی ها شیعیان زیدی و ساکن شمال یمن هستند و بیش از هر جای این کشور در استان صعده حضور دارند. این گروه که پیروان زید بن علی(ع) و بسیاری نیز شیعه اثنی عشری هستند چندین قرن است که در این جغرافیا زیست می کنند. در قرن های 18 و 19 همین انصارالله با وهابیون و امپراتوری عثمانی وارد جنگ شد و با فروپاشی امپراتوری عثمانی نیز یک پادشاهی زیدی در شمال یمن تشکیل شد. در دهه 1930 میلادی نیز همزمان با قدرت گرفتن آل سعود و حمله آنها به زیدی ها، با این قبیله وهابی وارد جنگ شدند. انصارالله (حوثی ها) از سال 2004 تا سال 2010 هم با علی عبدالله صالح، دیکتاتور پیشین یمن جنگیدند و از سال 2011 و با شروع بیداری اسلامی، خیلی جدی وارد «هرم قدرت» شدند. این گروه پرقدرت که تاریخ طولانی در جنگ و پیروزی دارد، این بار با ایتلاف سعودی وارد جنگی بزرگ و طولانی شد آن هم پس از تسلط کامل بر صنعا و این در حالی بود که تقریبا حدود 8 سال در محاصره کامل این ایتلاف – که تحت حمایت کامل رژیم صهیونیستی و آمریکا و چند کشور اروپایی است – قرار داشت. نتیجه این جنگِ در محاصره کامل نیز، حیرت انگیز بود. ایتلاف سعودی از هم پاشید و انصارالله در این جنگ پیروز شد. اکنون که در حال مطالعه این یادداشت هستید، چیزی به نام «ایتلاف سعودی» وجود ندارد و آل سعود نیز پس از اینکه همه تلاش و توانش را به میدان آورد و به نتیجه نرسید، با این گروه (بخوانید با این دولت و کشور) از سر آشتی در آمد. حالا تحولات غزه فرصتی شده است تا این کشور، خود را به عنوان بازیگری قدرتمند به نمایش عموم بگذارد. این بار انصارالله با عربستان یا گروه های داخلی نمی جنگد، در حال نبرد با آمریکا، اسراییل و همه کشورها و گروه هایی است که در جبهه غرب حضور فعال دارند. تا اینجای کار هم، الحق والانصاف، ضربات بی سابقه ای به آبرو، اقتصاد وپرستیژ جبهه غرب وارد کرده است. می گویید نه؟ بخوانید:

سال 2021 کشتی تجاری بزرگ «اِوِر گیوِن» در کانال سویز به دنبال یک حادثه به گِل نشست. طی فقط 6 روز 54 میلیارد دلار خسارت روی دست کشتی هایی گذاشت که به دلیل این حادثه، دیر به مقصد می رسیدند. یعنی روزی 9میلیارد دلار. این میزان خسارت فقط و فقط برای خاطر یک کشتیِ به گل نشسته بود. الان نزدیک به 5 ماه است حملات یمن شرکت های حمل ونقلی را که مقصد کشتی هایشان سرزمین های اشغالی است مجبور می کنند با گذر از دماغه جنوبی آفریقا، مسیر خود را تغییر دهند. یعنی هزاران مایل طولانی شدن مسیر و رسیدن کشتی به مقصد با تاخیر 2 تا 3 هفته ای! به این فکر کنید که، اواخر ژانویه (اوایل بهمن ماه) یعنی دو ماه پس از آغاز حملات یمنی ها اعلام شد، تعداد کشتی های باربری که از کانال سویز عبور می کردند 67 درصد کاهش یافته است! شرکت های کشتیرانی که به شکلی با صهیونیست ها در ارتباطند مجبور شده اند به جای عبور از باب المندب به دریای سرخ و حرکت به سمت کانال سویز و اروپا یا بالعکس، مسیر بسیار طولانی دور زدن قاره آفریقا را انتخاب کنند که طی این مسیر طولانی 14 تا 21 روز طول می کشد. روزی 9 میلیارد دلار خسارت ضربدر 14 چقدر می شود؟ ضربدر 21 چطور؟ حالا عددهای به دست آمده را اگر ضربدر 5 ماه کنیم، چه رقمی به دست می آید؟ حالا به این هم کمی فکر کنید که با عملیاتی شدن طرح به کارگیری موشک های هایپرسونیک، همین مسیرهای دور زدن قاره آفریقا هم، ناممکن شود! اینجا دوباره یک ضرب و تقسیم کند. نتایج حیرت انگیز است نیست؟!

این فقط گوشه ای از خسارات اقتصادی است که یمنی ها بر حامیان رژیم صهیونیستی تحمیل می کنند تا از این طریق بتوانند کمی از فشارها را به ساکنان مظلوم غزه کم کنند. به این اعداد نجومی، افزایش سرسام آور هزینه های بیمه کشتی ها را هم اضافه کنید. همین طور خساراتی که بعضا با برخورد موشک ها و پهپادها به این کشتی ها وارد می شود تا شاید رسیدن کالا به مقصد را تا ماه ها به تعویق اندازد! ضرباتی که به آبرو و جایگاه این کشورها وارد می شود را هم در نظر بگیرید. چه ضرباتی؟ باز هم بخوانید:

بعد از حمله موشکی بزرگ ایران به پایگاه عین الاسد در دی ماه سال 98، شاید صدها بار این پایگاه از سوی گروه های مختلف عراقی – شاید حتی غیر عراقی – مورد حملات موشکی و پهپادی قرار گرفته است. گروه هایی که بلافاصله مسیولیت حملات را برعهده گرفته و در تریبون های رسمی از «جدی تر بودن حملات بعدی» گفته اند. آیا پیش از حمله ایران، کسی جرات اتخاذ چنین رویکردی را داشت؟ پاسخ روشن است. این یعنی، جایگاه و پرستیژ این کشور ضربه خورده و دیگر قدرت بازدارندگی سابق را ندارد! تضعیف قدرت بازدارندگی کشوری در قد و قواره شیطان بزرگ، کم دستاوردی است؟! این همان کاری است که امروز یمنی ها در دریای سرخ، عراقی ها در بن گوریون، جولان، حیفا و ایلات و لبنانی ها در جبهه شمال انجام می دهند. دیروز آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی گفت بازدارندگی ما در برابر حزب الله لبنان به صفر رسیده است! این حملات راه را برای حملات همه دشمنان شیطان بزرگ در هر نقطه ای از جهان باز کرده است. مدتی است حتی خبرهایی از حمله به اهداف آمریکایی، انگلیسی و صهیونیستی در اقیانوس هند مخابره می شود! جبهه بزرگ مقاومت از جمله انصارالله یمن معتقدند، ادامه این حملات ضمن تقلیل قدرت بازدارندگی دشمن، اولا امید را به غزه تزریق می کند، ثالثا آنها را برای تحت فشار گذاشتن صهیونیست ها جهت پایان حمله به غزه تحت فشار قرار می دهد.

اما راز موفقیت انصارالله! انصارالله یمن با توجه به علاقه حسین بدرالدین الحوثی به امام خمینی(ره)، انقلاب اسلامی ایران را به شکلی الگوی رفتاری خود قرار داده بود. سید عبدالملک بدرالدین الحوثی، برادر جوان او که اکنون رهبری انقلاب یمن را برعهده دارد دقیقا همان شیوه امام عزیز و رهبر معظم انقلاب را برگزیده است. این را می شود از نوع نگاه و رفتار ایشان به آمریکا، رژیم صهیونیستی و اسلام متوجه شد. قطعا انتخاب الگوی مناسب، یکی از مهم ترین دلایل این موفقیت هاست. وگرنه کدام منطق می پذیرد، فقیرترین کشور عرب در مقابل ثروتمندترین قدرت های دنیا، این گونه بدرخشد؟

«برتراند راسل»، فیلسوف مشهور انگلیسی وقتی به تبیین «قدرت» می پردازد، به شکلی، بخش دیگری از پاسخ سوال ما می دهد آنجا که می گوید: «به آسانی می توان این دعوی را مطرح کرد که باور دل ها، قدرت مطلق است و همه صورت های دیگر قدرت از آن ناشی می شوند. ارتش ها بی فایده اند، مگر آنکه سربازان به امری که برایش می جنگند، باور داشته باشند. یا در مورد سربازان مزدور، مگر آنکه افراد باور داشته باشند که سردارشان می تواند آنها را به پیروزی برساند…. به این دلیل می توان گفت که در امور اجتماعی قدرت اصلی همان قدرت باور است.» 

ما فکر می کنیم راز موفقیت، قدرت و درخشش یمنی ها در دو نکته «الگوی مناسب» و «باور دل ها» است.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انصارالله چرا و چطور درخشید؟ " هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انصارالله چرا و چطور درخشید؟ "، کلیک کنید.